Ke stavbám, které se v žebříčcích a hodnoceních veřejnosti opakovaně objevují jako ty nejošklivější v Praze, patří třeba dále budova bývalého Federálního shromáždění, hotel Pyramida na Břevnově, dispečink Dopravního podniku a žižkovský vysílač.

„Nalézt to zajímavé a obohacující i v na první pohled odlišné a možná i kontroverzní architektuře může být cestou k pochopení dalších podob umění i naší společnosti," uvedl k sérii prohlídek umělec Evžen Šimera ze spolku Scholastika, který akci pořádá.

Mezi osobnostmi, které veřejnost s architekturou budov a jejich inventářem seznámí, budou například architekt Adam Gebrian či kurátor Moravské galerie v Brně Rostislav Koryčánek.

Nová scéna je nejdiskutovanější už od dokončení

Budova Nové scény Národního divadla byla postavena v letech 1977 až 1983 podle projektu Karla Pragera. Od svého dokončení je jednou z nejdiskutovanějším pražských staveb.

Budova na Národní třídě se dělí na dvě části: ta, která přiléhá k baroknímu klášteru, je klidná, transparentní, s hladkým skleněným pláštěm.Druhá část se zvedá na masivních pilířích, mezi kterými se otevírá volný průchod na divadelní piazzetu a díky skleněným tvarovkám působí jako plastika. Ne každý jí však shledává kvalitní a architektonicky hodnotnou.

„Je důležité na kvalitu těchto budov veřejnost upozorňovat, aby nedošlo k podobné situaci jako s bývalým Hotelem Praha," připomněl Vladimir 518 nedávnou demolici jiné pražské stavby.

Na památkovou ochranu čeká i hotel Thermal

Budovy postavené v 60. až 80. letech často ve stylu tzv. brutalismu uplatňovaného i v západní Evropě čekají na přijetí veřejností, ale často i odborníky. Zatím se polemizuje i o tom, zda si takové stavby zaslouží památkovou ochranu. Aktuálně je tomu tak třeba v případě karlovarského hotelu Thermal autorů manželů Machoninových.

Nedávno ohlásil majitel záměr zbourat bývalý Centrální dispečink tranzitního plynovodu, později sídlo Středočeské energetické na Vinohradské třídě nad Muzeem. Budovu zařadila kurátorka architektury v Národní galerii Radomíra Sedláková mezi architektonicky významné objekty Prahy z let 1850 až 2000.

Aktuální informace z metropole v Selfie z Prahy

Tunel Blanka neexistuje, tvrdí náměstek primátorky Dolínek. Z ošklivé zeleniny uvařili u Národního divadla dva tisíce polévek. A zastupitele Prahy 5 vystrašil bezdomovec. Podívejte se na nový díl zábavně-zpravodajského pořadu Selfie z Prahy:

Video
Video se připravuje ...

Tunel Blanka neotevřou, žádný není! A metro za 20 miliard zachraňují kýble Matěj Smlsal, Matěj Šrám, David Vaníček