Ministrův bratr konvertoval k islámu. Pelikán: Je to jeho soukromá věc

Autor: Václav Lang - 
11. 12. 2015
12:40

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) je kvůli rodině v nezáviděníhodné situaci. Zatímco česká společnost se ve velkém obrací proti muslimům, on nedávno přišel s výzvou na jejich obhajobu. A teď musí vysvětlovat, že to nezmínil jen kvůli tomu, že jeho nevlastní bratr Petr konvertoval k islámu. Poslancům řekl, že jde o bratrovu soukromou záležitost. 

Věc se točí kolem sporu ministerstva spravedlnosti s televizí Prima. Ta ve své reportáži o stíhání předáka Bloku proti islámu Martina Konvičky, jenž byl obviněn pro podněcování nenávisti vůči skupině obyvatel, ocitovala spekulaci Bloku proti islámu, že obvinění může souviset s vyznáním ministrova bratra.

Následně v Partii s prezidentem Milošem Zemanem položila redaktorka Primy prezidentovi dotaz, co si myslí o tom, že ministr Robert Pelikán vyzval k ochraně islámu v rámci trestního řádu, přičemž „má v širší rodině konvertovaného muslima a arabistu“. Ministerstvo spravedlnosti se pak prý na Primu obrátilo s žádostí o omluvu.

Prezident Miloš Zeman odpověděl, že nezná rodinu ministra Pelikána, ani to, jaký na něj má jeho bratr vliv. Podotkl však, že Pelikán spolu s ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem patří mezi lidi, kteří jsou vysoce tolerantní k uprchlíkům. „Nesdílím názor ‚refugees welcome‘, protože si myslím, že lidé by měli žít především ve své vlastní zemi,“ řekl prezident v Partii.

V souvislosti s žádostí o omluvu ve čtvrtek v rámci sněmovních interpelací obrátila na Pelikána poslankyně Úsvitu Olga Havlová, která spolupracuje s Blokem proti islámu. Chtěla, aby se Pelikán k celé věci vyjádřil.

„Považujete, pane ministře, tato tvrzení v reportáži za nepravdivá? Žádám vás, abyste se jasně vyjádřil, proč vaše ministerstvo spravedlnosti žádá na základě vysílané reportáže od televize Prima omluvu a konkrétně za jaké výroky,“ zeptala se a připomněla svobodu slova.

„Samozřejmě že u nás vládne svoboda slova, ale také, pokud se nemýlím, u nás ještě vládnou některá další pravidla. Evropa tolik staletí krvácela v náboženských válkách, až jsme si zavedli jako jedno ze základních pravidel naší společnosti svobodu vyznání. A ta svoboda vyznání znamená, že lidi neposuzujeme podle toho, jakého jsou vyznání, a že se jich na to ani neptáme,“ řekl s tím, že vyznání je soukromá věc každého.

„To, co jsme považovali za velmi nevhodné ze strany televize Prima, bylo, že cítíme potřebu vůbec probírat, jakého vyznání je můj – podotýkám nevlastní - bratr. To je prostě jeho věc a myslím si, že to není nic, co by mělo být předmětem veřejné debaty,“ prohlásil a dodal, že věcí se následně přestalo ministerstvo zabývat.

Robert Pelikán krátce po demonstraci Bloku proti islámu 17. listopadu vyzval, aby byly stíhány projevy nenávisti vůči náboženství, ke kterým podle něj na akci docházelo. Den na to byl Martin Konvička obviněn. Pelikán ale odmítá, že by na to měl jakýkoli vliv.

Nevlastní bratr Pelikána Petr je honorárním konzulem v Súdánu, živí se jako překladatel a tlumočník. Studoval jazyky na univerzitách v Tunisku a Afghánistánu a islám v Egyptě, Súdánu, Libanonu a Íránu. Stíhání Konvičky odmítl.

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa