Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Jednání špiček EU se Zelenským v Kyjevě: Miliony na odminování území a další pomoc Ukrajině

Aktualizováno -
3. února 2023
17:41
Autor: ČTK - 
3. února 2023
10:11

Příští balík sankcí Evropské unie proti Moskvě bude mířit na komponenty v dronech, kterými Rusko útočí na Ukrajině. Podle agentury Reuters to dnes v Kyjevě uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ten řekl, že unijní sankce by měly směřovat k tomu, aby Moskva nemohla obnovit svůj vojenský potenciál. Šéf Evropské rady Charles Michel zdůraznil, že budoucnost Ukrajiny je v EU.

Šéfové unijních institucí dnes v Kyjevě podle agentury AFP ocenili ukrajinské úsilí při snaze země o vstup do EU, ale neoznámili žádný časový plán. Kyjev přitom usiluje o co nejrychlejší přijímací proces a někteří ukrajinští politici v minulosti zmínili vstup už v roce 2026. „EU uznala značné úsilí, které Ukrajina v posledních měsících vynaložila na splnění cílů, na nichž stojí její její status kandidátské země pro členství v EU,“ stojí ve společném prohlášení trojice lídrů, které Evropská rada zveřejnila po jednání. „(EU) uvítala reformní úsilí Ukrajiny v tak obtížných časech a vybídla ji, aby v této cestě pokračovala,“ píše se dále v prohlášení.

Von der Leyenová na tiskové konferenci řekla, že Ukrajina potřebuje při svém úsilí o členství v evropském bloku splnit určité cíle. „Neexistuje žádný pevný časový plán, ale existují cíle, kterých musíte dosáhnout,“ poznamenala šéfka Evropské komise. EU dlouhodobě zdůrazňuje nutnost dokončení potřebných reforem na Ukrajině.

Zelenskyj mezitím na sociální platformě telegram uvedl, že jeho země nepromarní jediný den na cestě ke členství v EU. „Dnešní summit Ukrajiny a EU je silným symbolem toho, že překonáme všechny překážky, abychom posílili naše partnerství a integraci,“ napsal Zelenskyj. „Náš cíl je naprosto jasný: zahájit jednání o členství Ukrajiny v Evropské unii,“ dodal.

Ukrajinský prezident už dříve vybídl Evropskou unii k přijetí ještě tvrdších opatření proti Rusku, které téměř před rokem napadlo jeho zemi. O novém balíku sankcí jednal s von der Leyenovou ve čtvrtek. EU podle dřívějšího vyjádření šéfky EK počítá s přijetím dalších postihů - konkrétně desátého balíku - proti Moskvě na výročí vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Rusko vojensky napadlo sousední zemi loni 24. února.

Unijní představitelé zároveň v dnešním prohlášení přislíbili podporu Ukrajině v jejím boji proti pokračující ruské vojenské agresi tak dlouho, jak dlouho bude potřeba. Podpořili rovněž Zelenského desetibodový mírový plán a zorganizování mírového summitu. Trojice vrcholných představitelů podle svého prohlášení zároveň podpořila vytvoření mezinárodního střediska pro stíhání zločinu agrese proti Ukrajině (ICPA) v Haagu, které by mělo koordinovat vyšetřování a shromažďování důkazů pro budoucí tribunály.

10:00
Dnes

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov převzal od Británie tanky Challenger 2, v minulých dnech dorazily na Ukrajinu. „Úžasné,“ říká na videu na Twitteru. „Je to velmi dobrý materiál,“ poděkoval svému britskému protějšku. „Tyto fantastické stroje brzy začnou své bojové mise.“

9:39
Dnes

První dáma Ukrajiny Olena Zelenská  zúčastnila setkání UNICEF: Mládež pro Ukrajinu. Plán obnovy. S úředníky, zástupci ambasád, ukrajinského byznysu a nevládních organizací diskutovali mladí lidé o vizi obnovy Ukrajiny. „Vzdělaní lidé, kteří vědí, jak myslet, kteří vědí, jak získávat a uplatňovat znalosti – to je to, co je potřeba k vítězství. Děkuji, že studujete – pro sebe i pro zemi," pronesla.

Olena Zelenská na setkání s mládeží UNICEF. Olena Zelenská na setkání s mládeží UNICEF. Olena Zelenská na setkání s mládeží UNICEF.
9:03
Dnes

Ukrajinská státní televize Suspilne na svém oficiálním telegramovém kanálu informuje, že byla dnes ráno zasažená také pohraniční obec Černatske v Sumské oblasti. „Bylo zaznamenáno 20 zásahů, pravděpodobně hlavňovým dělostřelectvem. Poškozená byla infrastruktura obce - kulturní dům a dětské hřiště a také pět soukromých domů," napsala.

Zobrazit celý online

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell už ve čtvrtek, po svém jednání s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem uvedl, že EU vycvičí dalších 15 000 ukrajinských vojáků - celkem tedy 30 000 - a poskytne Ukrajině vybavení a výcvik v hodnotě 25 milionů eur (asi 595 milionů Kč), aby země mohla očistit území zamořené minami. Borrell vyrazil do Kyjeva společně s von der Leyenovou a s 15 eurokomisaři.

„Společně s vojenskou podporou poskytovanou členskými státy EU se celková vojenská podpora EU Ukrajině odhaduje na téměř 12 miliard eur (zhruba 285 miliard korun),“ uvádí se v dnešním prohlášení, kde rovněž stojí, že celková pomoc přislíbená Ukrajině na úrovni EU i členských států činí dosud takřka 50 miliard eur a zahrnuje kromě vojenské také například finanční a humanitární podporu.

Agentura Reuters mezitím upozornila, že Kyjevem se během dnešní návštěvy unijních představitelů dvakrát rozezněly sirény varující před hrozbou vzdušných útoků. První letecký poplach úřady vyhlásily ráno, druhý o několik hodin později, nedlouho po tiskové konferenci Zelenského s von der Leyenovou a Michelem. Žádné ruské nálety na Kyjev nebyly zatím hlášeny.

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa