Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Pavlův plán na prvních 100 dnů: Otevře Hrad, navrhne ústavní soudce. A Fiala s Babišem u jednoho stolu?

 • Autor: ČTK,ula - 
  16. 3. 2023
  14:25

  Prezident Petr Pavel zveřejnil plán pro prvních 100 dní ve funkci. Nominuje například první tři kandidáty na soudce Ústavního soudu ke schválení Senátem, svolá schůzky s politiky, představí tým poradců nebo zorganizuje kulatý stůl se zástupci odborné veřejnosti i občanské společnosti na téma kulturního otevírání Hradu. Zároveň se chce pravidelně scházet s premiérem Petra Fialou (ODS) a také představitelem nejsilnější opoziční strany Andrejem Babišem (ANO).

  To, že zveřejní plán konkrétních cílů na prvních 100 dní ve funkci, Pavel řekl v projevu po složení prezidentského slibu. Takzvaných 100 dnů hájení po nástupu do funkce by mu nebylo vlastní, raději bude kritizován za příliš aktivní start, uvedl.

  Plán je rozdělen do osmi oblastí. První z nich je, že Pavel chce Hrad otevřít veřejnosti. „Bezpečnostní opatření uvolním v maximální míře, kterou policie umožní, tak aby odpovídala aktuálnímu hodnocení rizik,“ uvedl. Chce zorganizovat jednání ohledně kulturního otevírání prezidentského sídla. Také bude jednat s architekty a odborníky o revitalizaci prostor Hradu a jeho okolí, jmenuje také externího poradce.

  Schůzky s Fialou i Babišem

  Z hlediska komunikace Pavel zavede pravidelné briefingy pro média, provede revizi komunikačních kanálů, rozšíří tým o odborníky na sociální sítě a digitální komunikace. Zároveň chce modernizovat webové stránky prezidenta a připravit komunikační strategii zaměřenou na mladou generaci s cílem prohlubovat její zájem o politiku a společenská témata.

  Pavel také avizuje, že vyzve k pravidelným schůzkám premiéra Petra Fialu (ODS) a předsedu nejsilnější opoziční strany, tedy šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Svolat chce schůzku k nastavení pravidelných setkávání se zástupci koalice a opozice ohledně důchodové reformy a také jednání vrcholných ústavních činitelů a ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) ke koordinaci zahraniční politiky.

 • 1.Dodržování pravidel v Kanceláři prezidenta

  • Zahájím potřebné kontroly v KPR i obou příspěvkových organizacích, aby Hrad začal fungovat jako transparentní instituce, která je tady především pro občany.
  • Zreviduji procesy a kontrolní mechanismy nastavené mezi Kanceláří prezidenta republiky, Lesní správou Lány a Správou Pražského hradu. Prověřím, jak jsou vnitřní směrnice a předpisy funkční.
  • Nastavím moderní a transparentní způsoby řízení, které zabrání nehospodárnému nakládání s veřejnými penězi.
  • Připravím a představím organizační změnu kanceláře, která bude v souladu s vytyčenými cíli.
  • Po obdržení závěrečné zprávy NKÚ o výsledcích provedených kontrol zajistím zavedení doporučených opatření. O těchto krocích budu veřejnost informovat.

 • 2.Odborné vedení země

  • Představím transparentní tým poradců prezidenta v oblastech, které považuji za klíčové: ekonomika, energetika, důchodová reforma, ústavní právo, životní prostředí, sociální politika a vzdělávání. Budu se s nimi pravidelně setkávat s cílem hledat řešení ve výše uvedených tématech.
 • 3.Česko jako spolehlivý zahraniční partner

  • Navštívím všechny sousední země, setkám se s jejich čelnými představiteli a dohodnu kroky k prohlubování vzájemné spolupráce.
  • Vydám se na zahraniční cestu na Ukrajinu, potvrdím odhodlanost pokračovat v podpoře této země proti ruské agresi a pomohu rozběhnout její obnovu s pomocí Česka.
  • Setkám se s nejvyššími představiteli Evropské unie a NATO, našimi klíčovými zahraničněpolitickými institucionálními partnery.

 • 4.Pomoc s problémy občanů v regionech

  • Budu pokračovat v cestách do regionů. V prvních 100 dnech navštívím Moravskoslezský kraj a další dva kraje.
  • V Kanceláři prezidenta vytvořím tým odborníků pro vztahy s regiony, místními komunitami a občanskou společností.
 • 5.Zodpovědné jmenování ústavních soudců

  • Představím transparentní proces výběru kandidátů na pozice ústavních soudců.
  • Během prvních 100 dnů nominuji první tři kandidáty ke schválení Senátem Parlamentu ČR.

  Video  Pavel: Důchodovou novelu podepíšu, ale musí ji přezkoumat soud.  - Blesk
  Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

verka1 ( 16. března 2023 17:17 )

Dostal pokutu

al.bunda ( 16. března 2023 17:10 )

Tak bolševici byli vždycky úderníci

al.bunda ( 16. března 2023 17:08 )

Havel nechal na hrad namontovat neonové srdce...od Pávka očekávám tak maximálně srp a kladivo

al.bunda ( 16. března 2023 17:06 )

petrsvetr1 ( 16. března 2023 16:57 )

miluju ty tvoje výkřiky.....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa