Spoléhat v budoucnu jen na státní důchod se nikomu rozhodně nevyplatí. Od Nového roku totiž začne platit důchodová reforma, která část starostí o důchod sejme z beder státu a přesune je na záda jednotlivců. Tři pilíře, které přinese důchodová reforma zjednodušeně znamenají – myslete na důchod a šetřete si. Kdo bude chtít slušný důchod, bude se o něj prostě muset postarat sám. A čím dřív se starat začne, tím udělá lépe. Změny se totiž sice týkají všech, ale nejvíc zasáhnou lidi, kterým je méně než pětatřicet let.

Jednou ze šancí, jak si k důchodu přilepšit, je penzijní připojištění. Kdo si ho chce ale uzavřít podle současných pravidel, která zaručují návratnost vložených peněz, musí si pospíšit. Smlouvu o »penzijku« je totiž možné uzavřít jen do 30. listopadu. Změny se ale týkají i těch, kteří už penzijní připojištění uzavřené mají, ale ukládají si jen pár korun. Pokud budou od Nového roku chtít dál dostávat státní příspěvek, budou si muset měsíčně šetřit alespoň 300 korun.

Zapište si do kalendáře: 30. 11. 2012

Nemáte ještě uzavřené penzijní připojištění?: Tak si ho rychle uzavřete! Čas máte jen do konce listopadu. Aby vám »penzijko» začalo platit od 1. 12. 2012, musíte mít na smlouvě nejpozději datum 30. 11. 2012. Ať už si smlouvu dojdete uzavřít kamkoli, vezměte si s sebou občanský průkaz.

Tip: Kašlete na jistotu a chcete investovat odvážně? I tak se vám vyplatí uzavřít »penzijko« do konce listopadu. V lednu si totiž budete moct vybrat a převést své peníze do některého z nových fondů.

Co byste měli vědět

* Na jednoho důchodce »pracuje« 1,8 lidí. V roce 2050 to už ale bude jen 1,2 lidí.

* Průměrný důchod je 10 740 korun. Nedosáhne na něj polovina seniorů.

* Podíl lidí, kteří mají nižší než průměrný důchod, se v posledních letech zvýšil. Před pěti lety pobíraly nadprůměrnou penzi víc než čtyři pětiny důchodců a důchodkyň.

* Člověk, který jde nyní do důchodu a celý život bude mít průměrnou mzdu, dostane v penzi zhruba 44 procent svého hrubého příjmu.

Sjednejte si penzijní připojištění ZDE!