Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 9°C

Zeman žádal abolici pro své „věrné“, potvrdil ministr Blažek. Pro Mynáře dokonce dvakrát

Autor: ČTK - 
20. března 2023
09:32

Bývalý prezident Miloš Zeman žádal premiéra Petra Fialu (ODS) dvakrát o spolupodpis abolice, která může zabránit trestnímu stíhání, pro pracovníky Hradu. V rozhovoru pro server Seznam Zprávy to potvrdil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Zeman přitom v minulosti v médiích popřel, že by Fialu o abolici požádal. Podle dřívějších informací z médií chtěl Zeman abolicí zastavit stíhání svého kancléře Vratislava Mynáře a předejít stíhání lidí z Hradu v kauzách skartace zprávy o ruském zapojení do výbuchů ve Vrběticích a úniků informací Bezpečnostní informační služby (BIS) na Hrad. Fiala podle médií abolice podepsat odmítl.

Blažek uvedl, že se Zemanem probíral některé milosti a abolice. Na dotaz serveru, zda se jednalo o abolice v kauzách šéfů lánské obory a prezidentské kanceláře, ministr řekl, že Zeman přemýšlel i o řešeních tohoto typu. „Ano, vedla se debata o řešení abolicí,“ uvedl. Abolice může buď zastavit trestní stíhání, nebo nařídit, aby se stíhání v určitém případě ani nezahajovalo.

„Pan prezident Zeman byl přesvědčený o tom, že stíhání Miloše Baláka (bývalého šéfa Lesní správy Lány) a Vratislava Mynáře by nikdy nebyla zahájena, kdyby nepracovali u něho,“ řekl Blažek. „Měl pocit, že jen proto se o ně zajímají orgány činné v trestním řízení. Mluvil o tom, že ho to mrzí a že by tu věc nějakým způsobem rád vyřešil,“ doplnil.

Prezident má právo udělovat milosti, amnestie a abolice. Pro amnestii a abolici k tomu potřebuje spolupodpis předsedy vlády či premiérem pověřeného člena kabinetu. Blažek řekl, že byl dohodnut s premiérem, že v případě žádosti o spolupodpis abolice z Hradu o tom bude jednat celá vláda.Mohu sdělit jen to, že jsme takto – vláda jako celek – rozhodovali dvakrát. Jednou v září loňského roku, podruhé nyní,“ uvedl.

Bývalý prezident v minulosti v rozhovoru s internetovou televizí XTV popřel, že by abolici pro své spolupracovníky požadoval. „Mohu zodpovědně prohlásit, že ani v případě skartace materiálů, ani v případě věci kolem BIS jsem premiéra Fialu o žádnou abolici nepožádal z toho prostého důvodu, že v těchto dvou věcech neprobíhá, pokud alespoň vím, žádné trestní stíhání. A abolice je zastavení trestního stíhání. Neexistuje-li trestní stíhání, není co zastavovat,“ řekl Zeman v lednu.

V případě abolice nicméně prezident může nařídit i to, aby se stíhání pro určitý trestný čin nezahajovalo. Podle informací severu Deník N Zeman znovu Fialu žádal o spolupodpis abolice začátkem března krátce před svým odchodem z funkce, a to v dotační kauze šéfa prezidentské kanceláře Mynáře a dalším případě spojeném s Hradem.

Bývalého šéfa lánských lesů Baláka potrestal loni soud za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Loni v březnu Zeman udělil Balákovi milost. Letos v březnu, již po odchodu Zemana z postu hlavy státu, byl Balák pravomocně odsouzen v jiné kauze, kvůli těžbě kamene v lánské oboře. Mynář je od jara 2021 stíhán kvůli šestimilionové dotaci na dostavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, kterou údajně získala Mynářova společnost Clever Management neoprávněně.

Video  Kancléř Mynář: Chybějící prověrka, svědek Zeman i vyhořelý srub v Osvětimanech  - Videohub
Video se připravuje ...

sorgedoktor ( 20. března 2023 17:39 )

Zkratka, Vy byste vesel...Taky jedna predfsatava demokracie..

verka1 ( 20. března 2023 16:53 )

Čuchli k penězům, moci...asi bývalý prezident není "čistý", proto chtěl pro své blízké abolici.

blue_Moon ( 20. března 2023 16:32 )

Ministrant Blažek asi taky vykuk, ticho po pěšině a pak dodatečné tvrzení ..
jak žvásty v kostele

sekebo ( 20. března 2023 15:45 )

Oba prognosťáci se chovali, jako by byli prezidenti vesmíru a kromě pár totalitních individuí se jim každý vyhýbal. Klaus něco v 90. letech blekotal, jak doženeme za pár let v platech Rakousko, no a dnes vidíme, že to byl, jako je pro něj obvyklé, naprostý nesmysl. 30 let zmaru

Lucie Nová ( 20. března 2023 15:41 )

Mynář ))

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa