»Důchodovými« kartami sice zamíchal prezident Václav Klaus, přesto jeho »Ne!« může start reformy ohrozit. Samotná reforma je schválená. Lidé ale stále tápou. Blesk proto přináší odpovědi na některé otázky k penzijní reformě. Odpovídá na ně Jana Gabrielová, ředitelka ČSOB Penzijního fondu Stabilita.

Jana Gabrielová, ředitelka ČSOB Penzijního fondu Stabilita
Autor: archiv Blesku
* Opravdu se penzijní reforma týká každého?

„Ano, je to tak a dopad bude mít opravdu na každého. Zjednodušeně řečeno by ji lidé měli vnímat jako zdvižený ukazovák, že pokud si nezačnou pravidelně spořit na vlastní důchod, mohou se ve stáří dostat do finančních problémů. Většina lidí si to ale zatím odmítá připustit. Lidé totiž odvádějí daně státu a myslí si, že se za to o ně stát musí ve stáří postarat. Jenže stát na to nebude mít peníze. Důchody vyplácet bude, ale stále menší. Pokud ti, kteří měli 25 tisíc Kč, pobírají důchod 11 240 Kč, v roce 2050 budou brát jen 6500 Kč (dle analýzy institutu CERGE-EI). Na snížení reálné výše důchodu se ale musí připravit i ti, kteří jdou do penze právě teď.“

* Je pravda, že tzv. druhý pilíř, o kterém se říká že je finančně nejzajímavější, se nevyplatí ženám? Proč?

„Studie, kterou pro nás vypracoval institut CERGE-EI ukázala, že vstup do druhého pilíře by se vyplatil až padesáti procentům mužů a třiceti procentům žen. Ten nepoměr je daný tím, že žena zůstává s dětmi na mateřské dovolené, většinou dříve odchází do důchodu a dožívá se delšího průměrného věku. Méně tak našetří a déle bude peníze čerpat. Z tohoto důvodu se ženám vyplatí spíše první nebo třetí pilíř.“ 

* Pro koho je tedy výhodný druhý pilíř?

„Podle našich analýz bude druhý pilíř vhodnější spíše pro lidi s nižším věkem a vyšším příjmem, především pak pro muže ve věku 20 až 35 let. Bohužel právě lidé v této věkové kategorii nejsou zvyklí přemýšlet v horizontu desítek let. Je proto důležité, aby se tento přístup změnil a začalo fungovat to, co je běžné ve vyspělých státech zemí EU, kde si lidé začínají spořit na stáří s nástupem do prvního zaměstnání. Každý, kdo uvažuje o druhém políři by se o tom měl poradit s odborníkem.“

* Jak se vyhnout tomu, aby nebyl důchod jen almužnou?

„V první řadě je třeba si uvědomit, že ani jeden z pilířů není samospásný. Každý z nich je třeba doplnit dalšími spořícími produkty. Lidé by také měli navštívit finanční experty a zajímat se, které pilíře jsou pro ně výhodné, a konečné rozhodnutí, do kterého pilíře vstoupí, učinit až po důkladném rozboru osobních financí se skutečnými profesionály, kteří dokážou sestavit optimální spořící plán na finanční zajištění v důchodovém věku a nebudou slibovat nereálné výnosy.“

 

Sjednejte si penzijní připojištění ZDE!