Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

V Třinci před volbami řeší MHD zdarma i bezdomovce. Post primátora je tu novinka

V Třinci si volí primátora poprvé. Uspěje dlouholetá starostka?
V Třinci si volí primátora poprvé. Uspěje dlouholetá starostka?  (Autor: Profimedia)
Autor: ČTK, mah - 
1. října 2018
12:00

Třinec je nejmladším statutárním městem. Primátora či primátorku si zde lidé vybírali vůbec poprvé, tou první se stala starostka Věra Palkovská (SNK Osobnosti pro Třinec) poté, co se z městského úřadu poslední srpnový den stal magistrát.

Věra Palkovská – Osobnosti pro Třinec

Dlouholetá starostka Třince vede město již od roku 2006. Pod jejím vedením Třinec 31. srpna zařadil na seznam statutární měst a z ní se tak stala primátorka. Ačkoli o změnu sama usilovala, nelíbila se jí změna názvu jejího postu.

„Nejsem moc nadšená ze změny pojmenování funkce ze starosty na primátora. Starosta se mi líbí více. Je to od slova starat se,“ vysvětlila Palkovská. Pokud by ve volbách uspěla i po čtvrté, chtěla by ve městě zařídit nové možnosti parkování, nebo postavit více bytů pro potřebné či nové centrum pro seniory.

Miroslav Trombik – SPD

O kandidátovi SPD se nepodařilo najít bližší informace.

Bohuslav Hamrozi – ODS

ODS sází na podnikatele a prezidenta Cechu topenářů a instalatérů Bohuslava Hamroziho.

V případě úspěchu slibují občanští demokraté například začátek čipování kol pro občany, aby byla lépe chráněna, nebo instalaci kontejnerů, které by hlásily, že jsou plné. Do okrajových částí města by pak chtěli instalovat odpadkové koše, vybudovat chodníky či zefektivnit spojení s centrem pomocí MHD.

Marian Plucnar – ČSSD

ČSSD v čele se zástupcem ředitele gymnázia Marianem Plucnarem sází především na výstavbu nových startovacích bytů pro mladé rodiny. Kromě toho by sociální demokraté chtěli optimalizovat linky MHD nebo podporu dotací na zlepšení životního prostředí.

Otázkou pro ně je i bezpečnost ve městě, tu by chtěli zlepšit především důsledným měřením rychlosti v okolí škol a zařízení pro seniory, nebo výstavbou chodníků ve frekventovaných oblastech.

Alena Kostková – KSČM

O kandidátce komunistů nebyly dostupné bližší informace.

Patrik Bocek – ANO

Hnutí ANO v Třinci vede Patrik Bocek. Voličům slibuje otevřený magistrát, který by byl schopný maximálně využít všechny dotační tituly a zároveň by ve městě zřídil technické služby.

Kromě toho by se hnutí chtělo zaměřit i na životní prostředí, například zachováním příměstských lesů a vytvořením nových zelených ploch. Kromě toho ANO slibuje, že pomůže mladým rodinám k bydlení.

Wisław Wania – KDU-ČSL

KDU-ČSL v čele s Wisławem Waniou by se chtěla zasadit například o vodovody do okrajových částí Třince, místnost pro bezdomovce nebo o otevření střední školy se sociálně zdravotním zaměřením. Kromě toho plánuje podporovat terénní služby pro rodiny, nemocne nebo umírající, nebo pojízdné prodejny v okrajových částech města.

Jan Kaleta – PRO Třinec

Na kandidátce PRO Třinec jsou nezávislí kandidáti, představitelé TOP 09 a zástupci hnutí Coexistentia. Vede je nezávislý Jan Kaleta.

Ve městě by chtěli prosadit především moderní způsob komunikace s úřady nebo hospodaření s vyrovnaným rozpočtem. Zároveň by se zasazovali o vznik osadních výborů v jednotlivých městských částech, od čehož si slibují, že by i občané v okrajových částech města měli větší šanci na vyřešení problémů v jejich okolí.

Radana Šoltésová – Nezávislí

Hnutí Nezávislí vede do voleb Radana Šoltésová. V programu slibuje zavedení bezplatného svozu odpadů, či bezplatnou MHD pro děti do 15 a seniory do 65 let.

Kromě toho slibují vyřešení parkování a stavbu parkovacího domu nebo dobudování chybějící vodovodní sítě. Zároveň slibují vyčlenit z rozpočtu 6 milionů ročně na programy občanů.

Výsledky komunálních voleb v Třinci najdete ZDE

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa