Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, sněžení 0°C

Prezidentské volby na Slovensku 2024: Čaputová půjde z hradu pryč, kdo chce na její místo?

Video se připravuje ...
Autor: Matěj Hynek - 
22. září 2023
16:47

Slovensko si jen několik měsíců po parlamentních volbách vybere i novou hlavu státu. To, že bude prezident skutečně nový, je ovšem jisté už teď. Současná prezidentka Zuzana Čaputová totiž s předstihem oznámila, že svůj mandát obhajovat nebude. Slovenské prezidentské volby se budou konat na jaře 2024.

Termín prezidentských voleb 2024 na Slovensku

O termínu slovenských prezidentských voleb zatím není jasno. Volby ale musí proběhnout nejpozději 60 dní před koncem mandátu Zuzany Čaputové, tedy před 16. dubnem 2024.

Kandidáti na prezidenta Slovenska

Podívejte se na seznam ohlášených kandidátů na prezidenta Slovenské republiky pro volby v roce 2024.

Ivan Korčok

Bývalý slovenský ministr zahraničí za stranu Sloboda a Solidarita Ivan Korčok byl za možného kandidáta označován během celého roku 2023. Oficiálně svůj záměr kandidovat jako nezávislý kandidát oznámil na konci srpna.

Kandiduje i kvůli tomu, že současná prezidentka nebude svůj mandát obhajovat. Předtím, než Zuzana Čaputová oznámila, že nebude obhajovat mandát, uváděl Korčok, že proti ní kandidovat nechce.

Ján Kubiš

Ján Kubiš se do prezidentského klání přihlásil jako první. Bývalý ministr zahraničí z vlády Roberta Fica z let 2006-2009 chce kandidovat jako nezávislý kandidát.

Podmínky pro kandidaturu

Kandidátem na prezidenta Slovenska se může stát každý občan Slovenské republiky, kterému je nejpozději v den voleb 40 let. Dalšími podmínkami jsou svéprávnost k právním úkonům a bezúhonnost - kandidát nesmí být ve výkonu trestu odnětí svobody nebo odsouzený za úmyslný trestný čin.

Poslední podmínkou je získat dostatečnou podporu pro svou kandidaturu. Toho kandidát může dosáhnout podpisy 15 poslanců Národní rady nebo 15 tisíci podpisy občanů.

Předvolební průzkumy pro volby prezidenta SR 2024

Vzhledem k tomu, že se k volbám zatím přihlásili pouze dva kandidáti, nejsou předvolební průzkumy ještě k dispozici.

Volební moratorium

Na Slovensku platí dva dny před volbami volební moratorium. Během něj již nelze vést volební kampaně či zveřejňovat průzkumy veřejného mínění. Slovenské předvolební moratorium navíc kandidátům zakazuje v posledních dvou dnech před volbami i přesuny dopravních prostředků, které jsou polepené kampaňovými vizuály.

Systém prezidentských voleb na Slovensku

Na Slovensku funguje přímá volba prezidenta od roku 1999, kdy byl takto zvolen Rudolf Schuster, předtím byl jediným nepřímo zvoleným prezidentem Michal Kováč, kterého vybrali poslanci Národní rady Slovenska. Volby probíhají na základě rovného a přímého volebního práva tajným hlasováním.

Volby probíhají dvoukolově, vítězem se stane kandidát, který získá nadpoloviční většinu odevzdaných hlasů. Pokud v prvním kole nikdo nadpoloviční většinu hlasů nezíská, koná se druhé kolo čtrnáct dní po kole prvním. Do druhého kola postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů v kole prvním.

