Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 11°C

Mír ve válce na Ukrajině? Nejdřív po prezidentských volbách v USA. Putin prý vyčkává na jejich výsledek

Autor: ČTK - 
29. listopadu 2023
06:37

Ruský prezident Vladimir Putin neuzavře mír na Ukrajině, dokud nebude znát výsledky amerických prezidentských voleb, které se uskuteční v listopadu příštího roku, je přesvědčen vysoce postavený činitel americké diplomacie, kterého citovala agentura Reuters. Válku proti Ukrajině Rusko rozpoutalo v únoru loňského roku. Panuje obava, že pokud americké volby vyhraje Donald Trump, mohla by výrazně oslabit podpora Washingtonu pro Kyjev.

„Očekávám, že Putin neuzavře mír nebo smysluplný mír, dokud neuvidí výsledek našich voleb,“ řekl americký představitel, který se účastní jednání ministrů zahraničí Severoatlantické aliance v Bruselu. Na dotaz, jestli je to jeho osobní názor, nebo názor americké administrativy, odvětil, že jde o „široce sdílený předpoklad“.

Exprezident Trump je považován za jasného favorita republikánských primárek, a v souboji o prezidentské křeslo by se tak znovu mohl postavit Joeu Bidenovi, který ho porazil v roce 2020. V aktuálních průzkumech je Trump mírným favoritem, když by ho podpořilo 51 procent voličů, zatímco Bidena 49 procent.

Demokratický prezident Biden od začátku války Ukrajinu vojensky i jinak rozsáhle podporuje. Trump opakovaně postup administrativy kritizoval a nechal se slyšet, že kdyby on byl prezidentem, dokázal by válku ukončit za 24 hodin.

10:58
Dnes

Poslední rozloučení s ruským opozičním politikem Alexejem Navalným, který podle ruských úřadů zemřel před dvěma týdny ve věznici, se bude konat v pátek odpoledne v Moskvě. Uvedla to dnes Navalného mluvčí Kira Jarmyšová, podle které bude poté kritik Kremlu pohřben na Borisovském hřbitově na jižním okraji ruské metropole.

10:07
Dnes

Čínský zvláštní zmocněnec pro euroasijské záležitosti Li Chuej se začátkem března chystá na zahraniční cestu, během níž navštíví Rusko, Polsko, Ukrajinu, Německo a Francii. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo zahraničí, podle nějž bude tématem Liových jednání politické řešení válečného konfliktu na Ukrajině, který před dvěma lety rozpoutalo svou invazí Rusko.

„Nejnaléhavější otázkou je v tuto chvíli obnova míru,“ uvedla na dnešní tiskové konferenci mluvčí čínské diplomacie Mao Ning. „Nikdy jsme nevzdali úsilí na podporu míru a mírových rozhovorů,“ řekla.

Zvláštní představitel čínské vlády pro euroasijské záležitosti Li Chuej podnikl obdobnou cestu již loni v květnu. Jeho nová mise má začít 2. března.

9:30
Dnes

„Fico: 'Na Ukrajině řádili neonacisté, Západ chce zničit Rusko.' Ani slovo o právu Ukrajiny rozhodnout se o své budoucnosti. Ani slovo o ruské bestialitě,“ komentuje Dana Drábová projevy slovenského premiéra. „Prostě kremelský slouha. Jeho volba, jeho hanba,“ uvedla na X ve svém pravidelném hlášení o radiační situaci na Ukrajině.

Zobrazit celý online

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa