Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C

Bude Česko vracet EU miliony? Projekty podle NKÚ nedodržují pravidla

Nejen ministryni školství hrozí, že bude muset vracet dotace Evropské unii. Kontrola prokázala, že u čtvrtiny projektů žadatelé porušili pravidla čerpání.
Nejen ministryni školství hrozí, že bude muset vracet dotace Evropské unii. Kontrola prokázala, že u čtvrtiny projektů žadatelé porušili pravidla čerpání.  (Autor: Blesk/Profimedia - Jarmila Hluchá)
Autor: ČTK, kle - 
18. ledna 2016
10:44

Čtvrtině z 56 projektů, na které se zaměřil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), hrozí vracení evropských dotací. Příkladem je devět center ministerstva školství na podporu inkluzivního vzdělávání. Problematické je i financování vědeckých center, jejichž provoz v příštích pěti letech přijde na 24,4 miliardy korun. NKÚ o tom informoval v pondělí.

Důvodem hrozby vracení dotací je porušení pravidel, která musí příjemce dodržovat nejčastěji pět let po dokončení projektu.

Například centra podpory inkluzivního vzdělávání byla zřízena za více než 133 milionů korun. Ministerstvo školství takto ověřovalo a nastavovalo podmínky inkluzivního vzdělávání na ZŠ. Všech devět center po dokončení projektu bez náhrady zaniklo, čímž příjemce porušil podmínku udržitelnosti. Pokud se tak stane, musí část, případně i celou dotaci vrátit. Pokud je příjemcem dotace stát, hradí vzniklé náklady ze svého rozpočtu.

Problémem je podle NKÚ i financování některých projektů po dobu pěti let od dokončení projektu. Do vybudování 48 vědeckých výzkumných center se dosud investovalo 36 miliard korun a podle odhadů bude na jejich další provoz nutné v příštích pěti letech vynaložit ze státního rozpočtu dalších 24,4 miliardy korun. U pěti z jedenácti kontrolovaných center hrozí, že podmínky udržitelnosti nesplní. Vědeckým výzkumným centrům se totiž nedaří získat další zdroje financování ze smluvního výzkumu a mezinárodních grantů.

Kontroloři od února do listopadu loňského roku prověřili celkem 56 projektů, na něž šlo z dotací 9,3 miliardy korun. Z této částky tvořil příspěvek EU 7,9 miliardy korun a dalších 1,4 miliardy korun vyplatila Česká republika ze svého rozpočtu. Kontrola se týkala dotací udělených v rámci tří projektů, a to Integrovaného operačního programu, operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace a operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

V rámci Integrovaného operačního programu NKÚ kontroloval devět projektů. Rizikové je u nich především financování, kdy příjemci chod podniku financují z vlastních zdrojů a na úhradu mezd čerpají dotace z jiných veřejných zdrojů. „Existuje proto riziko, že bez další veřejné podpory po skončení doby udržitelnosti příjemci podnikatelskou činnost v sociální oblasti ukončí,“ uvádí kontrolní úřad.

V případě operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace NKÚ kritizuje ministerstvo školství mimo jiné za to, že neprovádělo monitoring a kontrolu vědeckovýzkumných center v době udržitelnosti. Resort podle NKÚ ani nemá přehled o tom, kolik bylo vytvořeno prokazatelně nových pracovních míst ve vědě a výzkumu. Ministerstvo navíc ani nezvažovalo stanovení delšího období udržitelnosti než pět let, přitom jde o finančně velmi náročné projekty, u kterých lze pozitivního dopadu dosáhnout až v delším časovém horizontu.

rumungro ( 18. ledna 2016 14:30 )

Kdo tam tu inkluzivní Milku dosadil?Školství začíná být jaksi celkově zblblý.

hu11 ( 18. ledna 2016 11:32 )

Česko vystoupí z EU a nebude nic platit, ať si to zaplatí Řekové, kterým se cpe od spoda navrch

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud