5 otázek krajských voleb 2024: Proč nejsou v Praze, jak sehnat voličský průkaz a jak na kroužkování?
Autor:
mah,simao -
18. 6. 2024
•
10:23
Sdílej:
Krajské volby nás letos čekají v pátek 20. září a v sobotu 21. září. Kde si budeme volit krajské zastupitele, kdo může volit a koho si vlastně volíme? Jak volby probíhají a jak si můžete zajistit voličský průkaz, když nebudete v den voleb v místě svého trvalého bydliště?
1.Termín voleb 20. a 21. září
Krajské volby se konají každé čtyři roky a občané si volí celkem ve 13 krajích své zastupitele. Volby do krajských zastupitelstev se řídí klasickým schématem poměrného volebního systému. Volby jsou dle volebního práva všeobecné, rovné a tajné. Letošní krajské volby připadly na 20. a 21. září.
Volí se nejméně 45 členů zastupitelstva, nejvíce 65. Přesný počet se určuje podle počtu obyvatel daného kraje, konkrétně do 600 tisíc obyvatel 45 členů, od 600 tisíc do 900 tisíc obyvatel 55 členů, nad 900 tisíc obyvatel je to 65 členů. V čele zastupitelstva pak stojí hejtman, kterého si orgán zvolí.
Do čela zastupitelstva kraje si její členové volí hejtmana, který za výkon své funkce odpovídá. Hejtman zastupuje kraj navenek. Pro úkony, které vyžadují schválení zastupitelstvem či radou, musí mít jejich pověření.
Petr Pavel na návštěvě Středočeského kraje a hejtmanka Petra Pecková (STAN). (6. 3. 2024) | Facebook Petry Peckové
2.Pro nejsou v Praze?
Jediné místo, kterého se krajské volby netýkají, je Praha, kde má pravomoci obdobné krajskému zastupitelstvu Zastupitelstvo hlavního města Prahy.
Volby do pražského zastupitelstva se konaly naposledy 23. a 24. září 2022. Se ziskem 24,72 % je vyhrála koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), která si připsala 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se ziskem 19,33 % hlasů a 14 mandáty, třetí Piráti (17,72 % a 13 mandátů), čtvrtá Praha sobě (14,72 % a 11 mandátů), do zastupitelstva se dostali ješt STAN (7,76 % a 5 mandátů) a SPD s Trikolorou (5,13 % a 3 mandáty).
Prezident Pavel na pražském magistrátu. (27. června 2023) | Blesk:Jakub Poláček
3.Kdo může volit
Volit může každý občan České republiky, který alespoň v druhý den voleb dosáhl věku nejméně 18 let a v den voleb je přihlášen k trvalému pobytu v obci, která náleží do územního obvodu kraje.
Nezapomeňte si vzít k volbám občanský průkaz nebo cestovní pas, jinak vás komise nenechá odvolit. Hlasování probíhá na území České republiky ve 13 krajích, kromě Prahy, kde volby neprobíhají.
Volič hlasuje v tom volebním okrsku, kde je přihlášen k trvalému pobytu. Výjimkou jsou voliči hlasující na voličský průkaz.
Povolební přípitek po krajských volbách 2020: Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP09) a Marian Jurečka (KDU-ČSL) (3.10.2020) | Twitter D. Feriho
4.Voličský průkaz
Jestliže nemůžete volit ve svém volebním okrsku, můžete požádat o voličský průkaz. Je zde ale jedno velké ALE. I když si voličský průkaz zařídíte, můžete volit jen ve volebních okrscích daného kraje.
O voličský průkaz lze zažádat u obecního úřadu dle mého místa trvalého bydliště, a to několika způsoby:
Na základě osobní žádosti ode dne vyhlášení příslušných voleb do dvou dnů přede dnem voleb do 16 hodin.
Podáním v listinné nebo elektronické podobě ode dne vyhlášení příslušných voleb doručeným nejpozději 7 dnů přede dnem voleb do 16 hodin příslušnému obecnímu úřadu.
Přes portál občana - po přihlášení do Portálu občana může volič vytvořit žádost a zaslat ji přes datovou schránku příslušnému obecnímu úřadu. Tato žádost musí být doručena nejpozději 7 dnů přede dnem voleb do 16 hodin.
Žádost v listinné podobě musí být opatřena úředně ověřeným podpisem voliče. Podání v elektronické podobě musí být zasláno prostřednictvím datové schránky voliče. Při samotné volbě pak voličský průkaz odevzdá okrskové volební komisi a prokáže se jako všichni ostatní občanským průkazem nebo cestovním pasem.
Andrej Babiš (ANO) po skončení krajských a senátních voleb (3. 10. 2020) | Blesk:Jakub Poláček
Andrej Babiš (ANO) po krajských volbách 2020 (4. 10. 2020) | Blesk:Jakub Poláček
5.Čtyři preferenční hlasy
Do celkem 13 krajských zastupitelstev mohou kandidovat jen politické strany, hnutí a jejich koalice s tím, že musí ve volbách dosáhnout alespoň hranice 5 procent, aby byly úspěšné.
Jako v jiných volbách, i zde může volič využít preferenčních hlasů, a to maximálně 4 preferenční hlasy na jedné kandidátce. V rámci jednotlivých volebních obvodů se rozdělují mandáty poměrným volebním systémem v podobě modifikovaného D’Hondtova dělitele.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.