Návrh Metropolitní plán je pro Prahu strategickým a hodně diskutovaným dokumentem. Podle něj se totiž v roce 2020 začne řídit veškerá výstavba v Praze. Autoři plánu z Institutu plánování a rozvoje (IPR) se v něm  mimo jiné věnují výškové regulaci, která dosud v prostředí metropole neexistovala. 

Výškové budovy stojí nyní hlavně na Pankráci. Dominuje jim se svými 106 metry City Tower. Podle návrhu Metropolitního plánu by mrakodrapy v budoucnu mohly vyrůst v Roztylech, na Chodově, Rohanském ostrově, ve Vysočanech nebo v Libni. „Výškové budovy tak vznikaly víceméně nahodile,“ řekl mluvčí IPR Adam Švejda. 

Mrakodrap City Tower na Pankráci by už neměl být jediným mrakodrapem v Praze. Výškové budovy mohou vyrůst i v dalších 14 lokalitách.
Autor: www.citytower.cz

Praha i radnice mají obavy

Náměstkyně primátorky Petra Kolínská (Trojkoalice/SZ), která spolu s IPR 7. června 2016 zveřejnila návrh územního plánu, má ale o výstavbě výškových budov v Praze pochybnosti a obavy mají i radnice.

„Ten, kdo navrhuje mrakodrapy, by měl říci, jaký přínos mají pro kvalitu života či ochranu hodnot, které již Praha má, a jak se město vyrovná se zvýšenou zátěží zejména v oblasti dopravy,“ řekla radní Kolínská.

Podobně se vyjádřil starosta Jižního Města Jiří Štyler (Hnutí pro Prahu 11), podle kterého je nynější infrastruktura včetně té dopravní kapacitně vyčerpána. „Návrh Metropolitního plánu vede k jasné domněnce, že výšková regulace je možná na zakázku někoho, kdo tu chce stavět,“ řekl starosta. „Tvorbou tak strategického dokumentu jsou pověřeny děti krátce po škole. A připomínky městských částí nejsou vůbec brány v potaz,“ doplnil.

Máme vše prověřené, říká IPR

V mapových podkladech je výšková regulace nově vyznačena sítí čtverců o rozměrech sto na sto metrů. Číselná hodnota vepsaná do čtverce pak znamená maximální možný počet podlaží. Nejvyšší budovy budou moci vyrůst na stanicích metra C, třeba na Roztylech a Opatově, a ve Vysočanech. Osmnáctipatrové domy mohou stát v Bubnech, patnáctipatrové na Rohanském ostrově, vyplývá z návrhu.

„Všechny pro výškovou výstavbu uvažované lokality jsme pečlivě prověřovali,“ uvedl mluvčí IPR Švejda. „Chceme otevřít diskusi o tom, kde a za jakých podmínek by Praha mohla růst i do výšky,“ dodal. Zvyšovat se navíc budou moci třeba i domy v takzvaně metropolitních ulicích, jako je Evropská, Milady Horákové nebo Národní, a sice o dvě podlaží. Na nárožích až o čtyři.