Čtvrtek 5. října 2023
Svátek slaví Eliška, zítra Hanuš
Oblačno 18°C

Krádeže a podvody na Hradě, chybějící alkohol v Lánech? Šokující závěry auditu prověří policie

Aktualizováno -
6. března 2023
16:20
Autor: ČTK, simao - 
6. března 2023
13:45

Kancelář prezidenta republiky (KPR) na základě externího auditu ve Správě Pražského hradu (SPH) v úterý podá trestní oznámení kvůli podezření z majetkové a hospodářské trestné činnosti. V tiskové zprávě dnes zástupci kanceláře prezidenta Miloše Zemana uvedli, že podezření se týkají porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, zkreslování údajů o stavu hospodaření, porušení povinnosti při správě cizího majetku, krádeže, zpronevěry či podvodu. Kancelář zmínila některá pochybení, za která podle ní odpovídají bývalý ředitel SPH Ivo Velíšek a bývalá ředitelka Odboru zámek Lány Michaela Javůrková. Podle kancléře Vratislava Mynáře může být počet odpovědných osob vyšší. Audit šel přitom i do detailů typu chybějícího alkoholu v Lánech či výběru peněz za veřejné toalety na Hradě.

  • Společnost BDO na základě smlouvy o provedení auditu vybraných činností ve Správě Pražského hradu (SPH) prověřila zadávání některých veřejných zakázek mj. na opravy ve Vikářské ulici.
  • V oblasti zadávání veřejných zakázek narazil audit na řadu potíží potíží - mj. nesprávně stanovenou předpokládanou hodnotu či riziko mimořádně nízké nabídkové ceny.
  • O podání trestního oznámení detailněji informuje KPR ve zprávě ZDE
  • Audit si posvítil i na výběr a svoz peněz v hotovosti v areálu Pražského hradu. „Zcela absentovala průkazná evidence tržeb, jejího počítání, svozu a zaúčtování,“ uvádí audit.
  • Problematický tak byl podle zprávy i „proces evidence a sběru hotovosti z veřejných toalet v areálu Pražského hradu“.
  • Potíže se objevily i v hospodaření se dřevem v areálech Pražského hradu a zámku Lány. „Byla zjištěna absolutní absence účetní a vůbec faktické evidence dřeva v rámci Správy Pražského hradu. Byl tak vytvořen prostor pro rozkrádání a nehospodárné nakládání s majetkem státu,“ stojí ve zprávě, kterou zveřejnila KPR.
  • Další problémy byly odhaleny v oblasti hospodaření a nakládání se stáčeným alkoholem z ovoce z vlastní produkce. „Rovněž v tomto případě se jedná o absenci řádné účetní evidence, resp. její nesoulad s faktickým stavem skladu alkoholu. Po odvolání Ing. Velíška a Ing. Javůrkové z funkcí byl nalezen sklad alkoholu na zámku Lány téměř prázdný a bylo zde konstatováno vysoké manko,“ tvrdí KPR.

Na Hradě loni od března do září prováděl komplexní kontrolu NKÚ, jehož závěrečnou zprávu dosud nemá prezidentská kancelář k dispozici. Dílčí výsledky kontroly NKÚ pak podle Hradu přiměly kancléře Vratislava Mynáře k říjnovému odvolání Velíška a zadání doplňujícího externího auditu, který vypracovala společnost BDO, a vypracování doprovodných interních auditů.

V příštích měsících se na Hradě uskuteční důkladné inventury vnitřních předpisů a nakládání s prostředky SPH, uvedl Hrad.

„Další opatření lze očekávat, až KPR a SPH obdrží závěrečnou zprávu o výsledcích kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ),“ stojí v tiskové zprávě.

Mynář dnes novinářům řekl, že závěrečnou zprávu prezidia KPR nemá, k dispozici má ale usnesení kolegia NKÚ, v němž jsou obsažena některá opatření, k nimž už KPR přistoupila. Mynář je připraven po dohodě s budoucí kancléřkou Janou Vohralíkovou usnesení zveřejnit.

Bývalý ředitel SPH Velíšek se nechtěl k záležitosti zatím nijak vyjadřovat. ČTK řekl, že počká, jak se k trestnímu oznámení postaví příslušné orgány. Podobně se vyjádřila i Javůrková. „Zatím se k tomu vyjadřovat nechci a počkám, co se stane dál a jak (příslušné) orgány rozhodnou,“ řekla ČTK.

Potíže s evidencí alkoholu ve skladu

Podezření se podle KPR týkají rekonstrukce Vikárky či evidence alkoholu ve skladu. „Po odvolání Velíška a Javůrkové byl nalezen sklad alkoholu na zámku Lány téměř prázdný a bylo zde konstatováno vysoké manko,“ stojí v tiskové zprávě. Fiktivně se mělo podle zprávy na protokolární účely odepisovat 20 lahví alkoholu měsíčně. Podle hradního advokáta Marka Nespaly vznikla škoda téměř 110 000 korun.

Společnost audit prováděla od loňského 22. prosince do letošního 27. ledna. „Práce zahrnovaly posouzení dodržení právních předpisů a posouzení nastavení a fungování souvisejících procesů. Bylo učiněno celkem 15 zjištění, z toho tři zjištění s vysokou závažností a sedm středně závažných zjištění,“ uvedla KPR.

Navýšení zakázky o téměř 100 milionů?

V případě oprav a stavebních úprav ve Vikářské ulici podle ní Velíšek mimo jiné v příkrém rozporu se zákonem o veřejných zakázkách nezrušil zadávací řízení, když se do řízení přihlásil jediný uchazeč, byl zjištěn ekonomický rozpor mezi technickým průzkumem a skutečností a byl zjištěn i rozpor nabídkové ceny a předpokládané hodnoty zakázky.

„Jakožto veřejný zadavatel stanovil nevhodný způsob předkládání nabídek e-mailovou poštou, což vytvořilo prostor pro zvýhodnění jednoho dodavatele a manipulaci s informacemi,“ stojí v tiskové zprávě. Podle advokáta Nespaly mohlo dojít o navýšení zakázky téměř až o 100 milionů korun.

Potíž s hotovostí z veřejných toalet

Nedostatečná byla podle KPR pod Velíškem i evidence při výběru a svozu hotovosti v areálu Hradu, podle Nespaly šlo o hotovost z veřejných toalet.

„Jde v souhrnu o vysoké částky finanční hotovosti, jejíž evidenci bývalý ředitel SPH Velíšek ponechal zcela nedostatečnou, a to od převzetí, shromáždění, po převoz, zaúčtování a uložení,“ uvádí KPR. Velíšek až do svého odvolání nepřijal odpovídající opatření, přestože důraznou výtku v tomto směru dostal už v roce 2018, píše KPR.

Ředitel Správy Pražského hradu Jan Novák uvedl, že po jeho loňském nástupu do funkce se začal připravovat externí audit, jeho výsledky potvrzují některá podezření. Zároveň Hrad podle něj provádí hloubkové inventury a přijal řadu nápravných opatření v organizační a personální oblasti.

Video  Vohralíková, Mynář a Plíšek o inauguraci Pavla: Na čem se domluvili?  - ČTK
Video se připravuje ...

fesak2 ( 8. března 2023 12:44 )

Mynář = absolutní CHUCPE

pupakk ( 7. března 2023 01:06 )

Vratoušovi teče do bot, tak rizjel preventivní protiútok, klasika těhle hroších kůží.
Snad okresní mafián z Osvětiman dostane také svůj účet a nebude to jako za tržby z WC,ale sečte se mu všechno, co si zapůsobení naHradě přihrál.
Až se vrátí, Alex bude stará baba, ale on už bude mít jiné preference. Zvykne si na milování mezi pány navzájem.

Uživatel_5522193 ( 6. března 2023 22:46 )

🤣🤣🤣🤣🤣😉🙈

Uživatel_5522193 ( 6. března 2023 22:46 )

Na koho to zase ta banda kriminálníků hodí 🤣🙈

JaNat ( 6. března 2023 22:36 )

Nech žije fake.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud