V Prostějově vládla osm let ČSSD, ve vedení zůstane, nový primátor bude z ANO

Kdo by chtěl ovládnout Prostějov?  (Autor: Pavel Ryšlink, Facebook)
Autor: mah, ČTK - 
12. října 2018
17:00

V Prostějově svou pozici neobhájila současná primátorka Alena Rašková. Její ČSSD přišla o více než polovinu křesel, které v zastupitelstvu měla. Na magistrát se ovšem probojovalo celkem devět stran, takže vítězné hnutí ANO bude mít pouze o tři zastupitele více.

Koalici v Prostějově bude mít ANO, PéVéčko, ODS a ČSSD

Hnutí ANO, které vyhrálo komunální volby v Prostějově, se dnes dohodlo na vzniku radniční koalice s PéVéčkem, ODS a ČSSD. Primátorský post obsadí ANO, které jako kandidáta na primátora nominovalo lídra a hejtmanova náměstka Františka Juru. Koaliční smlouva bude podepsána příští týden v pondělí, řekla dnes ČTK dosavadní primátorka Alena Rašková (ČSSD).

Koalice ANO, PéVéčka, ODS a ČSSD bude mít v pětatřicetičlenném zastupitelstvu Prostějova většinu 20 hlasů. Dosud v Prostějově vládly ČSSD spolu s PéVéčkem a KSČM

Albert Šaman – Jauner Československo 2018 (0,01 - 13. místo)

Hnutí Jauner má v Prostějově jediného kandidáta. Tím je Albert Šaman, o kterém nejsou k dispozici bližší informace. Ve volbách navíc skončil poslední se ziskem pouhých 21 hlasů.

Milada Sokolová – ODS a nezávislé osobnosti města Prostějova (11,85 % - 4. místo)

ODS a nezávislé osobnosti získala v prostějově necelých 12 procent hlasů, čímž si vysloužila 4 mandáty.

Kandidátku ODS a nezávislých osobností vedla ve volbách prostějovská radní Milada Sokolová (ODS). Ve městě by pak chtěli prosadit například to, aby o projektech nad 50 milionů rozhodovala veřejnost. Zároveň by se chtěli zasadit o dobudování obchvatu města, dořešení kruhových objezdů nebo sítě cyklostezek.

Kromě toho by ODS ráda podpořila i místní sportovce, například tím, že v případě pokračujícího zájmu o hokej by město vybudovalo tréninkovou ledovou plochu. Seniorům by pak občanští demokraté chtěli nabídnout nový domov pro seniory či nové vozidlo senior taxi, které by bylo dostupnější pro zdravotně postižené.

Petr Kousal – KDU-ČSL (6,43 % - 9. místo)

KDU-ČSL získala v komunálních volbách necelých 6,5 procenta hlasů a je tak nejmenší stranou, která ve městě.

KDU-ČSL se v Prostějově netají ambicemi na zisk dostatečného počtu hlasů na to, aby se pro příští volební období dostala minimálně do vládní koalice. Lidovci by se rádi zaměřili na věci, které se jim dařilo prosazovat již z opozice.

Připomínají tak například vznik komise pro ukončení či omezení hazardu, která vznikla z jejich iniciativy. Zároveň by se chtěli zasadit o dobudování severního města.

Aleš Matyášek – Narovinu! (15,95 % - 2. místo)

Koaliční kandidátka Narovinu! obsadila ve volbách se ziskem necelých 16 procent druhé místo. Díky tomu by jí po volbách mělo připadnout 6 mandátů, pouze o jeden méně, než kolik získal vítěz voleb.

Kandidátka Narovinu! sdružuje představitele Pirátů, TOP 09 a Zelených. V jejím čele stojí Aleš Matyášek z TOP 09. Dohromady by pak strany stojící za společnou kandidátkou chtěli prosadit například online hospodaření města i to, aby občané mohli přímo navrhovat investice a rozhodovat o nich.

Kromě toho by ve městě rádi podporovali místní umělce, vybudovali sportovní zázemí pro všechny generace nebo vybudovali pítka a záchody v největších městských parcích.

Podobně jako KDU-ČSL by i kandidáti z Narovinu! rádi vytěsnili herny z centra města a zároveň by chtěli posílit kompetence jednotlivých městských částí.

Václav Šmíd – KSČM (7,42 % - 7. místo)

Komunisté si oproti situaci před čtyřmi lety pohoršili o tři procenta. To je ve výsledku stálo dva mandáty a v zastupitelstvu tak komunisté usednou ve dvou.

KSČM v Prostějově vede Václav Šmíd. Voliče by rád oslovil tím, že by ve městě chtěl vybudovat 200 startovacích bytů pro mladé rodiny. Zároveň by komunisté do dvou let rádi dokončili severní obchvat města ve spolupráci s Olomouckým krajem. A od roku 2020 by chtěli zavést MHD zdarma.

Kromě toho by do ulic rádi dostali více strážníků nebo by zpět do majetku města chtěli získat zpět bývalý fotbalový areál.

Alena Rašková – ČSSD (11,23 % - 5. místo)

ČSSD lze v Prostějově označit za nejvíce poraženou stranu. Před čtyřmi lety získala strana současné primátorky více než čtvrtinu odevzdaných hlasů. Letošní zisk pro ní znamená ztrátu více než poloviny zastupitelských mandátů a v novém zastupitelstvu by měly zasednout pouze čtyři sociální demokraté.

Svůj mandát ve volbách obhajovala primátorka Prostějova Alena Rašková. Ta je zastupitelskou města Prostějov již od roku 1998. Primátorkou se pak stala v roce 2015 poté, co na svou pozici rezignoval její předchůdce a spolustraník Miroslav Pišťák.

Jan Krchňavý – Pévéčko (12,92 % - 3. místo)

Pévéčko si ve volbách polepšilo o necelá tři procenta. To mu přineslo i jeden mandát navíc.

Hnutí Pévéčko do voleb vedl Jan Krchňavý, kterému na druhém a třetím místě jistili záda současní náměstci primátora Jiří Pospíšil a Ivana Hemerková. Jan Krchňavý přitom za hnutí zároveň kandidoval na senátora.

Ve městě by hnutí chtělo zabránit vzniku sociálních ubytoven, nebo modernizovat kamerový systém. Kromě toho by chtěli představitelé hnutí připravit nový systém parkování včetně vybudování nových parkovacích míst nebo zavést projekt na sdílení jízdních kol.

Lumír Daněček – DSSS (0,05 % - 11. místo)

Dělnická strana sociální spravedlnosti ve městě postavila jen omezenou kandidátku. Společně s Lumírem Daněčkem za stranu kandidují jen další dva lidé. Ti ve volbách ovšem získali pouhých 213 hlasů.

Pavel Janura – Moravské zemské hnutí (0,4 % - 10. místo)

Moravské zemské hnutí je největší stranou, která zůstala mimo zastupitelstvo. Nezískalo ovšem ani desetinu hlasů KDU-ČSL, což je nejmenší strana, která bude mít své zastupitele.

Moravské zemské hnutí vzniklo teprve letos na jaře. Jeho prostějovskou kandidátku vede Pavel Janura. Hlavním cílem hnutí je, aby v ČR došlo k obnově zemské samosprávy a obnovení Moravského zemského sněmu.

Jan Navrátil – Změna pro Prostějov (8,19 % - 6. místo)

Změna pro Prostějov si ve volbách došla pro zisk více než 8 procent hlasů. Tím by podle přepočtu měla v novém zastupitelstvu získat tři mandáty.

Změnu pro Prostějov vedl do voleb Jan Navrátil, ten chce, aby zastupitelstvo města bylo více komunikativní i zodpovědné. Zároveň na webu hnutí uvádí, že cítí nutnost více podporovat slušné a pracovité lidi ve městě.

František Jura – ANO (18,19 % - vítěz)

Hnutí ANO se stalo po volbách nejsilnější stranou na magistrátu se sedmi zastupiteli. Vyhráno ovšem mít nemusí. Do zastupitelstva se totiž dostalo hned devět stran.

Hnutí ANO v Prostějově vede náměstek olomouckého hejtmana František Jura. V programu na svých stránkách se zaměřuje na cyklistiku. Cyklistům slibuje vybudování nových cyklostezek, velkokapacitní úschovnu kol i projekt na půjčování kol.

Motoristům pak slibuje stavbu parkovacích domů, vybudování severního obchvatu města i snahu o nalezení řešení pro nový jižní obchvat.

Martin Křupka – SPD (7,34 - 8. místo)

Hnutí Tomia Okamury se v Prostějově přehouplo přes sedm procent. Jen těsně tak prohrálo souboj s KSČM. I tak ovšem bude mít stejný počet zastupitelů - na magistrátě usednou dva zástupci SPD.

Hnutí SPD si za kandidáta na primátora vybrala Martina Křupku. Na kandidátce ale nechybí ani poslanec Radim Fiala. V Prostějově by chtěli vybudovat byty pro mladé rodiny, vytlačit herny z centra města nebo postavit nový plavecký bazén.

Alena Březinová – Sdružení pro Republiku – Republikánská strana Čech, Moravy a Slezska (0,01 % - 12. místo)

Republikáni, podobně jako Dělnická strana nebo hnutí Jauner, neposkládali v Prostějově kompletní kandidátku. Za Republikánskou stranu v Prostějově kandiduje pouze zdravotní sestra Alena Březinová a zaměstnanec Českých drah Martin Crha. 

Voliče ovšem příliš neoslovili. Získali pouze 52 hlasů.

Výsledky komunálních voleb v Prostějově najdete ZDE

Doporučujeme
ad-ga ( 28. září 2018 17:38 )

Není opravdu z koho vybírat, žádná nová osobnost , jen sliby na nic.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud