Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Oblačno, déšť 10°C

Pavel u důchodů podržel vládu, ale s námitkami. Politolog: Je připraven být silným hráčem

Autor: Mii, ČTK, lig - 
16. března 2023
05:00

Prezident Petr Pavel ve středu oznámil, že podepíše spornou novelu snižující mimořádnou valorizaci důchodů. Koalici ale za návrh nepochválil. Vytkl způsob projednání i retroaktivitu úpravy a zdůraznil, že novelu musí přezkoumat Ústavní soud. Podle politologa Radka Soběharta Pavel svým vystoupením ukázal, že je připraven být silným politickým hráčem a že je samostatný, řekl pro Českou televizi.

V Česku není obvyklé, že by prezidenti pořádali tiskové konference, aby oznamovali své postoje k určitým zákonům. Naposledy tak učinil Václav Klaus v roce 2006. Pavel se ale rozhodl sezvat novináře a podrobně vysvětlit, proč se u valorizace rozhodl tak, jak se rozhodl.

Video  Pavel: Důchodovou novelu podepíšu, ale musí ji přezkoumat soud.  - Blesk
Video se připravuje ...

„Já si myslím, že tím byla vyjádřena ta důležitost (novely - pozn. red.),“ komentoval Soběhart fakt, že Pavel tiskovou konferenci svolal. Podle politologa bylo vidět, že prezident nad věcí opravdu přemýšlel a věnoval tomu spoustu času. Zároveň se snažil zůstat co nejvíce nestranný. „O svém rozhodnutí dopředu nikoho neinformoval, nikoho z vládního ani opozičního tábora,“ připomněl expert.

Soběhart ocenil civilnost celého brífinku i skutečnost, že na Pavlovi bylo vidět, že není stoprocentně rozhodnutý. Pozitivně také vnímá, že Pavel zdůraznil věci, které se mu nelíbí, a že nabídl svou pomoc pro komunikaci budoucích řešení - celé důchodové reformy a změny valorizačního rámce důchodů.

Složité rozhodnutí se tak prezidentovi povedlo zvládnout, je přesvědčený politolog. „Já si myslím, že tento opravdu těžký a komplikovaný krok zvládl. Zároveň dal jasný signál jak vládě, tak opozici, že není prodlouženou rukou pětikoalice,“ uvedl Soběhart pro Českou televizi.

Pavel podle něj ukázal, že je připraven být samostatný. Zároveň je připraven být „silným hráčem na českém politickém poli,“ míní expert, podle nějž by v současné debatě politiků o valorizaci měl zaznít strategický rámec důchodové reformy.

Loni se důchody navyšovaly třikrát

Mechanismus pro navyšování důchodů existuje od ledna 1996, předtím bylo nutné pro jejich zvýšení schvalovat zvláštní zákon. Zákon zprvu stanovil minimum, o které se důchody musely navýšit, přičemž vláda byla zmocněna k jejich zvýšení, a to bez omezení. Důchody se měly zvyšovat vždy, když index spotřebitelských cen od posledního navýšení vzrostl alespoň o pět procent, pro valorizaci ale nebylo stanoveno žádné pevné datum. Pravidelný lednový termín valorizací se v zákoně objevil v roce 2002, zůstalo v něm ale i ustanovení o možném mimořádném navýšení při růstu cen o pět procent.

Poprvé se podle novely důchody zvyšovaly na začátku roku 2003, během uplynulých 20 let se pak několikrát měnily parametry navyšování. Současná úprava platí od roku 2018, důchody se podle ní vždy v lednu zvyšují o růst cen a o polovinu růstu reálných mezd (do té doby to bylo o třetinu růstu). K mimořádné valorizaci se před loňským rokem kvůli nízkému růstu cen sáhlo jen výjimečně, několikrát se ale důchodcům přidalo na základě zvláštní novely zákona. Loni se ovšem kvůli vysoké inflaci důchody kromě řádného lednového termínu zvyšovaly i od června a znovu od září.

Rozpočtová rada: Ušetříme 250 miliard

Podle vládního návrhu by se průměrná starobní penze v červnu neměla zvýšit o 1770 korun, ale o 760 korun. Zásluhový procentní díl by místo o 11,5 procenta rostl o 2,3 procenta a k tomu všem ještě o 400 korun. Navýšení by tak letos stálo 15,4 miliardy korun místo 34,4 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada (NRR) v úterý uvedla, že snížení mimořádné valorizace penzí by do roku 2030 znamenalo omezení růstu výdajů celkem zhruba o 250 miliard korun, ročně asi o 0,36 procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Loni do penzí putovalo asi 595 miliard korun. Letos by to mohlo být zhruba o 100 miliard více. Skoro tak vysoký může být ale i deficit systému důchodového pojištění.

Podle NRR je pro růst deficitu rizikem i snížená valorizace, nejen ta původní. Přidaná částka se totiž stává součástí penze a pravidelně s ní při každém navyšování také roste. Výdaje se tak dál zvedají. Výsledná podoba červnového přidání tedy velmi výrazně ovlivní stav rozpočtu i v dalších letech, podotkla NRR.

hejhej ( 17. března 2023 20:33 )

Pavel silný hráč to určitě a hlavně s tou hloupou herečkou Holubovou

nespokojeny ( 16. března 2023 17:19 )

Ano, přesně. Celý život odváděl minimum a teď kńučí. Přesně jako většina komediantů např. Žilková nebo Hajdy a další a další. Ta v jednom rozhovoru uvede, že si bude muset z finančních důvodů najít další práci v dalším článku za týden se dočtete, že rekonstruovala kuchyň za půl milionu.

Úspešný zaměstnanec odvede na daních za měsíc to co "vychytralý" OSVČ za rok. A potom ....

nespokojeny ( 16. března 2023 17:12 )

Voják, "přeběhlík", nikdy silným hráčem nebude.

A pane politolog Vy běžte raději na stavbu nebo do dolů, tam budete pro ČR platnější.

jajas ( 16. března 2023 14:29 )

blue_Moon ( 16. března 2023 14:28 )

Procentní sazba zamotala hlavu i jiným chytrákům z jiného oboru, raději se k procentní sazbě nevyjadřovali, protože nevěděli nic o maninupalaci % sazby a jak se postavit k výsledku.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa