Kandidátní listiny se schvalují v hnutí ANO v primárkách. Po únorovém volebním sněmu má ale hlavní slovo především šéf Andrej Babiš. V odůvodněných případech může s kandidátkou hýbat, jak se mu zachce. Kdo se mu na ní nebude zamlouvat, může z boje o křeslo vypadnout úplně. Anebo naopak může vytáhnout některého ze svých oblíbenců nahoru. Na středočeskou kandidátku tak Babiš tlačí například bývalého hokejového brankáře Milana Hniličku.

„Teď jde o to, aby i naše organizace ve středních Čechách vzala pana Hniličku na kandidátku,“ řekl v polovině března Blesk.cz Andrej Babiš. Sám chce kandidovat ve středních Čechách z posledního místa.

VIDEO: Milan Hnilička mluvil v únoru na sněmu hnutí ANO. Opřel se do dětí. Neumějí prý udělat ani kotoul

Video
délka: 01:48
1080p 720p 480p 360p 240p

Milan Hnilička na sněmu ANO: Děti neumí udělat kotoul. ANO

Inventura aktivity

Speciální tým teď prověřuje každého z poslanců v rámci hnutí. Vyhodnocuje, jak byl každý z členů klubu aktivní, kolik návrhů zákonů předložil, kolikrát vystoupil ve Sněmovně, jak moc je známý u voličů. Ale i jak rozumí tématům, kterým se měl věnovat v rámci výborů.

Výsledky prověrky dostanou podle Práva na stůl v příštích dnech oblastní organizace hnutí, tak aby je měly k dispozici před primárkami, které mají skončit do poloviny května.

Mezi řadové poslance, kteří jsou veřejnosti díky své aktivitě známí, patří Martin Komárek. Bývalý novinář a komentátor byl zvolený při předčasných volbách v roce 2013 na Liberecku. V únoru na volebním sněmu hnutí ANO už sám tušil, že nebude jednoduché pozici na kandidátce znovu obhájit.

„To, že poslanci nemají svá místa jasná, jsem věděl už dávno, protože samozřejmě za tu dobu se ANO velmi rozrostlo, přišla spousta skvělých a zajímavých lidí, a tak ten boj o místa na kandidátkách bude tvrdej, ale já věřím, že férovej,“ řekl Blesk.cz poslanec Komárek.

Martin Komárek, bývalý novinář, dnes poslanec hnutí ANO
Martin Komárek, bývalý novinář, dnes poslanec hnutí ANO
Autor: Blesk.cz

O místo na kandidátce si říká také ministryně Karla Šlechtová. Vstoupí kvůli tomu do ANO? 

Video
délka: 03:33
1080p 720p 480p 360p 240p

Karla Šlechtová Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Další novinářka v hnutí ANO Jana Lorencová s podobným návrhem také problém nemá. Ona sama už kandidovat do Poslanecké sněmovny nechce. Sama se přiklání k tomu, že pokud některý ze stávajících poslanců bude na kandidátce – nemusí být nutně v jejím čele. „Lidé když ho budou chtít zvolit, a ocenit tak jeho dosavadní práci, tak si ho najdou a zakroužkují,“ řekl poslankyně na dotaz Blesk.cz.

Jana Lorencová už za hnutí ANO do Poslanecké sněmovny kandidovat nechce.
Jana Lorencová už za hnutí ANO do Poslanecké sněmovny kandidovat nechce.
Autor: Robert Klejch

Výsledky práce poslanců dostane na stůl také výbor ANO, který je nejvyšším orgánem mezi sněmy a kandidáty schvaluje. Jeho členy jsou vedení a šéfové krajských organizací. Prověrka chce prý hnutí zabránit, aby se na kandidátkách objevili nekvalitní lidé.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

Fotogalerie
16 fotografií