Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Oblačno, déšť 11°C

Bez EU nepřežijeme. Proč to Češi nechápou? diví se Zaorálek

Obnovení vnitřních hranic by nerozbilo pouze Evropskou unii, ale i NATO, domnívá se ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Obnovení vnitřních hranic by nerozbilo pouze Evropskou unii, ale i NATO, domnívá se ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD).  (Autor: Foto: Karel Kopáč, EPA, Reuters, ČTK/AP)
Autor: ČTK - 
8. ledna 2016
13:50

Obnovení vnitřních hranic by nerozbilo pouze Evropskou unii, ale i NATO, domnívá se ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Členské státy by pak podle něj nemohly plnit své závazky vůči alianci. Na diskusním setkání o budoucnosti EU s bývalými českými eurokomisaři Zaorálek také řekl, že mu vadí lehkost, s níž se v Česku mluví o tom, že by unie přestala existovat. Pochybnosti o důležitosti EU jsou pro něj nepochopitelné.

„Připadá mi, že spousta lidí nechápe, co by znamenalo budovat vnitřní hranice. Rozbijeme tím nejen unii, ale i další spojenectví,“ prohlásil Zaorálek. Členské státy si podle něj nemohou dovolit vojenskou ostrahu hranic, protože mnohé z nich se jako členové NATO zavázaly posílat vojáky do aliančních jednotek. „Pokud bychom poslali vojáky chránit vnitřní hranice, garantuji, že nebudeme schopni plnit povinnosti v jiných aliancích. Celá smlouva o NATO by se stala chimérou,“ varoval ministr.

Budoucí vývoj evropské integrace Zaorálek nechtěl příliš odhadovat, vysvětlil to tím, že ho zajímá spíše současný stav. Dodal, že krize, kterými unie v posledních letech prošla, ukázaly, že velkým problémem je akceschopnost osmadvacítky. Evropa podle něj nemá nástroje, aby jednala rychle. Řešení vidí Zaorálek v aktivním přístupu členských států. „Pokud je krize, není to otázka akceschopnosti EU, je to úkol pro každý členský stát, který se musí bavit se svými sousedy a hledat východiska,“ řekl ministr.

Jen se pasivně vezeme

Aktivní přístup členských států nejen v kritických obdobích označil za klíčový také bývalý eurokomisař, nynější europoslanec ANO Pavel Telička. V České republice i některých dalších zemích podle něj trvá pocit, že EU je organizace, která členské státy řídí, peskuje a omezuje.To je zásadní nepochopení a rezignace na roli, kterou členský stát musí sehrávat,“ řekl Telička.

Každá země podle něj musí mít představu, čeho chce dosáhnout, a hledat spojence, se kterými své cíle prosadí. Česko by podle něho mělo být v této oblasti aktivnější. „Pokud si nedokážeme říci, čím chce Česká republika být v EU, co chceme ovlivňovat, pak jsme jenom pasivním pasažérem a musíme přijímat věci, jak přicházejí,“ prohlásil Telička.

Teličkův nástupce v roli eurokomisaře, bývalý premiér Vladimír Špidla, doplnil, že Evropská unie je pro všechny členské státy národním zájmem a nezbytností. Totéž zdůraznil i ministr Zaorálek. „Musíme si uvědomit, že tento projekt je i náš projekt a jeho rozpad by měl katastrofální důsledky,“ varoval. „I Němci si říkají: My, Němci, nepřežijeme bez EU. U nás to nezaznívá a to je pro mne nepochopitelné,“ poznamenal.

V téměř tříhodinové diskusi, která byla podle Zaorálka prvním z řady podobných setkání, se eurokomisaři Telička, Špidla a Štefan Füle věnovali také ekonomickým otázkám nebo společné zahraniční politice EU. Současná česká zástupkyně v Evropské komisi Věra Jourová se setkání kvůli pracovním povinnostem nezúčastnila.

marais ( 9. ledna 2016 16:53 )

 Zaorálek přehání...platíme do EU příspěvek a EU si nechává clo a pak nám přihraje dotace na investice, které ani nepotřebujeme a ještě musíme kofinancovat! EU nám nemusí furt přikazovat a dusit nás. EK už dokázala, že ani neumí problémy řešit!

rumungro ( 9. ledna 2016 01:12 )

Když né s EU,tak s Ruskem,ale tak daleko nevidí.

rumungro ( 9. ledna 2016 01:09 )

Toho socana zajímá víc NATO a EU než budoucnost Česka.

hejhej ( 8. ledna 2016 21:54 )

agfor: Raději žít skromně, než se dívat na primitivní muslimy, jak třískají havou o zem, vraždí, znásilňují , nutí ženy chodit v hadrech a ponížují je.

hejhej ( 8. ledna 2016 21:52 )

Zaorálek zase "promluvil moudro. Když nebudeme do EU cpát peníze, zrušíme senát, který je k ničemu, zrušíme zbytečně placené mezizkovky a Diensbirovo zbytečné ministerstvo, ubereme politikům, snížíme administrativu, tak si můžeme slušně žít.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa