V předvánočním shonu není na nic čas, takže se určitě hodí koupit vánoční dárek v běžném obchodě společně s rohlíky a kaprem na smažení. Jak Blesk zjistil, není to problém! „Některé supermarkety jsou skutečně velmi dobře zásobené. Nebál bych se tam nakupovat,“ uvedl hlavní sommelier Národního vinařského centra Marek Babisz a dodal: „Předností koupě vína v supermarketu je samozřejmě cena. Vinotéky nemohou odebrat tak velké množství jako řetězce. Kvalitní víno bych začal hledat v cenové rovině od 100 Kč výše.“

Čtenářům Blesku radí Hlavní sommelier Národního vinařského centra Marek Babisz
Autor: Foto Blesk - Tomáš Vrbenský
Jak tedy vybrat to pravé? Dobrým začátkem je, že supermarket má vína pěkně roztříděná podle odrůd. Ideální by bylo, kdyby láhve nestály, ale ležely tak, aby se víno dotýkalo korku: „Korek je porézní a  vysychá a tím se pak může dostat vzduch dovnitř láhve a znehodnotit ho. Pokud je ale stále zátka zalitá tekutinou, nedojde k tomu,“ vysvětluje Babisz a dodává: „Je možné se také setkat s točivým uzávěrem. To není na závadu.“ Pomoci může i prach. Pokud pod ním láhev není téměř vidět, leží v regálu už opravdu dlouho.

V obchodech jsou nyní nejstaršími ročníky ke koupi vína 2008. „Ty starší ročníky jsou prostě už vypité. Navíc bych doporučoval, víno po nákupu uchovávat maximálně dva roky a rozhodně v chladu. Sekretář v obýváku není to pravé místo,“ upozornil sommelier a pokračoval: „Růžová vína jsou určená na rychlou spotřebu, takže tam bych kupoval maximálně ročník 2010. Starší už ne.“

A proč vlastně dávat přednost českým a moravským vínům před těmi zahraničními? Tuzemská kvalita je totiž vynikající. Navíc, když se vezme v úvahu cena za láhev, špunt, dovoz, clo a další položky, tak jaké bude víno z druhého konce světa, když za něj dáte v obchodě třeba sotva sto korun...

Jakou rozlišujeme kvalitu vín

* jakostní víno odrůdové – cenově dostupnější, lehčí, na běžné pití

* jakostní víno s přívlastkem – vína nejvyšší kvality, nesmí být přislazována. Podle vyzrálosti hroznů se dělí na: kabinetní, pozdní sběr, výběr z hroznů, ledové, slámové, výběr z bobulí, výběr z cibeb (cibeba je seschlá bobule po napadení ušlechtilé plísně).

* vína s označením VOC – nové značení, jde o vína originální certifikace, která se rozlišují podle místa původu

Jaké rozlišujeme druhy vín

* suché – do 4 g zbytkového cukru

* polosuché – do 12 g zbytkového cukru

* polosladké – do 45 g zbytkového cukru

* sladké – nad 45 g zbytkového cukru

Nejrozšířenější odrůdy u nás

* bílé – Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Ryzlink rýnský

* červené – Svatovavřinecké, Frankovka, Zweigeltrebe