Sobota 5. října 2024
Svátek slaví Eliška, zítra Hanuš
Zataženo, déšť 10°C

Náznaky, že Putin ztrácí půdu pod nohama. Koho si k sobě povolal na pomoc?

Autor: Darina Jíchová, swp - 
22. června 2023
05:00

Minulý týden došlo k mimořádné události, ruský prezident Vladimir Putin během rozhovoru s válečnými korespondenty a bloggery uznal tři věci. A to, že Kreml má problémy s válečnou propagandou, dále zmínil, že neoficiální komentátoři mají stejně velkou moc jako státní média a že oficiální narativ ztrácí pozornost cílového publika, uvedl ve své analýze pro stanici CNN politolog a spisovatel Mark Galeotti.

Politici po celém světě se snaží zaplnit co nejvíce mediálního prostoru: tweetují, vydávají prohlášení a snaží se získat si influencery na svou stranu. V Rusku to ale tak nefunguje. Tam jsou lidé zvyklí na to, že jim politici i média lžou. Galeotti připomněl dobu sovětské války v Afghánistánu v letech 1979 až 1989, kdy rodiny ani nebyly informovány o tom, že jejich synové válčí a ve válce umírají. „Jedna matka se mi svěřila s tím, že jí vojenské úřady řekly, že její syn zemřel při výcviku. Teprve babička jiného vojáka jí poslala zprávu, že zemřel při přechodu Salangského průsmyku v Afghánistánu, zabila ho mina,“ vylíčil politolog.

Rusko nyní vede další válku – brutální operaci na Ukrajině a ta část Rusů, která chce o bojích něco vědět, ačkoli většina radši dění ignoruje, spoléhá na internet, a to rozhodně ne na stránky oficiálního tisku. Zprávy tak získají hlavně na sociálních sítích jako Twitter, Telegram nebo vKontakte. Sledovanost televize, kde to doslova přetéká kremelskými propagandisty, upadá.

Moc bloggerů si uvědomuje i Putin

Na vzestupu jsou neformální vojenští korespondenti či bloggeři, jenže jejich „zprávy“ jsou právě spíše komentáři nebo glosami než reportážemi. Je to však jejich pohled na situaci, který udává směr myšlení v Rusku a chápání války na Ukrajině. „Bývalý novinář Semjon Pegov, majitel účtu WarGonzo na Telegramu, má přes 1,3 milionu followerů. Prokremelský blogger Jurij Podoljaka, který se přestěhoval na Krym, jich má přes 2,7 milionu. A oba tito muži byli na setkání s Putinem,“ zdůraznil Galeotti. Zajímavé na tom je právě fakt, že si k sobě Putin, který se vyhýbá sociálním sítím, sezval přední influencery.

Vojenští bloggeři budí pozornost i na Západě a nejsou to jen Rusové, kdo dychtí po „jejich zpravodajství“. Sledují je i zahraniční média a další organizace. Tito korespondenti mají neuvěřitelnou moc, utvářejí narativ nejen na domácí scéně mezi běžnými Rusy, nýbrž i v Kremlu. „A už i Putin si uvědomil, že se svou propagandou nemůže spoléhat jen na oficiální média,“ poznamenal Galeotti.

Důkaz nejistoty a slabosti

„A právě proto uspořádal sezení s pečlivě vybranou skupinou, mezi nimi měl, jak oficiální zpravodaje, tak bloggery. Kdo chyběl? Příznivci šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina nebo kritický nacionalista Igor Strelkov,“ uvedl politolog. Místo toho ruský prezident uvítal ty bloggery, kteří jsou stále tak nějak závislí na dobré vůli Kremlu, na tom, že jim Putin umožní cestu na frontu. Oni se mu odmění tím, že se budou držet scénáře a neponíží ho na internetu. „I tak to musela být docela podivná konverzace. A náznak toho, že Putin ztrácí půdu pod nohama. Jen si to představte, sedmdesátník Putin, který nemá ani Twitter, se snaží zalíbit se mladým bloggerům s profily snad na všech platformách,“ domnívá se Galeotti.

„Navíc to vypadá, že ruský prezident je potřebuje více než oni jeho. Je to rovněž známka jisté slabosti a nejistoty,“ expert připomněl, že se někdy až zdá, jako by Putin neměl ani tušení, co se děje na frontě. „Je to mikromanagement? Nebo se od války prezident distancuje? Těžko říct. A když něco nejde nebo se něco nepovede, je to vždy vina někoho jiného,“ řekl k přístupu ruského lídra Galeotti.

11:46
Dnes

Ruská prokuratura pro dvaasedmdesátiletého amerického penzistu Stephena Jamese Hubbarda, který čelí obžalobě ze žoldnéřství a účasti v bojích na straně Ukrajiny, požaduje sedmiletý trest vězení. Napsala to dnes agentura Reuters, podle níž se verdikt očekává 7. října.

Hubbard, který koncem září před soudem doznal vinu, podle obžaloby na začátku současné války podepsal smlouvu s ukrajinskou jednotkou územní obrany ve městě Izjum v Charkovské oblasti na severovýchodě země, přičemž prošel výcvikem, dostal zbraně a měl mít plat 1000 dolarů měsíčně (přes 22.000 korun).

11:05
Dnes

Ukrajina představí svůj takzvaný plán vítězství spojencům za týden na jednání na základně Ramstein v Německu, uvedl dnes na telegramu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informuje o tom agentura Reuters.

Zelenskyj poznamenal, že plán nastíní „jasné a konkrétní kroky ke spravedlivému ukončení války“.

Ukrajinský prezident už svůj plán koncem září při návštěvě Spojených států představil americkému prezidentovi Joeu Bidenovi, který má být přítomen i na setkání v Německu. Deník The Wall Street Journal (WSJ) ale s odvoláním na americké a evropské činitele napsal, že z něj americká administrativa není nadšená. Bílý dům podle nich plán považuje především za rozšířenou žádost o další zbraně a zrušení zákazu útočit západními zbraněmi do hloubi ruského území.

 

10:33
Dnes

Ale během posledních šesti let bylo v Rusku zatčeno nejméně deset vědců, z nichž mnozí prováděli výzkum v oblasti vysokorychlostní aerodynamiky nebo hypersoniky, napsal zpravodajský server The Wall Street Journal. Někteří z nich byli zatčeni kvůli podezření, že předávali vědecká data konkurentům Moskvy. Poslední z nich byl odsouzen k 15 letům vězení. Několik z nich bylo zadrženo poté, co se podíleli se souhlasem ruského státu na výzkumu s jinými zeměmi. Někteří pracovali na projektech souvisejících s obranným sektorem, jiní na základních vědeckých studiích.

„V Rusku teď řádí špionománie, je to tak trochu mentalita obležené pevnosti,“ řekl Sergej Davidis, který vede program na podporu politických vězňů v ruské lidskoprávní skupině Memorial, jež je držitelkou Nobelovy ceny za mír. „Ze strany státu panuje snaha o přehnanou bezpečnost a přehnané obavy, aby nic neuniklo.“

Ruská vědecká komunita se nyní obává, že každý, kdo pracoval na technologii, která by mohla být použita v hypersonických zbraních, může být zatčen a držen ve vazbě několik let, než by mu hrozil soud za vlastizradu. 

Zobrazit celý online

„Tak třeba útok na Belgorod? Lekce pro ty, kdo zodpovídají za bezpečí hranic. Potřeboval prostě obětního beránka,“ navázal politolog.

„Putin je nezúčastněný, ne nadarmo se nedávno Strelkov ptal: Kde je Putin. Ruský prezident neposkytuje rozhovory a nevystupuje na tiskových konferencích, zrušil i svoje milované několikahodinové besedy s lidem. Místo toho se teď obrátil k mladým bloggerům. Je to známka toho, že my jsme teď média, řekl mi jeden z nich. Podle mě je to také známka slabosti Putina a jeho režimu, není schopen šířit svou propagandu, inspirovat masy a Kreml rozhodně nebude schopen kočírovat ani bloggery,“ zakončil Galeotti s tím, že pro Putinovu vládu neexistuje žádná vážnější hrozby, ale že ruský prezident jasně ztratil kontakt a vztah s ruským národem.

Video  Putinovo prohlášení o útoku na Moskvu pomocí dronů  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa