Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, déšť se sněhem -1°C

Pavel si zadal 24 domácích úkolů, ale… Laťku si nastavil vysoko, míní politolog

 • Autor: rof - 
  20. 3. 2023
  05:00

  Žádné politické hájení, ale rovnou řada úkolů ke splnění. Prezident Petr Pavel (61) se v prvních 100 dnech ve funkci chce vrhnout na osm oblastí. Jenže plán je to více než ambiciózní. Jednotliví „bobříci“, které chce získat, se týkají především domácí politiky. Nechybí ale také jeden za tu zahraniční. Celkem si Pavel vytyčil 24 úkolů v osmi oblastech. Kromě věcí, které přímo souvisí s fungováním Pražského hradu, by prezident rád splnil i cíle, které spadají do širšího fungování české politiky. Jaká je Pavlova osmička hlavních úkolů a co na to politolog Lukáš Jelínek?

  Petr Pavel chce vše vytyčené zvládnout během prvních 100 dnů v úřadu, které se obvykle dávají jako doba hájení pro někoho, kdo je ve funkci nový. „To by mně nebylo vlastní. Raději budu kritizován za příliš aktivní start,“ řekl už během svého inauguračního proslovu.

  I když toho není málo, co chce hlava státu splnit, podle politologa Lukáše Jelínka to je v jejích silách. „Sto dnů je poměrně dlouhá doba. Prezident zase nemá tolik úředně daných povinností,“ předestřel pro Aha! politolog.

  „Ale je pravda, že si nastavil laťku hodně vysoko. Protože když toto slibuje na prvních 100 dnů, tak se potom od něj bude vyžadovat podobná, ne-li větší aktivita i v následném období,“ dodal Jelínek.

  Video  Projev Petra Pavla během inaugurace: Pravda zvítězila, raduje se a obul se do populistů.  - ČTK/Blesk Zprávy
  Video se připravuje ...

 • 1.Otevírání Pražského hradu veřejnosti

  První oblastí, kterou Pavel ve svém plánu zmiňuje, je proces otevírání Hradu občanům. Rád by po konzultaci s policií uvolnil některá bezpečnostní opatření. A to v maximální možné míře, kterou muži zákona dovolí. Zmizet by mohly kontrolní rámy, kterými musí návštěvníci projít. Nejdříve se ovšem musí zhodnotit celková účinnost opatření. Jasno by mělo být v dubnu.

  Video  Zákulisí inaugurace prezidenta Petra Pavla  - Facebook prezidenta Petra Pavla
  Video se připravuje ...

 • 2.Transparentní a pravidelná komunikace

  Část z tohoto bodu už Pavel splnil, když zavedl pravidelné brífinky, na kterých prezentuje svůj program a chystané kroky. Dále chce modernizovat oficiální webové stránky prezidenta a zaměřit se také na mladou generaci.

  „V tomto bodu jsem trošku skeptičtější. Ono se to politikům vždycky hezky říká, ale upoutat pozornost mladší generace je velmi obtížné. Nemyslím si, že tady pomůžou nějací komunikátoři zvnějšku nebo nějací influenceři. To je věc, kterou si bude muset odpracovat on sám,“ tvrdí Jelínek.

  Video  Pavel: Důchodovou novelu podepíšu, ale musí ji přezkoumat soud.  - Blesk
  Video se připravuje ...

 • 3.Dodržování pravidel v kanceláři prezidenta

  Pavel chce provést kontroly v kanceláři prezidenta a obou příspěvkových organizacích, tedy Lesní správě Lány a Správě Pražského hradu. Ty by se měly týkat transparentnosti hospodaření. A skrze moderní způsoby řízení chce zabránit nehospodárnému nakládání s veřejnými penězi.

  „Je to především reakce na to, jakým způsobem vykonával prezidentský úřad Miloš Zeman a jeho spolupracovníci. Zjevně v těch nejvyšších patrech panoval binec,“ myslí si politolog.

 • 4.Zvyšování politické kultury v zemi

  Tento bod chce Pavel realizovat především skrze častá jednání s ústavními činiteli a politiky. „Vyzvu k pravidelným schůzkám premiéra a předsedu nejsilnější opoziční strany s cílem hledat společné styčné body,“ napsala hlava státu do svého úkolníčku.

  „Myslím si, že mu jde především o změnu vnímání postavení prezidenta republiky ani ne tak z hlediska ústavních pravomocí, jako spíš jeho konkrétního chování a vystupování,“ zmínil Jelínek.

  Video  Petr Pavel po zvolení zdraví podporovatele. 
  Video se připravuje ...

 • 5.Odborné vedení země

  Dalším cílem je představení týmu poradců k oblastem, které považuje Pavel za klíčové: ekonomika, energetika, důchodová reforma, ústavní právo, životní prostředí, sociální politika a vzdělávání.

  S těmi se chce prezident také setkávat na pravidelné bázi a hledat řešení problémů ve výše zmíněných oblastech. „Pokud bude chtít pojmout Petr Pavel prezidentskou funkci přece jenom trošku poctivěji a exaktněji, tak si myslím, že to bude jedině dobře,“ řekl k tomu Jelínek.

  Video  Prezident Petr Pavel jmenoval Hladíka ministrem.  - ČTK/Blesk
  Video se připravuje ...

 • 6.Česko jako spolehlivý zahraniční partner

  „Navštívím všechny sousední země, setkám se s jejich čelnými představiteli a dohodnu kroky k prohlubování vzájemné spolupráce,“ „prsí“ se Pavel v této části plánu. Navštívil už Slovensko a Polsko, tento týden vyráží do Německa. Kromě toho chce také jet na Ukrajinu a setkat se s nejvyššími představiteli EU a NATO.

 • 7.Pomoc s problémy občanů v regionech

  Ještě před svou inaugurací navštívil Pavel Karlovarský a Ústecký kraj. A v cestách chce pokračovat. „V prvních 100 dnech navštívím Moravskoslezský a další dva kraje,“ zmínil.

  Kromě toho chce hlava státu také vytvořit tým odborníků pro vztahy s regiony a občanskou společností. „Přece jenom prezident je v rámci exekutivy až druhým hráčem za vládou. Od něj se očekávají spíše takové měkké kroky, konzultační nebo ty, které vedou k moderování diskuze,“ podotkl Jelínek.

  Video  Petra Pavla uvítala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.  - Blesk
  Video se připravuje ...

 • 8.Zodpovědné jmenování ústavních soudců

  Jednou z pravomocí prezidenta je i jmenování mužů a žen v talárech v Ústavním soudu (ÚS). Tady Pavel chystá představit transparentní proces při jejich výběru. Hned na začátku svého prezidentství pak bude mít možnost jmenovat první tři kandidáty do ÚS. Ty mu ale ještě bude muset potvrdit Senát.

  „Samotný schvalovací proces ústavních soudců může nějakou dobu trvat. Než si prezident vybere, než jeho volbu projedná Senát. I když tam předpokládám, že ho asi žádné větší komplikace čekat nebudou,“ zmínil Jelínek. Pavlovi soudci by se ale už mohli zapojit do rozhodování o koaliční nižší červnové valorizaci penzí. Tu k ÚS hodlá poslat opoziční hnutí ANO.

JaNat ( 20. března 2023 16:30 )

"Tak proč lezeš na diskuze." ...ono se dá diskutovat i slušně. A o to se Blesk pokouší. Nemusíme být stejného názoru, ale můžeme v klidu o problémech diskutovat, to ale s vámi třemi/čtyřmi, kteří tady proti většině perou, nejde.

JaNat ( 20. března 2023 16:24 )

Kdybys mě četl pozorně, věděl bys že o sobě nepíši, ale o starší generaci. Rovněž jsem tu psala, že mám do důchodu daleko a na nějaký důchod nespoléhám, ale to neznamená, že budu kopat proti těm co nemají na topení. A ještě: Jeanne d’Arc je neprosto jiný typ než jsem já. Navíc v té době bylo velmi mnoho dívek, které tvrdily, že mají poslání. Nějací svatí mě opravdu nezvedou ze židle, ani ten náš Václav. Je mnoho Čechů, před kterými smekám svůj pomyslný klobouk, ke kterým mám úctu a nemají svatozář.

JaNat ( 20. března 2023 16:13 )

Já tu píši svůj názor, ty se ani nezymyslíš, ale okamžitě začneš můj postoj dehonestovat. Argumentuji a diskutuji věcně. Neočekávám, že mi dá každý za pravdu, ale mlčet nebudu a nebudu mlčet k těm co válku podporují, byt zbraněmi. Ty mi neodpovídáš na to co se tě ptám, vždy se vykroutíš. Za štěknu ani za jiné urážky jsem tě nenapráskla, opět mi podsouváš něco co sis vymyslel, jinými slovy lžeš. Myslím, že tu práskat nikdo nemusí, Blesk maže všechny příspěvky ve kterých je vulgatita. Jsem pacifista a jsem přesvědčena, že pokud dojde k napadení země lze vše vyjednat mírovovou cestou a ke spokojenosti obou stran, ale to by tomu nesměli bránit výrobci zbraní. Nad sebou se zamýšlím, o to se nestarej a jak je to s tebou?

JaNat ( 20. března 2023 16:00 )

Jak si to představuji jsem ti psala už před měsícem. Ptal ses mě už tehdy, já ti odpověděla, že jsi moji odpověd nečetl není můj problém, si to dohledej.

JaNat ( 20. března 2023 13:21 )

Nepodsouvej mi něco co jsem nepsala. Píši jasně, že jsem proti válce, tedy i proti všem zvěrstech, které se tam konají. Jenže to neukončíš tím, že tam pošleš ještě pár stihaček a po roce ti dojde dech a necháš je tam na pospas. To není řešení. Za rok tam položí život tisíce mladých lidí, tohle podporovat je fanatismus. Ukrajina válku nevyhraje. To by tam muselo vtrhnout NATO a to by pak byla válka mezo BRICSem a NATO. A to ty víš, jenže ty prostě musíš psát co píšeš a je mi jasné proč.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud