Neděle 26. března 2023
Svátek slaví Emanuel, zítra Dita
Oblačno, déšť 12°C

Pavel: Spojenci by v podpoře Ukrajiny měli projevit víc odvahy, budou třeba i další zbraně

Autor: ČTK - 
2. února 2023
19:41

Zvolený český prezident Petr Pavel v rozhovoru s francouzskou agenturou AFP řekl, že spojenci by měli při podpoře Ukrajiny projevit více odvahy. Po ukončení konfliktu s Ruskem by se Ukrajina podle Pavla měla stát členem Severoatlantické aliance (NATO) i Evropské unie.

„Pokud jde o konvenční zbraně, pak skutečně nevidím žádný důvod k limitům. Bez obrněné techniky, bezpilotních prostředků, dělostřelectva a raketových systémů delšího rozsahu, ale výhledově možná i bez nadzvukového letectva, se Ukrajina opravdu s takto těžkým protivníkem nedokáže vypořádat,“ uvedl Pavel.

V souvislosti s aktuální diskuzí o možných dodávkách stíhaček F-16 na Ukrajinu tak souhlasil s postojem Polska, podle nějž věc dává smysl, pokud se na ní shodne celé NATO.

Jednašedesátiletý zvolený prezident ČR od svého sobotního vítězství nad expremiérem Andrejem Babišem poskytl rozhovory už několika zahraničním médiím včetně britské veřejnoprávní BBC a deníku Financial Times. Zahraniční novináři se Pavla ptají především na mezinárodní politiku - a AFP nebyla v tomto směru výjimkou.

Pavel v rozhovoru zopakoval, že Ukrajina by se po skončení války a odchodu ruských vojsk měla stát členem NATO i EU.

„Pak už to bude jen otázkou politické vůle, protože z hlediska shody v hodnotách, v dlouhodobých strategických zájmech a z hlediska technické interoperability mezi armádami NATO a Ukrajiny už Ukrajina splnila podmínky,“ řekl Pavel, jenž k členství v NATO dodal, že „ukrajinská armáda bude s ohledem na probíhající konflikt tou nejzkušenější a nejpřipravenější armádou v Evropě“.

Konflikt na Ukrajině může podle Pavla skončit jedině tím, že Rusko opustí ukrajinské území, dojde k mírovým jednáním, nápravě škod a poté i k poválečné obnově země a „v rámci práva i k vyšetření válečných zločinů“.

K fyzickému ukončení bojů mohou nicméně podle Pavla partneři Kyjeva přispět jen pokračováním vojenské pomoci a tím, že budou „velmi důslední v uplatňování sankcí proti Rusku“.

„Jedině takto soustředěným úsilím si Rusko může uvědomit, že jednalo v rozporu s normami a že v civilizovaném světě 21. století ani velká země jako Rusko nemůže ve svém konání ignorovat normy fungování světového společenství,“ dodal Pavel.

Video  Petr Pavel pro Blesk: Ukrajina do EU i NATO i o osudu lidí z okolí Zemana  - Jakub Kopřiva
Video se připravuje ...

AHel ( 9. února 2023 00:33 )

Zrádce všech slušných pracujících lidí. My máme prezidenta, který vyzývá k další exkalaci války, místo aby hledal cesty jak se domluvit, Ukrajina musí být kompromisní a Rusko také. O incidentu se v Čechách nerozlišovalo, kdo je Rus a kdo Ukrajinec, všichni byli blbí Rusáci a teď najednou je to jedno. Kdyby Ukrajina nebyla zkorumpovaná, tak jak je, tak by se z občanskou válkou vyrovnala sama. Ono je to těžké když Ukrajinci migrují do RUska, kde si víc vydělají. Obě strany ve své genetické výbavě nemají pokoru, poděkování nic, jen velké ego velké země. Nemakačenka s nataženou rukou dej.... a v očích jim vidíte, jak nás nenávidí.Jen vyžadují podporu, ohledy, v tramvaji se chovají jako zvířata v chlívku, jedí, plivají, jsou šíleně hluční....chovají se jako doma....ti nám ještě ukážou, já je tu nechci! Ať jdou do Německa...všichni tam chtějí....no tam by se s nimi nezacházelo v rukavičkách, jako to dělá naše vláda, která k tomu nemá mandát!!!! Tak strašně mi vadí, že v tramvaji, v obchodě, v nemocnici v kině, v parku, na bruslení všude slyším ruštinu. Já jsem z Prahy a nikoliv z Kyjeva nebo co? Hrůza.

Jirik-ta ( 4. února 2023 03:10 )

Jirik-ta ( 4. února 2023 03:08 )

jajas ( 3. února 2023 18:26 )

A EU také čučí, jak jim český generál vykládá, aby na Ukrajinu poslali všechny zbraně, kromě nukleárních, které ukrajinci žádají. Přitom má česko jako země holou pwdel, nejvyšší inflaci, bordel v energiích, ale nápady a rady ostatním bude udílet...doufám že zdarma....

dynaty ( 3. února 2023 18:13 )

kéž by se na tvé odkazy kouklo co nejvíc lidí

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa