Bránu a hradby ukázali památkáři o víkendu veřejnosti, ale teď vše zase ukryjí. Tvrdí to ředitel pražského Národního památkového ústavu (NPÚ) Ondřej Ševců. „Nález zůstane zachovaný, ale nebude veřejně přístupný. Zřejmě uděláme nějakou vizualizaci a tak se podělíme o nález s dalšími generacemi,“ řekl Blesku Ševců.

Znamená to, že už to tato generace neuvidí?

„Jde o soukromý objekt a jeho sklepení slouží jako technické zázemí. My se nyní s majitelem domlouváme, aby bylo možno nález vidět za mimořádných podmínek. Neplánujeme však, že by tam lidé chodili, jako chodí třeba do muzea.“

Není to škoda?

„Kdyby tam chodili lidé, tak by se tam topilo, ale tady jde o archaické prvky, kterým svědčí chládek. Takže v zásadě je to dobře.“

Podobné objekty jsou ale běžně k vidění…

„Popravdě řečeno… Ono to je nyní senzace. Ale třeba na Můstku máme také úžasný nález. Přímo ten Můstek, který je tam k vidění. Okolo něj ale prochází každý den tisíce lidí a většina z nich to ani netuší. Takže ano, jsme rádi, že se dům podařilo opravit a nám zachránit nález. Vše jsme si odfotili, naměřili a prozkoumali a zase ho schováme.“

Takže tam budou sklepy?

„Nepůjde o klasické sklepy, ale o technické zázemí budovy. My teď řešíme, jak nález zachovat. Zřejmě bude izolovaný v dutině pod podlahou.“

Tudíž k němu skutečně nebude žádný přístup?

„Zatím o tom jednáme, jestli tam bude například nahlížecí poklop, když by to chtěl vidět třeba nějaký odborník. Vymýšlíme, jak to technicky vyřešit. Navíc, řadě nálezů je lépe, když jsou prostě schované.“

O jaký nález jde

Jde o základy brány ve středověkém opevnění! Ve sklepení domu Na Kocandě je přes pět sklepních místností 26 metrů dlouhá hradba a brána z poloviny 13. století. „Z písemných pramenů víme, že se brána nazývala U svatého Valentina, podle blízkého románského kostela,“ řekl Blesku Ondřej Ševců, ředitel pražského Národního památkového ústavu. Dříve dosahovala Vltava až k těmto místům a o pár metrů níže byl její břeh.

Hradba zde vedla právě kolem břehu Vltavy, byla silná až 1,9 metru a dochovala se až do výšky téměř dvou metrů. Unikátní je v tom, že se poprvé při výzkumech staroměstského opevnění podařilo zachytit nejen polohu brány v celém půdorysu, ale i torzo její konstrukce.

VIDEO: Krásný nález se podařilo objevit také na Slovensku.

Fotogalerie
9 fotografií