Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Wagnerovci opět na scéně i na frontě. Nyní jim velí přímo Putin nebo „čečenský řezník“ Kadyrov

Autor: DVL, swp - 
31. října 2023
05:00

Po vzpouře, která se odehrála v červnu letošního roku, se Wagnerova skupina podle informací britského deníku The Daily Telegraph a ruského zpravodajského webu Meduza vrací opět do bojů na Ukrajině. Žoldáci nyní spadají pod ruskou Národní gardu, která je podřízená přímo Vladimiru Putinovi. Další žoldáci začnou sloužit u čečenského praporu. 

Poprvé od červnové vzpoury začala Wagnerova skupina opět bojovat na Ukrajině v přední linii. Žoldáci nyní spadají pod Národní gardu Ruské federace, která je podřízená přímo ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Kanál na sociální síti Telegram spřízněný s wagnerovci zvaný Grey Zone informoval: „Wagnerova skupina se vrátila bojovat na Ukrajinu. Brzy začne nábor.“

Grey Zone také uvedl, že žoldáci bojují v Avdijivce v regionu Donbas, kam Putin nařídil velký útok s cílem město ovládnout. 

Další wagnerovci v Čečensku

Kromě toho vůdce Čečenska Ramzan Kadyrov řekl, že naverboval 170 wagnerovců pro nový prapor. „Vítám rozhodnutí, které žoldáci učinili. Jejich zkušenosti budou potřeba při řešení zadaných problémů,“ řekl Kadyrov. Na telegramu se navíc objevilo video, kde si čečenský lídr potřásá rukou s několika žoldáky Wagnerovy skupiny. 

Pravděpodobně se jedná o prapor Achmat. To, že se došlo k naverbování wagnerovců k čečenskému praporu potvrdil také velitel Achmatu Apti Alaudinov. Sdělil to ruské agentuře RIA Novosti a nábor označil za „masový příliv“. Dodal, že věří, že si žoldáci vybrali jeho prapor kvůli tomu, že „je mezi žoldáky a veliteli podobný étos“ a „wagnerovcům vyhovuje vysoká úroveň výcviku“.

Objevila se také informace, že se Moskva snaží do bojů naverbovat migranty ze Střední Asie a jedné ze žoldáckých skupin dovolila naverbovat do přední linii také ženy. 

23:00
28. 2. 2024

Vážení čtenáři, pro dnešek se s Vámi loučíme. V našem online přenosu budeme pokračovat zase zítra v brzkých ranních hodinách. 

22:10
28. 2. 2024

Francouzský prezident Emmanuel Macron bude příští týden při úterní návštěvě Prahy jednat zejména o jaderné energetice, obraně a podpoře Ukrajiny, oznámil dnes Elysejský palác. Macron a premiér Petr Fiala podepíší akční plán pro roky 2024 až 2028 o strategické spolupráci, energetice a dopravě, napsala agentura AFP s odvoláním na vyjádření Paříže.

Francouzská státní elektrárenská společnost EDF, která provozuje největší síť jaderných elektráren v Evropě, je spolu s jihokorejskou firmou KHNP jedním z uchazečů o stavbu nového bloku v Dukovanech. Česká vláda očekává nabídky v dubnu. Smlouva s vybraným dodavatelem by měla být podepsána na přelomu let 2024 a 2025 a první reaktor by měl být spuštěn v roce 2036.

21:29
28. 2. 2024

Postoje premiérů Maďarska a Slovenska vůči Ukrajině nesvědčí jen o jejich proruské orientaci. Využívají strachu z války, protože jim to umožňuje udržet se u moci, bez které by je čekaly problémy, píše polský list Gazeta Wyborcza.

Během úterního setkání Visegrádské skupiny v Praze bylo rozdělení vidět ještě před společnou tiskovou konferencí. (Polský premiér) Donald Tusk si vybral společnost českého premiéra Petra Fialy, se kterým jej spojuje proevropská politika a postoj vůči Ukrajině. Tou dobou se maďarský premiér Viktor Orbán radil se šéfem slovenské vlády Robertem Ficem a dohadovali společnou linii.

„Někteří hledí na válku ukrajinskými brýlemi,“ řekl před novináři Orbán. Navázal tak na vyjádření Tuska, který hovořil o nezbytnosti podporovat Ukrajinu ve válce proti ruskému agresorovi rovněž dodávkami zbraní a munice.

Orbánovi sekundoval Fico. Slovenský premiér tvrdil, že ani poslání „veškeré munice na světě“ neukončí válku. Zdůrazňoval, že je třeba co nejdříve začít jednat o míru, bez ohledu na to, kdo válku začal a kdo je v ní agresor.

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa