Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

Pelikánův úřad nedokázal vyčerpat přes 1,5 miliardy, špatné plánování míní NKÚ

Autor: ČTK, val - 
1. února 2016
08:46

Ministerstvo spravedlnosti, jež od loňska vede Robert Pelikán (ANO), v uplynulých letech vyčerpalo jen 3,4 miliardy korun z pěti miliard, které byly z rozpočtu uvolněny na nákup majetku a opravy budov. Uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). V koncepcích pro roky 2008 až 2013 přitom ministerstvo vyčíslilo, že bude na obnovu majetku potřebovat 22 miliard korun. Ministerstvo ale se závěry NKÚ nesouhlasí.

Ministerstvo si vytvořilo dvě koncepce a čtyři programy, pořadí akcí stanovilo podle priorit. Podle NKÚ se ale většina z nich neuskutečnila. Kvůli hospodářské krizi na ně ministerstvo získalo méně peněz, než předpokládalo. Často také na jejich úkor nejdřív investovalo do projektů, kterými řešilo aktuální problémy, například havarijní stav budov. "Kontroloři navíc zjistili, že když už ministerstvo peníze do programu získalo, tak je kvůli špatně připraveným akcím nedokázalo vyčerpat," uvedlo NKÚ.  

Ministr Robert Pelikán vystoupil před studenty pražských práv. Ministr Robert Pelikán vystoupil před studenty pražských práv. | Foto Blesk - Ladislav Křivan

Podle mluvčího resortu Jakuba Římana je ale přednostní řešení aktuálních problémů nutností, nikoliv nedostatkem. "Odstraňování havarijních stavů má prioritu v každém období," sdělil. Ministerstvo prý vnímá pozitivně, že bylo vyčerpáno 3,4 miliardy z pěti miliard korun. "A to zejména z důvodu, že uvedených pět miliard Kč vychází ze schváleného rozpočtu na programové financování, který byl z důsledku legislativních změn (vyjmutí výdajů na opravy a údržbu) v letech 2008 a 2013 celkem snížen o 680 mil. Kč," uvedl Říman.

Kvůli pomalému čerpání prý ministerstvo v řadě případů programy prodlužovalo a měnilo za běhu jejich podmínky. Například na výstavby a rekonstrukce budov či nákupy aut nebo informačních technologií v jednom z programů, mělo od roku 2008 do roku 2013 vyčerpat 4,9 miliardy korun. Ministerstvo vyčerpalo jen zhruba 1,2 miliardy. Program prodloužilo až do roku 2018 a to hlavně proto, že nestíhá čerpat peníze z evropských dotací. „Ty přitom tvořily zhruba jen 11 procent vyčerpaných peněz,“ uvedl Nejvyšší kontrolní úřad.

Podle ministerstva je takové porovnání ale zavádějící. "Uvedená výše výdajů 4,9 miliardy Kč, které měly být čerpány v letech 2008 až 2013 představuje finanční objem programu, který byl schválen v lednu 2008. V průběhu realizace tohoto programu se však projevila řada faktorů, jejichž důsledkem bylo postupné snížení finančního objemu programu," uvedl mluvčí. Ke snížení došlo například kvůli změně v metodice plánování a rozpočtování evropských projektů nebo kvůli samotné hospodářské krizi.

Příkladem špatného plánování byl podle NKÚ nákup Justičního areálu Na Míčánkách v Praze v roce 2008 za 71 milionů korun. Budova měla být od roku 2012 rekonstruována a pak se do ní měli nastěhovat zaměstnanci obvodního soudu a státního zastupitelství. Oprava objektu za 270 milionů korun do konce loňského roku ale vůbec nezačala.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán: Uprchlíci nás budou žalovat, soudy to zvládnou. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán: Uprchlíci nás budou žalovat, soudy to zvládnou. | Blesk / Daniel Černovský

Říman ale upozorňuje, že objekt je využíván Probační a mediační službou, a to i když nebyl dosud rekonstruován. Z tiskové zprávy navíc vyplývá, že MSp mělo v kontrolovaném období nedostatek finančních prostředků na investice. Z toho je patrné, že rekonstrukce ve výši původně plánovaném objemu 270 mil. Kč byla nad rámec finančních možností resortu, dodal mluvčí.

Problém je podle kontrolorů také v hodnocení toho, do jaké míry peníze v kontrolovaných programech přispěly k obnově majetku ministerstva. „Pro vyhodnocení totiž v řadě případů ministerstvo zvolilo hodnotící ukazatele, ze kterých na tuto otázku nejde věrohodně odpovědět,“ uvedl NKÚ.

Například u jednoho programu ministerstvo původně sledovalo, kolik nakoupí počítačů. Po změně hodnotících ukazatelů už bralo v úvahu jen údaj o tom, kolik procent soudů a státních zastupitelství získalo alespoň jeden nový počítač. „To ale o efektivitě využitých prostředků nic nevypovídá. Vyhodnocení navíc komplikuje i neustálé prodlužování programů, z nichž jeden nebyl ukončen ani po 13 letech,“ dodal ve zprávě NKÚ. 

bb88 ( 1. února 2016 13:27 )

K článku " Obama možná přijede do Česka jsem ráno a ještě pár lidí psalo příspěvky. Teď je to demokraticky smazáno a diskuze je v pikách.Blahopřeji Blesku k novému stylu práce STBáckého šmíru.

vera51 ( 1. února 2016 11:01 )

 Tak tady je videt ze pracujou SPATNE.Okamzite odvolat!!!!!!!!!!

stařec ( 1. února 2016 10:28 )

Pelikán a Sobotka,do švestek,potom k Turkovi !!!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud