Hýření pojišťovny: Celebrity a dárky za miliony, snové platy, festival v USA

Autor: Václav Lang - 
4. ledna 2016
18:10

Dárkové předměty za necelých 17 milionů korun, služby celebrit za čtyři miliony nebo třísettisícové platy pro šéfy. Takové bylo v letech 2012 až 2014 hospodaření druhé největší zdravotní pojišťovny v Česku, Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV). Posvítili si na něj úředníci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).

Jen za dárkové předměty utratila pojišťovna ve zmíněných letech 16,7 milionu korun. Byly mezi nimi například cestovní tašky na kolečkách za necelých 600 korun, podobně drahé pamětní medaile a sady k osobnímu počítačimikiny a spací pytle v hodnotě 500 korun.

Jednu z nejvýznamnějších položek tzv. provozního fondu, ze kterého pojišťovna hradí svůj provoz, činily marketingové služby, na které v roce 2013 padlo 47 milionů korun. Například za tři marketingové výzkumy zaplatila 652 tisíc korun, aniž by s žádostí o cenovou nabídku oslovila i jiné dodavatele, přitom vybraná společnost vznikla nedlouho před zadáním veřejné zakázky. K propagaci využívala také celebrity, kterým v souhrnu zaplatila za jejich služby přes čtyři miliony korun.

Zkrátka nepřišli ani manažeři pojišťovny. Podle zjištění NKÚ pobírali vrcholní manažeři v čele s nechvalně proslulým generálním ředitelem Jaromírem Gajdáčkem v roce 2014 průměrně 315 tisíc měsíčně. Gajdáček přitom během svého osmiletého šéfování pojišťovně, které zakončil loni v říjnu, čelil časté kritice. Například když pojišťovna pořídila pro vedení limuzíny za miliony korun.

NKÚ pak ve své aktuální zprávě zkritizoval třeba i to, že Gajdáček letěl před dvěma lety na týden pracovně do New Yorku. Služební cesta za celkem 96 tisíc korun prý zahrnovala například účast na českém pouličním festivalu. „NKÚ nepovažuje vzhledem k programu služební cesty výdaje ZPMV ČR na tuto zahraniční cestu za účelně a hospodárně vynaložené,“ uvedl úřad.

Pojišťovna: Potvrdili jsme kvalitní zacházení s penězi

Dále zkritizoval, že pojišťovna platila mediálnímu poradci ředitele 60 tisíc měsíčně. Celkem 867 tisíc dostal podle kontrolorů za roky 2012 a 2013 Gajdáčkův externí poradce pro technické zabezpečení a správu majetku, „přestože předmětem smlouvy poradce byly i činnosti, na které ZPMV ČR měla vyčleněny vlastní zaměstnance“.

Mluvčí pojišťovny Hana Kadečková nicméně tvrdí, že kontrola NKÚ „potvrdila velmi kvalitní zacházení se svěřenými finančními prostředky vybranými a investovanými v oblasti veřejného zdravotního pojištění“.

„U některých nálezů jsme přistoupili k nápravě ještě v průběhu kontroly,“ uvedl stávající generální ředitel David Kostka s tím, že pojišťovna už například vypověděla kritizovanou smlouvu s externím poradcem pro technické zabezpečení a snížila odměny managementu.

Ministerstvo zdravotnictví si i přesto chce na pojišťovnu posvítit. „Ministerstvo zdravotnictví samozřejmě kontrolní závěry NKÚ důkladně prostuduje a letos také plánuje odbor dohledu nad zdravotním pojištěním vykonat v pojišťovně ministerstva vnitra kontrolu hospodaření a také kontrolu přijatých nápravných opatření vztahujících se ke zjištěním NKÚ,“ uvedla pro Blesk.cz mluvčí rezortu zdravotnictví Štěpánka Čechová.

moiaza ( 4. ledna 2016 21:38 )

Pouze jeden z mnoha případů veřejné rozkrádačky. V tomto zločineckém prostředí v Havlokapitalismu se nedá ani nic jiného očekávat.

jura1 ( 4. ledna 2016 19:22 )

Zabavit nakradené majetky a pozavírat zloděje, kteří jsou za podvody zodpovědný .

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud