Pátek 2. června 2023
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara
Polojasno 23°C

Pokračuje setkání evropských lídrů. Po shodě u munice pro Ukrajinu přejdou k debatě o euru

Autor: ČTK, for - 
24. března 2023
07:31

Jednání o dalším prohlubování hospodářské a měnové unie eurozóny mají v pátek na programu prezidenti a premiéři zemí Evropské unie. V rámci druhého dne summitu v Bruselu budou probírat také plán návratu k pozastavenému uplatňování rozpočtových a dluhových pravidel EU, na jehož podrobnostech se členské země zatím neshodují. Řeč bude podle očekávání diplomatů rovněž o stavu evropských bank v souvislosti s nedávným kolapsem švýcarské banky Credit Suisse.

K lídrům EU se na takzvaném eurosummitu připojí šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová. Ta ve středu prohlásila, že bankovní sektor v zemích platících eurem je odolný, a to díky odpovídajícímu kapitálovému vybavení. Uvedla také, že ECB rázně zakročí, aby inflaci v eurozóně vrátila zpět ke dvěma procentům ze současných hodnot kolem devíti procent.

Lídři se kromě toho budou bavit také o finanční situaci v celé EU, kterou nadále ovlivňuje válka na Ukrajině. Patrně zopakují své rozdílné pohledy na návrat k fiskální disciplíně po dočasném pozastavení pravidel kvůli covidové pandemii a energetické krizi. Zatímco zejména zadlužené jihoevropské země prosazují méně rázné uplatňování společných požadavků, státy jako Nizozemsko či severské země chtějí, aby stejná pravidla platila pro všechny.

Shoda na podpoře zelené ekonomiky i kolem Ukrajiny

Na závěr prvního dne summitu se lídři už dohodli na několika věcech. Evropská unie by měla usnadnit povolování ekologicky čistých a digitálních projektů a investovat do snížení své závislosti na zdrojích z Číny a dalších mimoevropských zemí.

„Pouze technologie považované za zcela čisté mají plný přístup k výhodám,“ prohlásila po jednání předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Plnou podporu si podle ní zaslouží například technologie pro výrobu solárních panelů, větrných turbín či tepelných čerpadel, jádro se však s nimi nemůže stavět zcela na roveň. 

Premiéři a prezidenti členských zemí také přivítali novou dohodu, jejímž cílem je dodat v příštích 12 měsících Ukrajině milion kusů dělostřelecké munice.  V přijatých závěrech také potvrdili odhodlání podporovat zemi napadenou Ruskem, dokud to bude potřeba. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si v projevu k summitu stěžoval na průtahy v dodávkách zbraní a varoval EU, aby nedala „zlu“ čas zmobilizovat se.

11:26
Dnes

Dvě ženy zemřely při ukrajinském ostřelování ruské Belgorodské oblasti, uvedl dnes na sociálních sítích tamní gubernátor Vjačeslav Gladkov.

11:05
Dnes

Švýcarský parlament ve čtvrtek večer hlasoval proti mimořádnému povolení nepřímému vývozu zbrojního materiálu pocházejícího ze Švýcarska na Ukrajinu. Informovala o tom dnes agentura DPA, podle které však ještě není u konce diskuse o změně zákona o vývozu vojenského materiálu.

10:39
Dnes

V Kyjevě byly v noci opět slyšet výbuchy a palba protivzdušné obrany, která podle úřadů sestřelila více než tři desítky vzdušných cílů. Úřady Kyjevské oblasti informují o dvou raněných kvůli dopadům trosek sestřelených zbraní, a to včetně dítěte, píše server Ukrajinska pravda. Různé typy útoků na své území v noci na dnešek oznámili také gubernátoři ruských oblastí hraničících s Ukrajinou - Belgorodské, Brjanské a Kurské. Přidal se k nim šéf Smolenské oblasti, jež hraničí s Běloruskem, který informoval o útoku drony, napsal ruskojazyčný web stanice BBC.

Zobrazit celý online

pindal ( 3. dubna 2023 19:23 )

Ono jim o Ukrajinu jde moc,ale ne o lidi,kteří tam žijí. Nic nezůstane zatajeno.

pindal ( 27. března 2023 16:20 )

Kdyby jim šlo o Ukrajinu,tak by se snažili zjednat mír a ne tam posílat zbraně.

JaNat ( 25. března 2023 00:30 )

Jsem! I když nejsem na diskuzi píše stále o mně, vidí mě všude. Takhle se chová těžce zamilovaný anebo někdo komu nejdu z hlavy a rád by byl jako já. A to je opět jen obdiv. Prostě jak tu nejsem je nervní.

JaNat ( 25. března 2023 00:28 )

Ted ses proflákla.

tom999 ( 24. března 2023 22:58 )

šéfka Evropské centrální banky (EC Christine Lagardeová..... prohlásila, že bankovní sektor v zemích platících eurem je odolný, a to díky odpovídajícímu kapitálovému vybavení.

fakt JE O D O L N Y !!??!! .......


Uvedla také, že ECB rázně zakročí, aby inflaci v eurozóně vrátila zpět ke dvěma procentům ze současných hodnot kolem devíti procent.

no a Z A K R O C I !!! to zakroceni musi nekdo Z A P L A T I T - a kdo asi ?!?!?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa