Sobota 27. dubna 2024
Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav
Polojasno 18°C

Detaily volby nového prezidenta USA: Co jim předchází a jak si strany vybírají kandidáty?

Bílý dům
Bílý dům  (Autor: Bílý dům)
Autor: Matěj Hynek, urw, aip, inf - 
7. září 2023
05:00

Prezidentským volbám v USA pravidelně předcházejí primárky, ve kterých si hlavní politické strany vybírají svého kandidáta. Pro Demokratickou stranu jde letos ovšem pouze o formalitu. Jak je zvykem, Joe Bidenovi se jakožto úřadujícímu prezidentovi nepostavil jediný vážný kandidát. Naopak na republikánské straně se o nominaci uchází celá řada zájemců v čele s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Proces nominace se mezi Demokraty a Republikány navíc lehce liší.

V roce 2024 se bude pozornost upírat především k republikánským primárkám, jelikož Joe Biden, který byl v roce 2020 zvolen prezidentem za Demokraty, oznámil, že bude kandidovat i podruhé. V demokratických primárkách tak čelí pouze okrajovým kandidátům. Oproti tomu u na republikánské straně se o nominaci uchází poslední republikánský prezident Donald Trump, kterého vyzve mimo jiné i jeho bývalý viceprezident Mike Pence. Za hlavního vyzyvatele je ovšem považován guvernér Floridy Ron DeSantis.

Kandidaturu tradičně plánují i představitelé menších stran. Jejich šance jsou ovšem mizivé. Poslední prezidentské volby, ve kterých dosáhl jakýkoli  kandidát třetí strany na úspěch v podobě volitelů bylo v roce 1968, kdy v pěti státech na americkém jihu vyhrál bývalý George Wallace, dlouholetý demokratický guvernér Alabamy, který se v daném roce rozhodl kandidovat za Americkou nezávislou stranu.

Posledním prezidentem, který byl zvolen za jinou než Demokratickou nebo Republikánskou stranu pak byl Zachary Taylor, 12. prezident Spojených států, který byl zvolen za stranu Whigů v roce 1848. Vůbec posledním zástupcem třetí strany v Bílém domě pak byl jeho viceprezident Millard Fillmore, který byl do úřadu uveden po Taylorově smrti v roce 1850 a úřad opustil na konci volebního období na jaře 1853, více než rok před založením Republikánské strany.

Kalendář amerických prezidentských primárek 2024

Datum

Stát/teritorium

Republikáni

Demokraté

15. ledna 2024

Iowa

Caucus

 

3. února 2024

Jižní Karolína

 

Primárky

6. února 2024

Nevada

 

Primárky

8. února 2024

Nevada

Caucus

 

24. února 2024

Jižní Karolína

Primárky

 

27. února 2024

Michigan

Primárky

Primárky

2. března 2024

Idaho

Caucus

 

3. března 2024

District of Columbia

Primárky

 

4. března 2024

Severní Dakota

Caucus

 

5. března 2024 (Superúterý)

Alabama

Primárky

Primárky

Aljaška

Primárky

 

Americká Samoa

 

Caucus

Arkansas

Primárky

Primárky

Colorado

Primárky

Primárky

Kalifornie

Primárky

Primárky

Maine

Primárky

Primárky

Massachusetts

Primárky

Primárky

Minnesota

Primárky

Primárky

Oklahoma

Primárky

Primárky

Severní Karolína

Primárky

Primárky

Tennessee

Primárky

Primárky

Texas

Primárky

Primárky

Utah

Caucus

Primárky

Vermont

Primárky

Primárky

Virginie

Primárky

Primárky

12. března 2024

Demokratičtí voliči v zahraničí

 

Primárky

Georgie

Primárky

Primárky

Havaj

Caucus

 

Mississippi

Primárky

Primárky

Severní Mariany

 

Primárky

Washington

Primárky

Primárky

17. března 2024

Portoriko

 

Primárky

19. března 2024

Arizona

Primárky

Primárky

Florida

Primárky

Primárky

Illinois

Primárky

Primárky

Kansas

Primárky

Primárky

Ohio

Primárky

Primárky

23. března 2024

Louisiana

Primárky

Primárky

Missouri

 

Primárky

2. dubna 2024

Delaware

Primárky

Primárky

New York

Primárky

Primárky

Rhode Island

Primárky

Primárky

Wisconsin

Primárky

Primárky

6. dubna 2024

Aljaška

 

Primárky

Havaj

 

Caucus

Severní Dakota

 

Primárky

13. dubna 2024

Wyoming

 

Caucus

23. dubna 2024

Pensylvánie

Primárky

Primárky

30. dubna 2024

Connecticut

Primárky

Primárky

7. května 2024

Indiana

Primárky

Primárky

14. května 2024

Maryland

Primárky

Primárky

Nebraska

Primárky

Primárky

Západní Virginie

Primárky

Primárky

18. května 2024

Idaho

 

Caucus

21. května 2024

Kentucky

Primárky

Primárky

Oregon

Primárky

Primárky

4. června 2024

District of Columbia

 

Primárky

Jižní Dakota

Primárky

Primárky

Montana

Primárky

Primárky

New Jersey

Primárky

Primárky

Nové Mexiko

Primárky

Primárky

8. června 2024

Americké Panenské ostrovy

 

Caucus

Republikánské primárky 2024

Zájem o republikánskou nominaci do prezidentských voleb v USA v roce 2024 vyjádřilo již více než deset zájemců. Za největšího favorita platí bývalý prezident Donald Trump, který v roce 2020 nezvládl svůj mandát obhájit, ale o druhé volební období v Bílém domě stále stojí.

Vzhledem k řadě obvinění, které bývalý prezident čelí se ovšem o nominaci uchází i celá řada dalších vlivných republikánů, stejně jako několik nečekaných tváří. Kandidáty ovšem bude čekat tradiční proces stranických primárek.

Republikánští kandidáti pro rok 2024

O republikánskou nominaci se bude v roce 2024 ucházet celá řada kandidátů. Největším favoritem je navzdory četným žalobám bývalý prezident Donald Trump. Jeho nejvýraznějším vyzyvatelem je guvernér floridy Ron DeSantis, ačkoli jeho kampaň během roku 2023 podle průzkumů ztratila dech.

Vážných kandidátů je ovšem přes deset a najdeme mezi nimi současné i bývalé guvernéry a další politiky či podnikatele. 

  • Ryan Binkley
  • Doug Burgum
  • Ron DeSantis
  • Larry Elder
  • Nikki Haley
  • Will Hurd
  • Asa Hutchinson
  • Chris Christie
  • Perry Johnson
  • Mike Pence
  • Vivek Ramaswamy
  • Tim Scott
  • Francis Suarez - odstoupil 29. srpna 2023
  • Donald Trump

Demokratické primárky 2024

Demokratické primárky budou v roce 2024 především formální záležitostí. Členové demokratické strany ctí tradici, podle které se do primárek nehlásí vážní protikandidáti, ve chvíli, kdy se úřadující prezident rozhodne, že svůj mandát zkusí obhájit.

To je i případ i pro americké prezidentské volby v roce 2024, kdy chce svůj mandát obhájit prezident Joe Biden i přesto, že by krátce po svém zvolení oslavil 82. narozeniny.

Co jsou primární volby v USA

Takzvané primární volby neboli primárky jsou procesem, ve kterém si politické strany v USA vybírají kandidáty pro nadcházející volby. Ve světě jsou pak nejznámější prezidentské primárky, kdy si strany vybírají kandidáta pro příští prezidentské volby. 

Podobně jako samotná volba prezidenta, je i volba kandidáta na prezidenta méně přímočará, než se může zdát. V primárkách se totiž nerozhoduje o kandidátech přímo, ale hlasuje se o složení delegací z jednotlivých států na celostátní sjezdy politických stran, kde tito delegáti následně vyberou kandidáta.

Delegáti jsou sice většinou zavázáni hlasováním pro konkrétního kandidáta, ale není tomu tak vždy. Primárky Demokratické strany pak byly známé i souboji kandidátů o přízeň takzvaných superdelegátů - významných současných i minulých představitelů a podporovatelů strany, kteří mohou hlasovat podle vlastního uvážení a na sjezd se dostanou bez ohledu na výsledek primárek. Tito lidé přitom představují přes 10 procent hlasů na demokratickém sjezdu, takže v roce 2018 došlo k omezení jejich pravomocí. U republikánů je počet podobných delegátů omezený počtem tří členů strany na každý stát.

