Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Ruská rozvědka se snaží verbovat špiony z církví v USA. Agenti mají u sebe „vydírací složky“

Autor: DVL, swp - 
28. září 2023
05:00

Agenti ruské rozvědky se pokusili získat špiony z církví ve Spojených státech amerických, píše server Newsweek. To vedlo k intervenci FBI. Jeden z podezřelých měl u sebe spisy údajně určené k vydírání členů církve.

Agenti ruské rozvědky se pokusili naverbovat zdroje z církví ve Spojených státech amerických, což vedlo k intervenci FBI. Ten varoval ruské pravoslavné a řecké ortodoxní křesťanské farnosti před možnými snahami ruských špionů k tomu, aby využili jejich kostely k náboru. Jeden podezřelý ruský agent se údajně pokusil členy církve vydírat. 

Ortodoxní křesťanství je populární náboženství v Rusku a na Ukrajině, ale především v Rusku. Ruská větev církve také veřejně podpořila invazi ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu, což vyvolalo třenice s farnostmi po celém světě. Vůdce ruské pravoslavné církve patriarcha Kirill také vyvolal polemiku kvůli jeho vazbám na Putina, stejně jako kvůli kázání, které vyzvalo mobilizované jednotky, aby „šly statečně plnit svou vojenskou povinnost“.

Novináři Andrej Soldatov a Irina Boroganová uvedli, že zkontrolovali dokumenty FBI, které „identifikují aktivity vysoce postaveného člena oddělení zahraničních vztahů ruské pravoslavné církve, kterého FBI podezřívá z napojení na ruskou rozvědku“.

Spisy za účelem vydírání

FBI uvedlo, že existují důvody k podezření, že vysoký úředník na ruském ministerstvu pro vnější církevní vztahy, který nedávno odcestoval do Ameriky, byl „ruským zpravodajským důstojníkem“.

„Jeho cílem ve Spojených státech bylo podle varování naverbovat duchovenstvo ruské pravoslavné církve a dalších pravoslavných církví,“ napsali Soldatov a Boroganová.

Úředník byl údajně zastaven a prohledán zaměstnanci celní a pohraniční ochrany USA, když přijel do Spojených států v roce 2021. Měl prý mít u sebe dokumenty týkající se ruské zahraniční zpravodajské služby.

Úředník měl také údajně spisy o členech církve za účelem jejich vydírání, aby pracovali pro Kreml.

„Podle oznámení FBI měl ruský státní příslušník také u sebe ‚složky týkající se procesu náboru zdroje/agenta‘ a také spisy o zaměstnancích církve, včetně podrobných biografických informací o nich a členech jejich rodin – informace, které podle FBI naznačují, že by mohly být použity k vydírání zaměstnanců církve, aby se účastnili špionážních operací,“ píše Newsweek.

„Církev je ráda, že ji lze použít“

Soldatov se minulý týden objevil na CNN, aby diskutoval o svých zprávách o napojení Kremlu na pravoslavnou církev ve Spojených státech.

Moderátorce Erin Burnettové řekl, že moskevské agentury nejenže „našly cestu, jak církev využít, ale že církev je zjevně docela ráda, že ji lze použít“.

Když byl dotázán na velikost ruské zpravodajské sítě v amerických pravoslavných církvích, Soldatov řekl, že „je to velká platforma, protože ruská pravoslavná církev je zde ve Spojených státech velmi dobře reprezentovaná a ve skutečnosti se zvětšuje“.

Podle Usreligioncensus.org je ve Spojených státech od roku 2020 více než 2000 ortodoxních křesťanských farností.

19:20
9. 12. 2023

Z Kyjeva dnes zmizel další sovětský pomník. Pracovníci městských služeb odstranili pomník Mykoly Schorse, sovětského polního velitele.

17:13
9. 12. 2023

Ukrajinský plavec Mychajlo Romančuk odsoudil rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV) povolit neutrálním ruským a běloruským sportovcům účast na olympijských hrách 2024 v Paříži. Novinářům na mistrovství Evropy v krátkém bazénu řekl, že je to „velká, velká škoda pro sportovní svět". Bojkot olympijských her ale navzdory tomu nezvažuje.

„Rusové útočí na ukrajinská města, ukrajinské civilisty, ukrajinské sportovce a ukrajinská sportoviště a teď jim dovolíme účastnit se soutěží. To není normální," uvedl Romančuk, který na OH v Tokiu získal stříbro na patnáctistovce a bronz na osmistovce. Připomněl oběti ruské agrese, která trvá od února 2022. „Více než 400 sportovců v této válce zahynulo. A teď je bereme na olympiádu? Když nedodržujete pravidla, když nedodržujete světový mír, tak jak můžete být připuštěn do závodů?" láteřil.

15:42
9. 12. 2023

Ukrajina dnes tvrdě odsoudila ruské plány na uspořádání prezidentských voleb na okupovaných ukrajinských územích a jakékoliv budoucí hlasování označila za neplatné, informovala agentura Reuters. Ruská horní komora parlamentu tento týden odhlasovala, že se volby v Rusku včetně zabraných ukrajinských území uskuteční v březnu příštího roku, přičemž se očekává, že se prezidentem potřetí v řadě stane současná hlava státu Vladimir Putin.

„Vyzýváme mezinárodní společenství, aby důrazně odsoudilo ruský záměr pořádat prezidentské volby na okupovaných ukrajinských územích a zavedlo sankce vůči zapojeným organizacím," uvedlo v prohlášení ukrajinské ministerstvo zahraničí. Varovalo také země, aby k těmto „pseudovolbám" nevysílaly své pozorovatele. Ti by podle ukrajinské diplomacie následně čelili trestní zodpovědnosti.

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud