Bezkontaktní karty jsou zlo? 5 nejčastějších mýtů o jejich zneužití

Autor: Andrea Ulagová - 
15. července 2015
05:10

Může někdo zneužít mojí kartu, když procházím kolem terminálu a mám kartu v kabelce nebo v kapse? To je jedna z nejčastějších obav majitelů bezkontaktních karet. Blesk vyvrací pět mýtů, které kolem bezkontaktní technologie panují.

1) Z bezkontaktních platebních karet lze vysát peníze a osobní informace, např. v MHD či v tlačenici v obchodě. Stačí, když bude mít zloděj u sebe tu správnou čtečku. Kartu můžete mít v kapse nebo peněžence.

O co přesně jde, můžete vidět v tomto videu:

MÝTUS! „Toto samozřejmě není pravda. Bezkontaktní platba funguje opravdu jen na vzdálenost několika málo centimetrů od konkrétní části terminálu, ve kterém v ten samý okamžik došlo k aktivaci čtečky. Aby něco takového bylo byť jen teoreticky možné, musel by dotyčný disponovat výkonnou čtečkou o rozměrech slona. Náhodné transakce a transakce bez vědomí držitele karty jsou tedy vyloučené,“ vysvětluje Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard Europe pro ČR a Slovensko.

2) Díky zachycení bezkontaktních dat mohou zloději vyrobit falešnou kartu a použít ji.

MÝTUS! Bezkontaktní karty pracují pouze ve velmi těsné blízkosti terminálu a o držiteli karty poskytují pouze minimální množství informací. V takových situacích je nemožné kartu naklonovat. Použitá ochrana navíc znemožňuje klonování karty nebo výrobu duplikátu – díky mikročipu, který je uvnitř karty a disponuje pokročilou šifrovací technologií.

3) Bezkontaktní kartu je nutné chránit proti úniku dat speciálních pouzdrem.

MÝTUS! Pouzdro na kartu si pořiďte, pokud ji nechcete mít poškrábanou, jinou funkci pouzdro neplní, vaše data jsou v bezpečí i bez pouzdra.

4) Pokud mám více bezkontaktních karet, musí být dostatečně daleko od sebe, jinak se mohou navzájem „zmagnetizovat“ a poškodit. 

MÝTUS! Bezkontaktní platební karty můžete bez obav uchovávat vedle sebe, nijak se vzájemně nepoškozují. Pokud chcete ale platit a máte jich v peněžence více, musíte konkrétní kartu vyjmout a přiložit k terminálu. Může se totiž stát, že terminál platbu nenačte, protože signál k propojení budou vysílat všechny.

5) Bezkontaktní funkci nechci, tak si ji mohu vypnout doma sám.

MÝTUS! Na internetu koluje celá řada „spolehlivých“ návodů, jak kartu deaktivovat, např. magnetem. To rozhodně nezkoušejte, kartu si tím jen zničíte. Bezkontaktní funkci by vám měla deaktivovat vaše banka při výměně karty, případně to lze řešit změnou limitu na kartě. 

Některé banky vám umožní funkci vypnout, jinde máte smůlu

Pokud si klient nepřeje využívat bezkontaktní funkci, je možné ji vypnout. Vypnutí bezkontaktní funkce probíhá při výrobě karty – tedy v případě její automatické výměny nebo při žádosti o nové či náhradní karty,“ řekla Klára Pačesová z České spořitelny. „Možnost vypnutí bezkontaktní funkce je zdarma,“ dodala.

S požadavky od klientů na vypnutí bezkontaktní platby se podle Vladimíra Komjatiho v Air Bank setkávají málokdy. Občas se objevují dotazy, zda je možné bezkontaktní funkci zablokovat. „Těmto klientům připomínáme, že si u nás mohou pro bezkontaktní placení bez PINu nastavit maximální denní limit. Opatrnější klienti si jej tak mohou nastavit třeba na nulu. I v takovém případě je sice možné zaplatit bezkontaktně bez PINu, ale jen při takzvaných offline platbách a pouze do vyčerpání limitu 500 Kč,“ uvedl Komjati.

Možnost změny limitu připomíná svým klientům i ČSOB a Era. U ČSOB vám kontaktní kartu vydají po expiraci starší, deaktivovat bezkontaktní platby nelze. „Kreditní karty Era jsou jen bezkontaktní, kontaktní nevydáváme,“ řekla Pavla Hávová za Era.

bobou ( 20. října 2015 12:02 )

Přesně tak, nakupovat denně do 500 Kč můžete kolikrát chcete. Takže vám zloděj vybere z účtu nemalou částku!!!

andorea ( 17. července 2015 11:33 )

Jelikož mi chodí zůstatkové SMS, tak o pohybu na účtu vím hned druhý den ráno.

andorea ( 17. července 2015 11:28 )

Tak snad do druhého dne tu kartu zablokuji, ne?

jardavozembouch ( 15. července 2015 16:10 )

placate hlouposti. kde je psano, ze ten zlodej nemuze vybrat dnes za 1000, zitra za 1000... nepouzivam kartu kazdy den, tudiz si nemusim vsimnout, jestli karta je na svem miste, ci neni.

andorea ( 15. července 2015 15:25 )

Lze zadat limit na denní výběr. Pokud vím, že nepojedu dělat větší nákup, tak mám nastaveno 1000,- Kč denně a víc mi nelze sebrat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud