Pro našince hororová podívaná, pro Toraje velká slavnost, při které se znovu uvidí se svými blízkými. To je festival zvaný Ma’Nene, který se koná každoročně v srpnu na indonéském ostrově Sulawesi, který Torajové obývají. Ti věří, že vztahy nekončí ani smrtí a své blízké při různých zvláštních příležitostech vykopávají z hrobů. Není přitom ani výjimkou, že si zesnulé nechávají doma i několik týdnů až let po jejich smrti a starají se o ně jako o „nemocné“.

Festival Ma’Nene je právě jednou z výše uvedených „zvláštních příležitostí“. Vesničané své zesnulé blízké po vykopání z hrobu upraví, pěkně oblečou a pak se s nimi promenádují vesnicí. Tento bizarní zvyk jim má mimo jiné zajistit velkou úrodu.

„Je to náš způsob uctění mrtvých. Nesmutníme. Je to pro nás radostná událost, protože se můžeme znovu potkat se svými mrtvými příbuznými. Doufáme, že díky tomu od nich dostaneme požehnání velké úrody,“ vysvětlil jeden z vesničanů.

Nikdo přesně neví, kdy a jak tento bizarní zvyk vznikl. Torajové totiž podle National Geographic začali psát až někdy počátkem 20. století. Jedno z posledních karbonových měření ale ukázalo, že tuto tradici provozují nejméně od roku 800 našeho letopočtu.

 

Video
délka: 02:15
720p 360p

Bizarní festival Ma’Nene, při kterém lidé z kmene Toraja vykopávají své blízké z hrobů. YouTube

Fotogalerie
30 fotografií