Volební účast v prezidentských volbách na Slovensku

Pravomoci prezidenta Slovenské republiky

 • Zastupuje Slovensko navenek
 • Podepisuje mezinárodní smlouvy
 • Společně s vládou tvoří zahraniční politiku Slovenska
 • Je vrchním velitelem Ozbrojených sil Slovenské republiky
 • Jmenuje předsedu vlády a ministry a přijímá jejich demisi
 • Přijímá nebo vetuje zákony schválené parlamentem
 • Jmenuje soudce Ústavního soudu
 • Jmenuje rektory vysokých škol a vysokoškolské profesory
 • Uděluje státní vyznamenání
 • Pověřuje a odvolává slovenské velvyslance
 • Přijímá cizí velvyslance
 • Podle ústavy Slovenska vyhlašuje válku (na základě rozhodnutí Národní rady)
 • Má právo vyhlásit výjimečný, nouzový nebo válečný stav
 • Uděluje amnestie
 • Národní radě (parlamentu) podává zprávy o stavu republiky a závažných politických otázkách

Volební období prezidenta Slovenské republiky

Volební období prezidenta Slovenska je pětileté. Mandátu se nově zvolený prezident ujme složením slibu do rukou předsedy Ústavního soudu Slovenské republiky před Národním shromážděním Slovenské republiky.

Mandát nového prezidenta začne v poledne v den, kdy Zuzaně Čaputové její mandát vyprší (15. června 2024.) Prezidentem může být člověk zvolen nejvíce ve dvou po sobě následujících volebních obdobích.

Výsledky předchozích prezidentských voleb na Slovensku

Předchozí prezidentské volby vyhrála Zuzana Čaputová. Ta ve druhém kole porazila Maroše Šefčoviče ziskem 58,41 procenta hlasů. Vyhrála i první kolo, ve kterém získala 40, 57 procenta hlasů.

V roce 2015 se stal prezidentem Andrej Kiska, který se ziskem 59,38 procent hlasů porazil bývalého premiéra Roberta Fica. První kolo přitom dopadlo ve prospěch Fica, který v něm získal 28 procent hlasů. Přes 20 procent hlasů tehdy získal i třetí Radoslav Procházka.

V roce 2009 obhajoval svůj mandát prezident Ivan Gašparovič. Ten se stal první a zatím jediným politikem, který na Slovensku prezidentský mandát obhájil, když ve druhém kole se ziskem 55,53 procenta hlasů porazil Ivetu Radičovou.

Poprvé byl Gašparovič zvolen v roce 2004, když ve druhém kole porazil se ziskem 59,91 procent hlasů bývalého premiéra Vladimíra Mečiara. Z prvního kola přitom postoupil z druhého místa a jen díky náskoku necelých dvou desetin procenta proti třetímu Eduardu Kukanovi.

První přímou volbu prezidenta Slovenské republiky v roce 1999 ovládl Rudolf Schuster, který ve druhém kole porazil Bývalého premiéra Vladimíra Mečiara ziskem 57,18 procent hlasů.

V době, kdy byl v přímé volbě zvolen Schuster, byl ovšem prezidentský úřad už přes rok neobsazen. Předchozímu prezidentovi Michalu Kováčovi skončilo funkční období již 2. března 1998. Kováčův nástupce měl být zvolen nepřímou volbou poslanci Národní rady. Dohromady se  v roce 1998 konalo devět voleb prezidenta. Ani v jedné nikdo z kandidátů ovšem nezískal potřebný počet 90 hlasů. Nejblíže se dostal 9. července Otto Tomeček, který byl navržený jako jediný kandidát a v obou kolech získal 86 hlasů. Ve čtyřech volbách nebyl navržen žádný kandidát.

Prvním prezidentem nezávislé Slovenské republiky se stal Michal Kováč v roce 1993. Jeho zvolení ovšem rovněž probíhalo na dvakrát. První volba se konala 26. a 27. ledna 1993, kdy Kováč ve druhém kole získal jen 78 hlasů poslanců Národního shromáždění ČR z 90 nutných. O necelé tři týdny později 15. února ovšem již uspěl a jako jediný navržený kandidát získal potřebných 90 hlasů již v prvním kole.

Video  Zuzana Čaputová a její vzkaz před volbami: Nehledejte dokonalé politiky.  - Instagram - Zuzana Čaputová
Video se připravuje ...

trintin ( 23. září 2023 14:01 )

Čaputová půjde z hradu pryč?? Banánová republika, kde v zelenině neměli banány?

Kazimir1 ( 22. září 2023 17:59 )

Jaký měl smysl se do toho angažovat ?

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud