Středa 6. prosince 2023
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Zataženo, sněžení -2°C

Volební kalkulačka: Která strana na Slovensku je vám nejbližší

Autor: mah, lig - 
25. září 2023
06:55

Předčasné parlamentní volby na Slovensku, které se konají už 30. září, provází vyhrocená kampaň. Jejím vrcholem byla zatím potyčka mezi Igorem Matovičem (OĽaNO) a Robertem Kaliňákem (Smer-SD). Provázely ji ovšem i opakované slovní útoky favorita voleb Roberta Fica na prezidentku Zuzanu Čaputovou a její žaloba na bývalého a možná i budoucího premiéra Slovenska. Blesk Zprávy vám přináší přehled kandidujících subjektů a jejich lídrů, ale také předvolební kalkulačku.

Kandidáti ve slovenských volbách 2023

Strany jsou řazené podle vylosovaného volebního čísla.

Strana Lídr
Pirátská strana - Slovensko Zuzana Šubová
PRINCÍP Atila Géňa
Progresívne Slovensko Michal Šimečka
SPOLOČNE OBČANIA SLOVENSKA Tibor Hanuliak
Koalice OĽANO, Kresťanské únie a ZA ĽUDÍ Igor Matovič, Anna Záborská, Veronika Remišová
Komunistická strana Slovenska

Jozef Hrdlička

Maďarské fórum, Občianski demokrati Slovenska, Za regióny, Rómska koalícia, Demokratická strana Zsolt Simon
Vlastenecký blok Ivan Stanovič
Modrí, Most - Híd Mikuláš Dzurinda
SPRAVODLIVOSŤ Miroslava Šuttová
Slovenské Hnutie Obrody Róbert Švec
Sloboda a Solidarita Richard Sulík
SME RODINA Boris Kollár
MySlovensko Štefan Panenka
Slovenská národná strana Andrej Danko
SMER - sociálna demokracia Robert Fico
HLAS - sociálna demokracia Peter Pellegrini
ALIANCIA Krisztián Forró
SRDCE vlastenci a dôchodcovia – SLOVENSKÁ NÁRODNÁ JEDNOTA Vladimír Zeman
Slovenská demokratická a kresťanská únia - Demokratická strana Branislav Rybárik
Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko Marian Kotleba
Demokrati Eduard Heger
Kresťanskodemokratické hnutie Milan Majerský
KARMA Adriana Szaboová
REPUBLIKA Milan Uhrík

Předvolební průzkumy

Předvolební kampaň

Předvolební kampaň je na Slovensku před volbami mimořádně vyhrocená. Průzkumy dávají třem stranám šanci nárokovat si post premiéra. Lídři jednotlivých stran tak věnovali nemalou část času, aby vyjmenovali, s kým jsou a nejsou ochotni spolupracovat a jaké podmínky pro potenciální partnery mají.

Specifikem je pak Igor Matovič s hnutím OĽANO, který vyloučil spolupráci s kýmkoli. To následně vyplynulo i z incidentu, kdy se svým vozem přijel na předvolební mítink strany SMER-SD, kde z amplionu provolával vlastní volební hesla. Celá situace vyústila až v jeho fyzickou potyčku s bývalým ministrem vnitra Robertem Kaliňákem.

Nevraživost ovšem nepanuje pouze mezi jednotlivými kandidáty. Především členové favorizované strany SMER-SD se dlouhodobě naváží i do prezidentky Zuzany Čaputové. Předseda SMERu Robert Fico o ní například prohlašuje, že se řídí pokyny z USA, a propojuje ji s aktivitami George Sorose.

Prezidentka, která se rozhodla, že svůj mandát příští rok nebude obhajovat, se proto rozhodla obrátit na soud. Ten přitom v minulosti podobné výroky zakázal místopředsedovi Ficovy strany Ľuboši Blahovi.

Volební kalkulačka: Který volební program na Slovensku je vám nejbližší

Sdružení KOhoVolit.eu si pro slovenské parlamentní volby připravilo tradiční volební kalkulačku. Ta vám na základě odpovědí na 42 otázek ukáže, program které strany je vám nejbližší. Vzhledem k tomu, že jde o slovenské parlamentní volby, jsou otázky ve slovenštině.

Sdružení KohoVolit.eu se výrobou volebních kalkulaček zabývá už sedmnáct let. Za tu dobu jich vyrobilo několik desítek pro české, maďarské či polské volby.

Inventura hlasování: Kdo by vás nejlépe reprezentoval v končícím volebním období?

Ke slovenským volbám pak sdružení připravilo i inventuru hlasování. Ta funguje podobně jako volební kalkulačka, ale hodnotí jednotlivé poslance podle toho, jak hlasovali o důležitých zákonech v končícím volebním období.

Kalkulačka by měla sloužit jako průvodce

Volební kalkulačka vám neřekne koho volit, pouze vám pomůže získat větší přehled bez nutnosti číst celé programy politických stran.

Volební kalkulačky vznikají především jako služba veřejnosti a nabízí politickým stranám jednoduchou možnost, jak představit svůj politický program.

V průběhu let se volební kalkulačky staly v řadě zemí jedním ze standardních nástrojů, který voliči využívají při rozhodování o tom, koho volit. V závislosti na typu voleb ji využívají až dvě pětiny voličů.

Příprava kalkulačky probíhá tak, že všechny subjekty dostanou sadu otázek, které jsou relevantní pro nadcházející volební období. Své odpovědi zaznamenávají do aplikace, kde je následně mohou vidět voliči. Pokud některá strana na otázky neodpoví, jsou na to uživatelé upozorněni.

Autorem volební kalkulačky pro slovenské volby 2023 je zakladatel sdružení KohoVolit.eu Michal Škop. Kromě toho se na volební kalkulačce podílela i slovenská organizace MEMO 98 a dobrovolníci z komunity Česko.Digital.

KohoVolit.eu se přitom vytváření volebních kalkulaček věnuje již od roku 2006. Za tu dobu vyrobilo více než 100 aplikací k volbám v Česku, na Slovensku, ale i v Polsku či Maďarsku.

Video  Skandál a ostuda na Slovensku: Ostrá potyčka expremiéra s exministrem!  - Facebook - OLaNO (OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti)
Video se připravuje ...

roxin ( 25. září 2023 10:14 )

Oni si to vyřeší sami oni vědí koho volit, mělo by nás zajímat naše vlast která jde neznámo kam, co bude s námi a nestarat se o to co nás NEPÁLÍ...dělají to naši zákonodárci že jim jsou přednější cizí než vlastní zem.

Ludmila Micikova ( 25. září 2023 09:10 )

Fico je sociální demokrat, je proti válce. ČSSD se neumí vyjádřit k tomu co se dějena Ukrajině.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud