Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

Rusové mají na Donbasu problém: Jejich zákopy jsou zamořeny obřími krysami a potkany

Autor: Mii, ČTK - 
29. října 2023
18:03

Ruští vojáci mají v zákopech problémy s krysami a potkany. Ukazují to videa a fotografie, která na sociální síti X sdílel účet OSINTtechnical, který spravuje americký think tank Centrum námořní analýzy (CNA). Na snímcích se po zákopech pohybují celá hejna hlodavců. Podle účtu je problém vážný a zhoršil se s přicházejícím zimním obdobím.

Účtu se nepodařilo nezávisle ověřit, odkud přesně snímky pocházejí, ale měly být pořízeny v Doněcké oblasti, nedaleko Avdijivky, kde Rusko začátkem října zahájilo ofenzivu. Jednu z fotografií původně sdílel ruský vojenský blogger, avšak později ji smazal. Jeden ze snímků například ukazuje obřího hlodavce vedle zbraně, další pak zachycuje hejno krys, jak běhá na jednoduché posteli v zákopu.

Současnou ofenzivu u Avdijivky zahájili Rusové kolem 10. října. Podle hodnocení západních analytiků a komentátorů ale zatím příliš úspěšní nejsou. Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby ve čtvrtek sdělil, že podle jeho informací Rusové u Avdijivky od 11. října přišli už o nejméně 125 obrněnců. Americký institut pro studium války (ISW) ve své čtvrteční analýze uvedl, že satelitní snímky potvrzují ztrátu nejméně 109 obrněnců na ruské straně mezi 10. a 20. říjnem.

Rusové podle dřívějšího Kirbyho vyjádření u Avdijivky pravděpodobně používají strategii, kdy posílají do boje masy špatně vycvičených vojáků bez řádného vybavení.

Avdijivka bývá označována za vstupní bránu do Doněcka, který leží nedaleko a který okupují Rusové. Dobytí Avdijivky by podle dřívějšího hodnocení BBC umožnilo Rusku posunout frontu a Ukrajincům by ztížilo získání Doněcka zpět.

09:30
Dnes

Od zahájení ruského pozemního útoku v ukrajinské Charkovské oblasti bylo evakuováno téměř už 10.000 lidí, uvedl šéf oblastní šéf Syněhubov.

08:05
Dnes

Podle Zelenského Rusko nemá prostředky na zahájení nového rozsáhlého útoku na Kyjev. „Nemají síly na rozsáhlou ofenzivu na hlavní město, jakou provedli na začátku invaze,“ řekl Zelenskyj. Hlavními cíli Kremlu jsou nyní podle něj Donbas a Charkov na východě a severovýchodě Ukrajiny.

Prezident země, která čelí ruské invazi od února 2022, v rozhovoru přiznal, že jeho zemi chybí muži, což ovlivňuje morálku vojáků. V pátek přitom Zelenskyj podepsal zákon, který umožňuje vstoupit do ozbrojených sil některým odsouzeným. Ukrajinská armáda by tímto způsobem mohla mobilizovat 10.000 až 20.000 vězňů. „Je třeba naplnit rezervy, máme značný počet brigád, které jsou prázdné. Musíme to udělat tak, aby chlapci měli normální rotaci. Pak se zlepší morálka,“ je přesvědčen ukrajinský prezident.

6:56
Dnes

Ukrajinský prezident si rovněž postěžoval, že Západ Ukrajině zakazuje používat zbraně dodané Evropou a Spojenými státy k úderům na ruské území. „Oni na nás mohou útočit ze svého území, to je největší výhoda, jakou Rusko má, a my nemůžeme se západními zbraněmi podniknout nic proti jejich systémům umístěným na ruském území. Nemáme na to právo,“ kritizoval Zelenskyj a dodal, že si na tuto skutečnost tento týden stěžoval americkému ministrovi zahraničí Antonymu Blinkenovi.

Podle listu Wall Street Journal Ukrajina požádala administrativu Joea Bidena o povolení používat americké zbraně na ruském území. Institut pro studium války uvedl, že tento zákaz zásadně podkopává ukrajinskou schopnost úspěšně se bránit ruské agresi. 

Zobrazit celý online

Video  Fiala popsal, proč ČR pomáhá Ukrajině. Odmítl, že by to bylo na úkor občanů.  - Jakub Kopřiva, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa