Lávka pro pěší, která v současné době propojuje Radlice s Nádražní ulicí, je dlouhodobě v havarijním stavu. Už před dvěma lety na ni Technická správa komunikací (TSK) z každé strany umístila ceduli s nápisem: „Zákaz shlukování osob. Maximální zatížitelnost 200 kg na metr čtvereční.“ Cedule Pražany mírně pobavila, teoreticky to mělo znamenat, že by zde třeba nemohly jít dvě osoby vedle sebe, které váží kolem sta kilogramů. Prakticky to ale spíš znamenalo, aby se zde nesrocovaly davy.

Lávku TSK opravuje průběžně, tu vymění části schodiště, jindy zase přitáhne šrouby, její stav už je ale opravdu na hraně životnosti. S generální opravou se už nepočítá, nahradit ji má zcela nová lávka, kterou postaví Správa Železnic o něco jižněji. Propojit by se tak měly Radlice a nový Terminál Smíchov. Její stavba měla začít už během roku 2022, zatím však zahájena nebyla.

„Nová poloha lávky výhledově vytvoří jeden funkční celek s připravovaným projektem hlavního města Prahy na víceúčelový dopravní terminál. Lávka je konstrukčně navržena tak, aby byla samostatně realizovatelná,“ uvedla už dříve mluvčí Správy železnic Nela Friebová. „Lávka bude architektonicky a urbanisticky korespondovat se záměrem hlavního města Prahy i se záměrem společnosti Sekyra Group, která v prostoru mezi Smíchovským nádražím a Knížecím staví novou čtvrť Smíchov City,“ dodala mluvčí.

Kudy z Radlic na Smíchov?

Původně se totiž plánovalo, že současná lávka zůstane až do té doby, dokud nevznikne nová. To ale nejspíš nebude možné. „Současná lávka bude zanedlouho překážet developerovi Sekyra Group ve výstavbě první fáze Smíchov City, proto je velice pravděpodobné, že bude lávka stržena dřív, než ji nahradí nová,“ sdělil místostarosta Prahy 5 Milan Kryl (Piráti), který má ve své gesci dopravu.

„K odstranění lávky by mělo dojít letos na podzim. Momentálně probíhá výběrové řízení na zhotovitele stavby,“ sdělila Blesku Friebová.

Podle Kryla je ale nutné vyjednat prostupnost území, aby se lidé z Radlic mohli dostat k autobusovému nádraží na Smíchově, případně na metro jednoduše. „Ve hře je několik variant. Správa Železnic je schopná postavit provizorní lávku podobnou té v Radotíně, otázka je, jestli bude souhlasit developer, diskutujeme také nad možností uzavřeného koridoru skrz stavbu.“

Padl i návrh na variantu kyvadlových autobusů, které by celé staveniště objely. To za Prahu 5 nemůžeme doporučit a proti je i dopravní podnik. Tato varianta je příliš nákladná a ještě víc by zatížila už tak hustý provoz,“ vysvětlil Kryl.

„Je zde mnoho zainteresovaných stran a domluva nebude snadná. V průběhu března máme domluvenou schůzku se všemi zainteresovanými stranami a věřím, že se nám podaří dojednat kompromis co nejpohodlnější především pro místní obyvatele,“ uzavřel místostarosta.

Video
délka: 00:28.39
Video se připravuje ...

Současné vlakové nádraží na Smíchově dozná do budoucnosti kýžených změn k lepšímu. Terminál Smíchov by se měl stát největším dopravním uzlem v celé Praze. David Zima

Fotogalerie
26 fotografií