Naše budoucnost bude v příštích desetiletích záviset na třech pilířích. Kdo se ale spolehne jen na ten první, bude mít nejspíš smůlu. První pilíř je totiž jen přejmenování důchodu, který dnes důchodci dostávají od státu. Tedy stále stejný systém, do kterého pracující platí a důchodci z něj čerpají. Odborníci ale varují, že s tím, jak bude populace stárnout, tak bude stále více důchodců a méně těch, kteří na ně budou pracovat a přispívat tak do systému. Zatímco tak dnes na jednoho důchodce pracuje 1,8 lidí, v roce 2050 to bude už jen 1,2 člověka.

Státní důchod budoucnosti? Almužna!

Zvyšování počtu důchodců spolu se snížením počtu pracujících logicky povede k tomu, že se státní důchody budou snižovat. Studie Institutu IDEA při akademickém pracovišti CERGE-EI dokonce spočítala, že dnešní třicátníci, kteří vydělávají průměrně 25 000 korun, půjdou do důchodu jen s částkou 6500 korun. Státní důchody tak prý čeká strmý pád. „Lidé od státu nějakou penzi dostanou, ale na plnohodnotný život to v žádném případě stačit nebude,“ varuje spoluautor studie Ondřej Schneider.

Druhý pilíř se nevyplatí všem

Zatímco do prvního »státního« pilíře plynou úspory »samovolně«  z vašich výdělků, o peníze plynoucích do druhého a třetího pilíře se musíte starat sami. Zatímco třetí pilíř je poměrně jednoduchý a pochopitelný – je to prakticky jen dobře známé penzijní připojištění, druhý pilíř je podstatně složitější. A hlavně – nevyplatí se zdaleka všem.

„Vstup do druhého pilíře by se vyplatil až padesáti procentům mužů a třiceti procentům žen,“ říká Karel Svoboda, generální ředitel ČSOB Penzijního fondu Stabilita. Lidé by si tak měli pečlivě promyslet, jestli se právě jim druhý pilíř vyplatí. Odborníci doporučují lidem navštívit finanční experty.

Zajímat by je mělo, které pilíře jsou výhodné právě pro ně. Definitivní rozhodnutí, do kterého pilíře vstoupí, by pak lidé měli udělat až po důkladném rozboru osobních financí se skutečnými profesionály, kteří dokážou sestavit optimální spořící plán na finanční zajištění v důchodovém věku.

Sjednejte si penzijní připojištění ZDE!