1) Zkontrolujte platnost karty

Ještě doma si zkontrolujte, dokdy vám karta platí. Z prošlé karty žádné peníze nevydolujete.

2) Prověřte stav účtu

Než vyrazíte do dálav, prověřte si stav svého běžného účtu nebo účtu kreditní karty. Platná karta k účtu, kde není dost peněz, vám dobrou službu neudělá.

3) Uložte si číslo na asistenční službu vaší banky

Čísla telefonních linek pro blokaci platební karty si uložte do mobilního telefonu. V případě krádeže nebo ztráty platební karty okamžitě banku kontaktujte a požádejte o blokaci své karty. „Snad nebude třeba, ale kdo je připraven, není překvapen. Když už se karta ztratí, ušetříte čas a budete moci kartu zablokovat hned,“ radí Marcel Gajdoš z Visa Europe.

4) Nastavte si denní limit

Na kartě si nastavte denní limit. V případě krádeže vám zloději nevybílí celý účet. „A pokud navíc rádi nakupujete, předejdete také impulzivním a zbytečně drahým nákupům, kterých byste třeba později litovali,“ říká Petr Plocek z UniCredit Bank. Limit si můžete nastavit zvlášť pro hotovostní transakce (například platby kartou v obchodě a výběry z bankomatu) a transakce na internetu.

5) Najděte si bankomat předem

Ještě doma si v klidu zmapujte terén a zapište adresy. Třeba v mapách Google stačí zadat formulku »ATM near« a pokračovat názvem města a bankomaty se zobrazí včetně popisu, které bance patří.

6) Kartu nedávejte z ruky

Při platbách v restauracích, na recepci v hotelu nebo v obchodě nenechávejte platební kartu bez dozoru. A do platebního terminálu ji také vkládejte sami.

7) PIN je tabu

Nikdy nikomu nesdělujte svůj PIN kód! Není to nutné pro žádný typ platebních transakcí. PIN kód do platebního terminálu nebo bankomatu vždy zadávejte sami.

8) Kód noste v hlavě

PIN kód si nikdy nepište přímo na platební kartu. A dobrý nápad není ani nosit ho na lístečku v peněžence. Nejspolehlivější místo pro váš PIN je vaše hlava. Některé banky umožňují změnu PINu. Pokud to uděláte, vyhněte se jednoduchým kombinacím jako 1111 nebo 1234.

9) Při výběru buďte opatrní

Při výběrech z bankomatů buďte ostražití. Nejbezpečnější je používat bankomaty uvnitř anebo v těsné blízkosti bankovních poboček. Při jakémkoliv podezření raději zvolte jiný bankomat.

10) Zkuste BLESK peněženku

Variantou pro váš klid je mít anonymní dobíjecí platební kartu. Zkuste BLESK peněženku.

Jak najít nejbližší bankomat?

Stačí vám k tomu obyčejný mobil. A nemusíte ani utrácet za mobilní data nebo aplikace, stačí vám ty zdarma. Třeba mapová aplikace Here nebo jiné, které používají mapové podklady zdarma Open Street Maps. Ještě doma si stáhněte mapy zemí, do kterých jedete, a bankomaty tu najdete při vyhledávání pod slovíčkem bankomat (případně ATM). Kupříkladu u aplikace Here vám v takovém případě vyjede rovnou seznam těch nejbližších, ke kterým vás mobil může navigovat autem i pěšky.

Bez karty do Řecka nejezdi!

Při cestách do Řecka se sice vyzbrojte hotovostí, ale kartu doma nenechávejte. Sami Řekové s nimi platí víc než dříve. „Navzdory tomu, že média se věnovala především dlouhým frontám u bankomatů, skutečná reakce Řeků byla taková, že pro nákup nezbytného zboží – potravin, léků a pohonných hmot – začali jednoduše místo hotovosti používat karty,“ říká ředitel Visa Europe Marcel Gajdoš.