Historie primárek v USA

Nutnost vybrat prezidentského kandidáta se ve Spojených státech zrodila krátce po jejich vzniku. Tehdy ovšem formě primární volby dominovaly caucusy, které byly ve čtvrtině 19. století doplněny národními sjezdy.

Primárky v podobě tajné volby pro konkrétního kandidáta či jeho delegáty se začaly dostávat do popředí až během dvacátého století. Přesto nebyly primární volby dlouho závazné. To změnila až nepřehledná situace, kdy byl demokratickým kandidátem na prezidenta zvolen Hubert Humphrey v roce 1968, ačkoli se osobně nezapojil do žádných primárek.

To vedlo k tomu, že se Demokratická strana rozhodla přepsat své stanovy tak, aby se výběr kandidátů do budoucna zpřehlednit a učinit transparentním. To vedlo k masové adopci primárek proti caucusům a státním stranickým sjezdům a stejný příklad brzy následovala i Republikánská strana.

Caucusy vs. primárky

V současnosti se ve Spojených státech používají dva způsoby, jak strany v jednotlivých státech určují, kterému z kandidátů dají podporu. Nejčastěji se kandidát vybírá v primárkách. Ty probíhají stejně jako volby. Jednotliví voliči hlasují pomocí volebních lístků v tajných volbách a hlasy se následně sečtou. Hlavním rozdílem mezi jednotlivými státy je, zda se na volebních lístcích objevuje jméno prezidentského kandidáta, nebo jména delegátů, kteří dopředu oznámili, pro koho budou na sjezdu hlasovat.

Primárky se pak ještě dělí na:

  • uzavřené primárky, ve kterých můžou volit pouze členové dané strany
  • otevřené primárky,  kde může volit kdokoli, za předpokladu, že již nehlasoval v jiných primárkách
  • polootevřené primárky, kdy příslušníci jednotlivých stran mohou hlasovat pouze v primárkách své strany, nicméně voliči bez stranické příslušnosti si mohou vybrat stranu, jejíž primárek se zúčastní

Caucusy jsou pak starší forma výběru vhodného kandidáta. Jde o setkání voličů, kde se na začátku vytvoří skupiny podporovatelů jednotlivých kandidátů a nerozhodnutých voličů. Lidé pak na základě diskuzí mohou mezi jednotlivými tábory přecházet. Na závěr caucusu se pak sečte počet lidí v jednotlivých táborech.

Specifické jsou pak prezidentské primárky Republikánské strany ve Wyomingu, které stále probíhají formou stranického sjezdu.

Počty volených delegátů

Počty volených delegátů se mezi oběma hlavními stranami liší. Stejně tak i počet delegátů přidělených jednotlivým státům a teritoriím. Obecně vychází jejich počet z principů proporcionality - čím větší stát, tím více delegátů.

Kromě toho ovšem obě strany přihlíží i k dalším věcem. Bonusové delegáty tak dostávají státy, kde má daná strana většinu v parlamentu, nebo tam, kde posledně vyhrál volby předchozí prezidentský kandidát. Bonusové kandidáty zároveň dostávají i státy, které své primárky odloží na později.

Počet delegátů na Republikánském národním sjezdu 2024

Výpočet počtu delegátů na Republikánský sjezd probíhá v následujících krocích:

  • Každý stát dostane 10 delegátů
  • Za každý volební okrsek pro volby do Kongresu dostane stát 3 delegáty
  • Teritoria USA dostanou následující počet delegátů: Americká Samoa 6, District of Columbia 16, Guam 6, Severní Mariany 6, Portoriko 20 a Americké Panenské ostrovy 6
  • Z každého státu a teritoria dorazí tři čelní představitelé Republikánské strany jako delegáti

Následně se připočítají bonusy:

  • Volba republikánského kandidáta v minulých volbách - 4,5 + 60 % počtu prezidentských volitelů (zaokrouhluje se vždy nahoru) (pro District of Columbia 10)
  • Senátoři - jeden bonusový delegát za každého republikánského senátora zvoleného v poslendích šesti letech (maximálně 2)
  • Republikánský guvernér - Státy s republikánským guvernérem před koncem roku 2023 dostanou jednoho bonusového delegáta
  • Republikáni  v Kongresu - Pokud je většina kongresmenů státu republikánská, dostane jednoho bonusového delegáta
  • Jedna komora státního parlamentu - pokud mají republikáni většinu v poslanecké sněmovně nebo senátu daného státu, dostane stát bonusového delegáta
  • Obě komory - pokud mají republikáni většinu v obou komorách parlamentu, dostane stát bonusového delegáta.

Následně se započtou případné penalizace:

  • Porušení data - pokud by stát uspořádal primárky dříve, než podle pravidel Republikánské strany může, bude počet jeho delegátů snížen na šest až devět + tři představitele strany ve státě.
  • Nedodržení proporcionality - státy, které by před 15. březnem 2024 chtěly udělit delegáty jinak, než proporčně, přijdou o polovinu delegátů.

Stát / území

Delegáti (základní počet)

Bonusoví delegáti

Celkem delegátů

Alabama

34

16

50

Aljaška

16

13

29

Americká Samoa

9

0

9

Americké Panenské ostrovy

9

0

9

Arizona

40

3

43

Arkansas

25

15

40

Colorado

37

0

37

Connecticut

28

0

28

Delaware

16

0

16

District of Columbia

19

0

19

Florida

97

29

126

Georgie

55

4

59

Guam

9

0

9

Havaj

19

0

19

Idaho

19

13

32

Illinois

64

0

64

Indiana

40

18

58

Iowa

25

15

40

Jižní Dakota

16

13

29

Jižní Karolína

34

16

50

Kalifornie

169

0

169

Kansas

25

14

39

Kentucky

31

15

46

Louisiana

31

15

46

Maine

19

1

20

Maryland

37

0

37

Massachusetts

40

0

40

Michigan

52

3

55

Minnesota

37

2

39

Mississippi

25

14

39

Missouri

37

17

54

Montana

19

12

31

Nebraska

22

14

36

Nevada

25

1

26

New Hampshire

19

3

22

New Jersey

49

0

49

New York

91

0

91

Nové Mexiko

22

0

22

Ohio

58

20

78

Oklahoma

28

15

43

Oregon

31

0

31

Pensylvánie

64

3

67

Portoriko

23

0

23

Rhode Island

19

0

19

Severní Dakota

16

13

29

Severní Karolína

55

20

75

Tennessee

40

18

58

Texas

127

35

162

Utah

25

15

40

Vermont

16

1

17

Virginie

46

2

48

Washington

43

0

43

Wisconsin

37

4

41

Wyoming

16

13

29

Západní Virginie

19

12

31

Celkem

2033

437

2470

Počet delegátů na sjezdu Demokratické strany 2024

Výpočet počtu delegátů se řídí podle jednoduchého vzorce, který počítá s hlasy pro demokratické kandidáty v posledních třech prezidentských volbách a počtem volitelů, které stát při prezidentské volbě vysílá do souboru volitelů. Kromě toho mohou státy dostat v součtu 10-35 procent delegátů navíc, pokud v nich primárky probíhají později během volebního roku, nebo pokud probíhají ve více státech současně.

Součástí každého sjezdu Demokratické strany je i výrazný počet takzvaných superdelegátů. Jejich moc sice demokraté omezili tak, že do výběru kandidáta vstupují až v případě, že by nikdo nedokázal získat většinu mezi běžnými delegáty.

Stát / území

Vázaní delegáti

Superdelegáti

Celkem delegátů

Alabama

52

7

59

Aljaška

14

5

19

Americká Samoa

6

5

11

Americké Panenské ostrovy

6

6

12

Arizona

72

13

85

Arkansas

31

6

37

Colorado

72

14

86

Connecticut

49

14

63

Delaware

17

16

33

District of Columbia

20

31

51

Florida

224

26

250

Georgie

108

16

124

Guam

6

6

12

Havaj

22

9

31

Idaho

20

4

24

Illinois

147

27

174

Indiana

67

9

76

Iowa

40

6

46

Jižní Dakota

14

5

19

Jižní Karolína

55

8

63

Kalifornie

424

73

497

Kansas

33

6

39

Kentucky

45

6

51

Louisiana

48

8

56

Maine

24

8

32

Maryland

81

23

104

Massachusetts

92

24

116

Michigan

117

23

140

Minnesota

75

17

92

Mississippi

35

5

40

Missouri

64

7

71

Montana

17

5

22

Nebraska

29

5

34

Nevada

36

12

48

New Hampshire

23

10

33

New Jersey

107

20

127

New York

220

39

259

Nové Mexiko

29

12

41

Ohio

127

16

143

Oklahoma

36

4

40

Oregon

56

12

68

Pensylvánie

146

27

173

Portoriko

51

5

56

Rhode Island

21

9

30

Severní Dakota

13

4

17

Severní Karolína

116

16

132

Tennessee

63

7

70

Texas

244

28

272

Utah

30

4

34

Vermont

16

8

24

Virginie

99

19

118

Washington

92

19

111

Wisconsin

75

12

87

Wyoming

12

4

16

Západní Virginie

20

5

25

Celkem

3 777

744

4521

Superdelegáti

Superdelegáti dlouho patřili ke koloritu demokratických primárek. Jde o významné členy vedení strany, demokratické členy Kongresu, demokratické guvernéry či současné a bývalé demokratické prezidenty a viceprezidenty.

Ti pravidelně tvoří kolem 15 procent všech delegátů na sjezdech Demokratické strany a dvoření se jim tak bylo často zásadní pro ty, kdo doufali v prezidentskou kandidaturu.

V roce 2018 se ovšem vedení Demokratické strany rozhodlo systém výběru kandidáta na prezidenta upravit tak, aby o něm pokud možno rozhodovali pouze voliči prostřednictvím primárek. Superdelegáti se totiž nově nemohou účastnit prvního kola volby a do hry tak vstupují až v případě, kdy nikdo z kandidátů nezíská v prvním kole hlasování většinu.

Frontloading primárek

Důvodem, proč dochází k udělování bonusových kandidátům pro státy, které své primárky odsunou na pozdější dobu, je boj proti takzvanému frontloadingu. Malé státy, které své primárky mají zkraje volebního roku, mají podle řady lidí nepřiměřeně velký vliv na vývoj volebního klání.

Kvůli špatným výsledkům v New Hampshiru upustili od obhajoby prezidenti Harry S. Truman a Lyndon B. Johnson. Naopak Jimmy Carter se prezidentem stal i díky nečekanému vítězství v Iowských caucusech a New Hampshirských primárkách prezidentem a podobnou zkušenost měl v roce 1992 i budoucí prezident Bill Clinton, který druhým místem v New Hampshiru zachránil svou kampaň.

Řada států proto začala své primárky posouvat na dřívější data, aby mohly tvrdit, že mají podobně zásadní vliv. To vyvrcholilo v roce 2012, kdy Republikánská strana potrestala pět států za porušení rozvrhových pravidel tím, že jim odebrala polovinu delegátů. Demokratická strana pak ze stejného důvodu v tom samém roce zrušila primárky na Floridě a nahradila je pozdějšími caucusy.

Nominace kandidáta na viceprezidenta

Role viceprezidenta Spojených států amerických prošla v průběhu historie významným vývojem, který odrážel měnící se politické a společenské klima. Tato role byla původně vnímána spíše jako ceremoniální a druhořadá, až do začátku 20. století.

V počátcích republiky měl viceprezident velmi omezenou moc a často byl politicky izolován od prezidenta. To se začalo měnit až s rozvojem politických stran a nástupem prezidenta Theodora Roosevelta, který začal viceprezidenty více zapojovat do své administrativy.

V průběhu 20. století se role viceprezidenta stala důležitější. Tento vývoj kulminoval v roce 1967 s přijetím 25. dodatku k ústavě, který upřesnil postup nástupnictví viceprezidenta.

Způsob nominace viceprezidenta se také změnil. Původně byli viceprezidenti nominováni na stranických konvencích bez většího vlivu prezidenta. Dnes je nominace viceprezidentského kandidáta pečlivě zvažována prezidentskými kandidáty a hledí se na komplementaritu jejich dovedností a ideologií. Tento vývoj odráží vzrůstající důležitost role viceprezidenta a jeho potenciálního vlivu na vládní politiku.

Video  Politolog o amerických volbách: Pokud Biden vyhraje, období nedokončí a stranu předá  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi