Prezidentští kandidáti už zaplatili miliony. S podpisy vede Horáček

Autor: ČTK,base - 
14. 6. 2017
16:00

Sbírání podpisů pro prezidentskou kandidaturu a volební kampaň již stálo uchazeče o úřad hlavy státu několik milionů korun. Dostatečný počet podpisů ke kandidatuře zatím hlásí jen Michal Horáček. Jiří Drahoš jich získal asi 25.000, podobným počtem disponuje pravděpodobně i současný prezident Miloš Zeman. Marek Hilšer sesbíral 7000 podpisů. Vyplývá to z ankety ČTK mezi čtyřmi prezidentskými kandidáty. Kromě Miloše Zemana se všichni kandidáti osobně sběru podpisů účastní.

Zeman při ohlášení kandidatury slíbil, že volební kampaň nepovede. Jeho petiční týmy ale vyjíždějí do krajů ve stejnou dobu, kdy je prezident na jejich oficiální návštěvě.

Barbora Filípková z petičního týmu ZemanZnovu.cz ČTK sdělila, že podpisy jsou aktivně sbírány ve všech krajích. „V současnosti probíhá jenom petiční akce za kandidaturu pana prezidenta, ne volební kampaň,“ poznamenala. Cílem akce podle ní je, aby každý občan měl šanci se na petiční arch podepsat. „Zorganizovali jsme dvouměsíční petiční tour po celé ČR, kde naši dobrovolníci navštíví téměř každé město nad 5000 obyvatel,“ dodala. Uvedla, že ke středečnímu dni má petiční tým v centrále a v terénu asi 4000 petičních archů. „Chceme korektně uvést, že petiční archy jsou vyplněny různě, od plného počtu deseti podpisů až po jeden podpis na jeden arch,“ uvedla. Kolik dosud sběr podpisů Zemana stál, Filípková ČTK nesdělila.

Podle webových stránek podporujících Zemanovu kandidaturu se petiční týmy vydávají do krajů ve stejnou dobu, kdy v nich je Zeman na oficiální návštěvě. Například tento týden tak Zeman navštívil v jižních Čechách Kaplici, České Budějovice, Vimperk či Milevsko, na stejná místa ohlásili petiční akci i jeho příznivci. Stejně plánují navštívit i Vysočinu poslední týden v červnu v době Zemanovy krajské cesty.

Lenka Pastorčáková z volebního týmu bývalého předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše ČTK sdělila, že jeho tým má k dispozici asi 25.000 zkontrolovaných podpisů. Na jejich sběru se podílí 1200 dobrovolníků. Drahoš dosud navštívil třeba Zlín či Moravskoslezský kraj, ve středu chce voliče oslovit v Plzni a v dalších dnech zamíří třeba do Brna. Pastorčáková poznamenala, že Drahoše „mile překvapil“ Moravskoslezský kraj. V místech, kde Zeman v minulé volbě získal výraznou převahu, byl podle ní o besedu s Drahošem velký zájem. Drahoše dosud kampaň stála necelý milion korun, vybrat se mu zatím podařilo asi 5,7 milionu korun. Peníze mu přišly zhruba od 600 lidí, dodala Pastorčáková.

Textař a podnikatel Horáček dosud sesbíral kolem 60.000 podpisů, sdělil ČTK Jiří Táborský z jeho týmu. Nejedná se ale podle něj o konečné číslo, protože jsou archy postupně kontrolovány, aby byl snížen počet chyb. „Zároveň však podpisů každým dnem přibývá, protože od 3000 dobrovolníků z celé země chodí další archy,“ uvedl Horáček. Podpisy chce sbírat až do posledního možného okamžiku a věří, že jich získá více než před pěti lety Zeman. Horáček dosud zaplatil za kampaň 3,7 milionu korun, peníze čerpá ze svých prostředků. Během kampaně Horáček objíždí různá česká sídla. „Nedávno jsem například za jediný týden navštívil 21 různých míst,“ podotkl.

Další z kandidátů, lékař Marek Hilšer dosud získal podpisy od 7000 lidí, řekl ČTK. Kampaň ho dosud stála asi 130.000 korun. „Soustředím se na sběr podpisů a sháním dobrovolníky,“ poznamenal. Není podle něj v silách jednotlivce požadovaných 50.000 podpisů sehnat. Podpis petičních archů lidem nabízí na velkých akcích, například festivalech. Kampaň se snaží vést také na sociálních sítích. „Tím, že za mnou nejsou velké peníze, je to pro mě složitější,“ dodal.

VIDEO: jak zahájil Michal Horáček sběr podpisů

Video Horáček s manželkou zahájil sběr podpisů. „Poslanci si dali hodně na čas,“ říká. - Blesk - Jaroslav Šimáček
720p 480p 360p 240p

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2018 ČTĚTE ZDE

Doporučujeme
jorka ( 30. června 2017 14:52 )

My nejsme národ pitomců, ale hovádko boží jseš hlavně ty , což dosvědčuje tvůj pravopis v tomto příspěvku, ve kterém je minimálně 15 gramatických chyb. Když ti tolik vadí jeho studium na západě, tak proč ti troubo nevadí studium soudruha agenta Koblihy Bureše ve Francii a ve Švýcarsku? To on pocházel z nomenklaturní komunistické rodiny a sám byl STBák. A hlavně lidé už začínají mít dost toho ožraly, burana a hulváta Milouše Prasečí hlavy a zvolí někoho jiného za každou cenu.

repelos ( 29. června 2017 11:05 )

vexlák prezidentem? to ještě v Evropě nebylo.mimo debatu. a blbec Drahoš s brýlemi s rovnými skly aby vypadal jak inteligent? s čím ty vole z Jablunkova počítáš? že jsme národ pitomců,že se na tebe neprovalí že jsi za komoušů studoval na západě? a že lidi neví,že tam mohli jen estebáčtí pohůnci?kde ty blbe žiješ? je doba internetu. všechno se provalí. navíc s výřečností jsi ty profesóóóre na úrovni páte třídy. koho chceš oblbnout?nestudoval snad v Hanoveru dokonce se stipendiem??kdo tě platí ,ničemo??

repelos ( 26. června 2017 15:36 )

presstituti,to tak někoho zajímá vy kok.otí hlavy.do října nám může při té podrazácké politice spadnout na palice "car",a bude tady rovina bez lidí,zmizí i Tatry a Krkonoše tam se poslanci a vládní sebranko postarejte o toho holohlavého gangstera.přivřete té hyeně kyslík. ve sněmovně vykřikuje" ani jednoho migranta" a v Bruselu v předklonu,"přijmeme tisíce,jen co oblbneme národ" !!!

1_2_3 ( 15. června 2017 21:07 )

Já jen, že se hodně lidí nasírá do Zemana pro jeho zdraví či nezdraví.

1_2_3 ( 15. června 2017 21:04 )

 Horáček zdravý není, má černé kruhy pod očima, to maj většinou lidi s rakovinou. Nechci strašit ake nevypadá zdravě. Ostatní flekatí, to už zase játra pracují. Horáček věčně bez kravaty, no vekslák, co od něj očekávat. No a ten mladej by měl dozrát.

Zobrazit celou diskusi
Další videa