Dražší pojištění, lepší spoření. Co se letos změní ve světě peněz

Co přinesl rok 2015 v oblasti financí?  (Autor: Profimedia)
Autor: ula - 
2. ledna 2016
06:30

Rok 2015 přinesl řadu změn ve finančním sektoru, které se ale většinou projeví až letos. Zdraží nemovitosti v povodňových zónách a hlouběji do kapsy si sáhneme kvůli povinnému ručení. Důchodci si v roce 2016 finančně přilepší a žádat už můžete svůj kraj o dotaci na nový kotel.

Stop pro novelu zákona o pojišťovnictví

V listopadu shodili poslanci ze stolu novelu zákona o pojišťovnictví, která měla přinést dlouho očekávané změny v životním pojištění.

„Skutečně poraženým v tuto chvíli zůstal jen spotřebitel. Produkty jsou stále netransparentní a často předražené. Odpovědnost pojišťoven za ty, kterým platí provizi za prodej, je nulová. Prodávat pojištění může téměř kdokoliv. A v registru pojišťovacích zprostředkovatelů je 150 000 lidí, z nichž oboru skutečně rozumí maximálně pětina,“ komentoval situaci Petr Borkovec, generální ředitel Partners. Až rok 2016 ukáže, jak se bude tato regulace nakonec upravovat.

Lepší spoření

V prosinci podepsal prezident novelu zákona, kterou se vláda snaží o lepší spoření ve třetím pilíři. Nově bude možné z doplňkového penzijního spoření vybrat peníze v 60 letech, tedy stejně jako v původním penzijním připojištění. Zároveň bude daňově výhodnější zvolit dlouhodobou penzi (nejméně 10 let).

Další novinkou je možnost sjednat smlouvu na dítě, od roku 2017 pak bude vyšší daňový odpočet na vklady. „Celkově jsou změny příznivé a posilují atraktivitu tohoto nástroje. Na druhou stranu, řada účastníků nespoří ani tolik, aby dosáhli na státní podporu či daňovou úlevu podle stávající úpravy. Revoluci ve třetím pilíři tedy novela nejspíš nevyvolá,“ přibližuje změnu investiční analytik Partners Aleš Tůma.

Konec druhého důchodového pilíře a dražší povinné ručení

V roce 2016 budou definitivně uzavřeny fondy druhého pilíře, klienti dostanou peníze ve 4. kvartálu buď na účet, nebo do třetího pilíře. „Doporučujeme spíše druhou možnost, jde přece jen o úspory určené na penzi. Bude možné si zpětně doplatit odvody do 1. pilíře, ale tu využijí zřejmě jen odvážlivci,“ komentuje Tůma.

Povinné ručení vozů neustále zdražuje. Příčinou je nový občanský zákoník účinný od 1. 1. 2014 a nejistota pojišťoven. „Při dopravních nehodách může dojít ke značnému poškození zdraví. Podle zákoníku nejsou nově stanoveny horní limity náhrady škody a očekává se, že výše částek za újmy výrazně porostou. Konkrétní verdikty ale zatím u soudů nepadly, není proto jasné, jaké částky budou soudy přiznávat,“ vysvětluje Stanislav Holeš, vedoucí právního oddělení Partners.

Havarijní pojištění naopak vlivem konkurenčního tlaku pojišťoven zlevňuje.

Dražší pojištění nemovitostí

Loňský rok přinesl zpřesnění povodňových zón u jednotlivých pojistitelů. V praxi to znamená, že dojde ke zdražení již uzavřených pojistných smluv na nemovitosti, které se v zónách nacházejí. Může nastat ale také opačná situace. Tam, kde byly vybudovány například protipovodňové zábrany, může dojít k přehodnocení záplavové zóny na tu příznivější.

Finanční injekce pro důchodce

Původně měli senioři dostat příspěvek 600 korun, nakonec v únoru 2016 dostanou 1200 korun. Změna se bude týkat všech českých důchodců, tedy 3 milionů lidí.

Nové daňové režimy

Příspěvek se bude týkat všech českých seniorů, tedy téměř 3 milionů lidí. Průměrně si každý měsíc příštího roku polepší o 115 korun, bez ohledu na to, jak vysoký důchod jim každý měsíc chod

Více na http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/343990/smesnou-valorizaci-duchodcum-vylepsi-extra-900-korun-ale-az-v-unoru.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy

Velké změny přinesla letos také lednová novela zákona o daních z příjmů, která zavedla dva nové daňové režimy – režim s daňovým zvýhodněním a režim bez daňového zvýhodnění. Lidé si museli zvolit, zda chtějí mít smlouvu, která umožňuje mimořádné výběry, nebo chtějí čerpat daňové výhody.

„Aktuálně se vyplatí, aby provedli kontrolu a případnou změnu daňového režimu. Na smlouvu, která je v režimu bez daňových výhod, nesmí přispívat zaměstnavatel,“ říká Lukáš Škopek, odborník na zaměstnanecké benefity Partners. „U smlouvy, která je v režimu bez daňových výhod, klienti v lednu neobdrží zasílané potvrzení o zaplaceném pojistném, které sloužilo ke snížení základu daně. A kolik mohou ušetřit,“ dodal.

Kotlíková dotace

Pokud se rozhodnete vyměnit svůj starý kotel za nový, mohli jste už od podzimu žádat kraje o „kotlíkovou dotaci“. Od státu můžete získat až 127 500 korun. Vláda předpokládá, že příští rok se vymění až 80 tisíc kotlů, do roku 2020 to bude čtyřnásobek.

Regulace mezibankovních poplatků

Na začátku prosince u nás začala platit evropská regulace mezibankovních poplatků za platby kartou. Dosud se poplatek obchodníka pro banku, která platební kartu vystavila, pohyboval těsně nad jedním procentem z placené částky. Nově je stanoven horní limit pro debetní kartu 0,2 % z platby, u kreditní karty na 0,3 %. Cílem je podpora plateb kartou a zlevnění služeb a zboží. Praxe ale ukazuje, že situaci využijí hlavně velcí obchodníci.

kadlicek ( 2. ledna 2016 13:48 )

Najviac ma rmútí, že od včerájška pristaně tým gerontóm mesiačně v portmónkách bezprácno naviác 40,-korún každý mesiác. Pritem to boli práve oný, ktorý tuná zubámi, nechtámi po celé tjé letá držáli henten preklátý totálitný režím, vďaka ktorému zme v takom svrábe v akom sa nachádzame, a z ktorého sa němóžme vybabráť už viacej ako čvrtstoročije, keď zme v tem 89´ konečno my mladý pozviedli ten prápor slobody a demográcije. A najvetčím paradoxóm je naviac to, že hnedkáj vo Februári dostanú naviac dalšije peniáze. To je priám výsmech demokráciji, lebo si to budú spojóvať a isto aj slavíť to výročije "Vítězného února" ako temu bolo v dobách sociálizma.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud