Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 9°C

Putin slaví 71. narozeniny. Kadyrov mu popřál a navrhl zrušit v Rusku prezidentské volby

Autor: ČTK, simao - 
7. října 2023
18:07

Ruský prezident Vladimir Putin, který se narodil 7. října 1952, dnes slaví 71. narozeniny. Popřál mu i vládce autonomního Čečenska Ramzan Kadyrov, který při té příležitosti navrhl zrušit prezidentské volby v Rusku, dokud neskončí „speciální vojenská operace“, jak Moskva nazývá válku Ruska proti Ukrajině.

O Kadyrovově návrhu, který zazněl během akce k dnešním jednasedmdesátým narozeninám ruského prezidenta Vladimira Putina, informovala státní agentura TASS s odvoláním na svého zpravodaje v čečenské metropoli Grozném.

Prezidentské volby v Rusku se mají konat na jaře příštího roku. Putin - již tradičně - dosud neoznámil, zda bude kandidovat, ačkoliv se to všeobecně předpokládá.

Kadyrov přál Putinovi dlouhý věk

„Chci prezidentovi (Putinovi) popřát zdraví a dlouhý věk. Navrhuji teď, kdy pokračuje speciální vojenská operace, jednomyslně přijmout rozhodnutí, že ve volbách bude jediný kandidát - Vladimir Vladimirovič Putin. Anebo dočasně zrušit volby, protože nemáme jiného člověka, který by nyní mohl bránit naši zem,“ prohlásil Kadyrov během dnešní hromadné akce na ústředním náměstí v Grozném.

Té se podle úřadů zúčastnilo bezmála 25 000 lidí. Drželi v rukou transparenty s Putinovým portrétem a hesly „VVP (iniciály ruského prezidenta - pozn. red.) je štít a meč Ruska!“, „Silný prezident! Silné Rusko!“ a „Jsme spolu s prezidentem!“.

Na Putinovy narozeniny zavraždili Čečenci Politkovskou

V roce 2006 byla právě na Putinovy narozeniny zavražděna v Moskvě ruská novinářka Anna Politkovská, která ztělesňovala kritický hlas vůči režimu, vůči krvavé válce v Čečensku a vůči prokremelskému vládci Čečenska Kadyrovovi.

Najatý vrah ji zastřelil ve vstupu do činžovního domu, kde bydlela. Odsouzeni byli jen bezprostřední pachatelé, Čečenci. Objednavatele vraždy se dosud nepodařilo dopadnout, ačkoliv podle kritiků ruských poměrů „každý ví, kdo si vraždu objednal a zaplatil, ale nikdo o tom nemluví“.

21:40
Dnes

Úspěch slovenské iniciativy na nákup munice ocenila i česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS). 

„Na ObranaTweetuje jsme samozřejmě připravení poskytnout iniciativě konzultace ohledně výběru a nákupu vhodné munice, jako je to v případě naší spolupráce s DarPutinovi. Moc děkujeme! Jsme rádi, že jste v tom s námi a pomáháte Ukrajině se bránit,“ uvedla na sociální síti X. 

21:06
Dnes

Život ve městě Orikhiv na Ukrajině.

20:30
Dnes

Za necelé dva dny od spuštění veřejné sbírky na podporu české iniciativy nákupu munice pro Ukrajinu vybrali její organizátoři na Slovensku více než 1,6 milionu eur (40,4 milionu korun). Původní cíl kampaně byl vysbírat milion eur. Vyplývá to z webu iniciativy Munice pro Ukrajinu.

Sbírka, kterou podpořily též různé osobnosti, pokračuje. „Svou podporou jste dokázali, že Slovensko není zbabělé, právě naopak je odvážné a ochotné pomáhat,“ vzkázali organizátoři všem, kteří na podporu české iniciativy nákupu munice pro Ukrajinu přispěli.

Zobrazit celý online

Video  Ramzan Kadyrov u Vladimira Putina - video publikované 28. 9. 2023.  - VK R. Kadyrova
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa