Ukrajinská tajná zbraň: Ženský odboj vyškolený churchillovskou špionkou! Co používají? Tinder i projímadlo
Oddělení pro zvláštní operace (SOE) byla během druhé světové války jedna z tajných zbraní tehdejšího britského premiéra Winstona Churchilla. Tato sekce rozvědky MI6 měla za úkol špionáže, sabotáže a další záškodnické akce. Její agenti spolupracovali s francouzským odbojem a co víc, SOE cvičilo také ženy. Detaily mnoha misí SOE připomínají spíše americké akční filmy než skutečnost. Nicméně SOE bylo důležitou složkou války a jejich pamětnice cvičí ukrajinský ženský odboj, uvedl list Daily Mail.
Noreen Riolsová (97) patřila za druhé světové války mezi nejšpičkovější agentky, během uběhlého roku se v Paříži seznámila s členkou ukrajinského odboje známou jako Marija. Specialitou Noreen byly tzv. honey traps, tedy využívání romantických často spíš sexuálních vztahů k získání informace od nacistických vojáků a důstojníků. Ženské agentky SOE a jejich nadřízení spoléhali na všeobecně panující misogynii, že „ženy ve válce nepředstavují nebezpečí“.
Marija (33) je koordinátorkou ukrajinského nenásilného odboje Žluté stužky, Noreen vyškolila mladou Ukrajinku a společně obě ženy předávají dalším důležitost žen pro odboj. Obě ženy ví, jaké je to bojovat proti agresorovi, který chce jejich národ v podstatě vymazat z mapy světa, přestože jejich války dělí přes 80 let. Marija působí u Žlutých stužek od roku 2022.
„Bylo to jako z Jamese Bonda“
Noreen si dobře vybavuje sexismus 40. let, a přestože od té doby společnost ušla daleko, někdy to připomíná dobu minulou. „Neočekávali, že ženy budu mít takovou roli,“ říká Noreen o nacistech, podle Mariji je v Rusku řada takových, kteří stále smýšlejí stejně. „Ale ženy jsou pro takovou práci (poz. red. špionáž) mnohem flexibilnější,“ doplnila bývalá agentka. „To je pravda, jsme mnohem kreativnější, zvládáme boj beze zbraně a jsme mnohem lepší v nenásilných způsobech rezistence,“ domnívá se Marija.
„Bylo to jako z Jamese Bonda. Když vás chytili, znamenalo to mučení nebo smrt, nebo mučení a smrt,“ vylíčila Noreen. Žluté stužky se zatím věnují hlavně nenásilným sabotážím, sprejují proukrajinské graffiti v Rusy okupovaných městech a vesnicích, rozvěšují antiruské plakáty a letáky, často je nosí hlavně do budov okupantské správy. Jen málokterá z členek ukrajinského odboje si představovala, že z ní jednou bude špionka nebo sabotérka.
Ani Noreen neplánovala být agentkou, chtěla k námořnictvu, kde sloužil i její otec. Prohlašovala o sobě, že chce být „střízlík“, v angličtině wren, což odpovídá zkratce, pod níž je známá Ženská královská námořní služba (WRNS). „Líbily se mi jejich klobouky,“ komentovala s úsměvem pamětnice. Jenže osud tomu chtěl jinak. Díky elitnímu vzdělání mluvila plynně francouzsky, a tak ji rekrutovalo SOE do své Sekce F zaměřené na Francii. Tady byla vycvičená pro sabotáže ve Francii, kam se dostala pomocí seskoku padákem. Jednou z jejích činností byl nábor lidí do odboje.
Doba se změnila, ale princip nikoliv
A právě tato činnost jí umožňuje předat své bohaté zkušenosti Mariji, která musí rekrutovat lidi, hlavně ženy, pro ukrajinské aktivity na okupovaném území. I když se Marija zaměřuje na nenásilné výpady, obě ženy se shodují, že výcvik a soubor schopností k tomu nutných se za 80 let vlastně nezměnily. Noreen ji tak naučila, jak nenápadně předávat informace, jak se ujistit, že člověk není sledován, případně jak setřást sledování, stejně jak to kdysi učili ji samotnou.
„Změnit autobusy, auta, trasy, vracet se, obcházet, měnit rychle oblečení, vlasy,“ vyjmenovala Noreen. „Když jste měli podezření, že vás sledují, šlo se zastavit a podívat se do výlohy, zda za vámi někdo stojí, a jako žena máte luxus se zastavit a upravit si rtěnku nebo pudr a pomocí zrcátka se podívat přes rameno,“ navázala exagentka. Pro Mariju je bezpečí jejích spolupracovníků na prvním místě.
Díky moderní době a technologii má ukrajinský odboj pro komunikaci zajištěny bezpečné kanály. „Některé metody a prostředky se mohly změnit, ale princip zůstává stejný,“ reagovala Noreen. A svěřila se, že trénovala, nebo spíše prověřovala agentky určené pro honey trapping. „Mluvila jsem s nimi, rozmluvila je, před odchodem jsem se jich ptala: A to byla tedy jen známost na jednu noc? Nezáleží ti na mně? A pak záleželo na reakci,“ dodala. Jejím přímým nadřízeným byl legendární plukovník Maurice Buckmaster. Spolupracovala také s jedním z nejlepších britských agentů Francisem Cammaertsem, který vystupoval pod jménem Roger.
„Němci po něm pátrali 8 měsíců. Pak se jim ho povedlo chytit a odsoudili ho k smrti. Buckmaster tehdy udělal první poslední, aby ho zachránil, díky francouzským agentům a tučnému úplatku se to povedlo,“ Noreem podotkla, že se tehdy SOE povedlo německé nacisty přesvědčit, že Cammaerts je bratranec krále a že by „nebylo vhodné ho popravit, zvláště když Spojenci mají vítězství na dosah“. „Lhali jsme, jak se dalo,“ připustila Noreen.
Projímadlo i Tinder
„Je ale vidět, že v minulosti i v současnosti je to hlavně o kreativitě,“ zdůraznila s tím, že nepochybuje, že ukrajinský odboj bude stejně úspěšný jako ten jejich. A po celé Ukrajině tamní ženy ukazují, že to se svou rezistencí myslí naprosto vážně. Rusům často do čajů a kávy dávají projímadla a na aplikacích, jako je Tinder, jsou z Rusů schopny vymámit často i velmi citlivé informace týkající se války.
Kromě Žlutých stužek na Ukrajině také působí odboj Mavka, pojmenovaný po postavě z ukrajinského folkloru, která se snaží vylákat muže do lesa a tam je zahubit. „Druhá světová válka pro ženy mnohé změnila, začaly pracovat ve všech odvětvích, a po válce? Rozhodně nechtěly zpět k plotně,“ prohlásila Noreen. To samé se děje na Ukrajině, kterou stejnou vervou brání ženy i muži. A jaký vzkaz má Noreen pro Ukrajince a Ukrajinky: „Vydržte!“