Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Vyhořelý srub v Osvětimanech odhalil samopal. Mynář: Je to artefakt a není můj

Autor: ČTK - 
24. března 2023
10:50

Ve srubu bývalého hradního kancléře Vratislava Mynáře v Osvětimanech na Uherskohradišťsku se po loňském březnovém požáru našel samopal. Policie vyšetřuje, zda byla zbraň před požárem funkční a komu patřila. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy a Českého rozhlasu Radiožurnálu (ČRo).

Seznam Zprávy uvedl, že ve srubu se po požáru našla zbraň, kterou někdo držel nelegálně. Policie se případem zabývá kvůli podezření z nedovoleného ozbrojování. Podle Mynáře šlo o historický artefakt z druhé světové války a nebyl jeho vlastníkem. Řekl to serveru iDNES.cz.

„Jednalo se o historický artefakt z 2. světové války, po praotci, byl nefunkční a nebyl jsem ani právoplatným majitelem této věci. Byla v majetku jiného rodinného příslušníka,“ sdělil. Policii toto vysvětlení již poskytl, dodal.

„V daném případě byl nalezen samopal sovětské výroby,“ uvedl pro ČRo náměstek okresního státního zástupce v Uherském Hradišti Lukáš Mahdal. Při balistickém posouzení se podle něj zjistilo, že zbraň je poškozená, nekompletní a nefunkční. „Špatný technický stav byl způsoben pravděpodobně dlouhodobým působením vysokých teplot,“ uvedl Mahdal. „Bylo také zjištěno mechanické poškození bicí pružiny. V tom stavu, v jakém byla nalezena, střelby schopná nebyla,“ dodal. Jestli byla zbraň schopná střelby před požárem, vyšetřovatelé podle ČRo zatím nevědí.

Policie zahájila úkony trestního řízení ve věci podezření z přečinu nedovoleného ozbrojování, uvedl pro Seznam Zprávy Radim Daňhel z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. „Zbraň není evidovaná, tudíž jsou v tuto chvíli předmětem šetření okolnosti nálezu i to, komu patřila,“ potvrdil pro ČRo Mahdal. Bližší informace by mohl sdělit do jednoho měsíce, doplnil.

Dřevěná budova hospody Na Srubu v Osvětimanech, v jejímž podkroví měl Mynář byt, loni v březnu téměř kompletně vyhořela. Objekt, který vlastní Mynářova firma, podle policie někdo úmyslně zapálil. Kriminalisté ale pachatele nevypátrali a případ koncem loňska odložili. Trestní řízení vedli pro spáchání zločinu obecného ohrožení.

Mynář je od jara 2021 trestně stíhaný za poškozování finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu. V případu jde o šestimilionovou dotaci na dostavbu penzionu v Osvětimanech, kterou získala Mynářova společnost Clever Management. Podle policie neuvedla v žádosti všechny údaje, a peníze proto získala neoprávněně.

Video  Kancléř Mynář: Chybějící prověrka, svědek Zeman i vyhořelý srub v Osvětimanech  - Videohub
Video se připravuje ...

xiioma ( 24. března 2023 18:31 )

bizon_pepa ( 24. března 2023 18:28 )

Divné, tak vtipný a duchaplný příspěvek a nikdo nereaguje. Tebe je tu fakt Škoda.

AliAlice ( 24. března 2023 17:25 )

Co se divíte,samopal má přece na ochranu rodiny každý,nebo né ???

Lomikel ( 24. března 2023 16:20 )

je to naprosto jasné.
Ten samopal si po návštěvě u Mynáře uschovali ruští agenti Mičugin a Pičugin, když šli vyhodit muničák Vrbětice do luftu.
Zbývá jen vyšetřit podezření, žda ti dva agenti u Mynáře náhodou nevařili na jeho kuchyňském sporáku Novičok, nebo Ricin...

blue_Moon ( 24. března 2023 15:16 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa