Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Politolog o Pavlovi na Slovensku: Je z něj cítit pokora, jeho ego nekráčí 20 metrů před ním

Autor: vja - 
15. března 2023
05:00

Petr Pavel úspěšně absolvoval svou první zahraniční cestu. Na Slovensku se dočkal u široké veřejnosti velkého úspěchu, přičemž mimo jiné oznámil plán na další zahraniční cesty ve spolupráci se svým slovenským protějškem Zuzanou Čaputovou. Jak častá bývá taková spolupráce ve světě a v čem je Pavlův přístup unikátní oproti Zemanovi, Klausovi a Havlovi? Pro Blesk Pavlovu první zahraniční výpravu okomentoval politolog Lukáš Jelínek.

Pavlova návštěva se zdá být celkově úspěšná. Všechna setkání s politickými představiteli Slovenska prý provázela velmi přátelská atmosféra, přičemž na majoritě probíraných témat se Čaputová s Pavlem shodli. Vzhledem k tomu, že šlo o první zahraniční cestu, nezacházeli státníci do přílišných podrobností. Slovo přišlo zejména na posílení vzájemné spolupráce, hrozbu dezinformací či blížící se slovenské parlamentní volby.

Video  Tisková konference Pavla a Čaputové  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Nebylo co vytknout

„Myslím, že ta cesta byla úspěšná. Ty první cesty bývají vždycky poznávací, rozkoukávací a v tomto směru už ty první kontakty pan Pavel s paní Čaputovou navázali vlastně už krátce po jeho zvolení, tudíž v tuto chvíli již měli na co navázat,“ sdělil Blesku politolog Lukáš Jelínek. Vzhledem k tomu, že oba prezidenti vzešli z občanských nominací a jsou do velké míry nezávislí na politických stranách a zažité podobě politiky v obou zemích, mají prý poměrně otevřené pole působnosti. „Jim to vlastně dává určitou šanci si společně předávat nějaké zkušenosti, podněty k tomu, jakým způsobem vlastně formovat nebo pomáhat formovat v komplikované krizové době společnost v obou dvou zemích,“ míní Jelínek.

Politolog ocenil rovněž Pavlův široký tematický záběr. „Myslím si, že je důležité, že ta cesta se uskutečnila rychle. Je důležité, že se vedle těch klasických zahraničně-politických nebo ekonomických témat nevyhnul ani těm otázkám kulturně-civilizačním, jako je třeba právě ochrana menšin, včetně sexuálních a podobně,“ chválil prezidenta politolog s tím, že nevidí v podstatě nic, co by mu šlo během návštěvy Slovenska vytknout.

V Evropě ojedinělá spolupráce

Pavel se s Čaputovou shodl rovněž na plánování společných zahraničních cest v případech, kdy to bude možné. Spolupráce v podobném rozsahu podle Jelínka pravděpodobně nemá v Evropě obdoby. „Tak my víme, že třeba blízko mají k sobě státy Beneluxu, nebo když jde o něco důležitého, takže některé agendy řeší společně třeba Němci, Francouzi, ale tady tohle, toto je prostě důsledek toho dlouhodobého soužití Čechů se Slováky a té blízkosti těch národů, včetně blízkosti kulturní a jazykové,“ osvětlil pro Blesk stanovisko prezidentů.

Společné výpravy by údajně měly prospět oběma zemím. Vzhledem k poloze i počtu obyvatel Česka a Slovenska se totiž naše zájmy často silně překrývají. „Pokud některé cesty nebo některá témata na mezinárodním poli budou schopni zvládat pan Pavel s paní Čaputovou společně, tak to může být jedině dobře, protože jednak ty bezpečnostní a zahraničně-politické zájmy Česka a Slovenska jsou totožné a vzhledem k tomu, že jsme spíš menší země než větší, tak jakýkoliv společný postup smysl dává. A právě to, že se tím budeme dost odlišovat od ostatních evropských zemí, nám může dodat také na nějaké síle,“ myslí si Jelínek.

Na rozdíl od Klause a Zemana Pavel nepostrádá pokoru

S Čaputovou prý Pavel sdílí řadu hodnot i vlastností klíčových pro kvalitní vzájemnou komunikaci, v čemž se ve velkém odlišuje od svého předchůdce Miloše Zemana. „Oba dva ti prezidenti hovoří podobnými slovy, nejsou mezi nimi žádné bariéry, které třeba byly mezi Milošem Zemanem a paní Čaputovou. Víme, jak se otíral o její zelené cítění, protože byl jinak ideově nebo hodnotově založen a někdy měl problém také v komunikaci se ženami,“ zanalyzoval situaci politolog. Návštěva jako taková se podle něj stala důkazem nejen vzájemné blízkosti obou států, ale také těsné osobní blízkosti mezi prezidenty.

Do srovnávání Pavlova vystupování s Václavem Havlem se dle Jelínka nemá cenu příliš pouštět. „Václav Havel byl ikonou minimálně evropského, ne-li světového formátu a od něj se neočekávaly ani tak státnické kroky, jako spíš jakási filozofická reflexe situace. A to si myslím, že už po něm nedokázal a nedokáže dlouhá léta nikdo,“ uvedl pro Blesk.

Od Miloše Zemana a Václava Klause ale Pavla prý velmi odlišuje jeho pokora. „V jeho případě to není tak, že by 20 metrů před ním kráčelo jeho ego a potom až on. Chová se velmi civilně, bezprostředně přátelsky, nehraje si na nic. To si myslím, že mu vlastně otevírá cestu k sympatiím lidí nejen u nás, ale třeba i v zahraničí. Já si myslím, že je vlastně důležité, že lidé jako pan Pavel nebo paní Čaputová jsou schopni tu politiku dělat takovým způsobem, aby byla pro lidi co nejsrozumitelnější,“ uzavřel politolog Lukáš Jelínek.

Video  Petr Pavel o první zahraniční cestě na Slovensko  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Růžena Karásková ( 17. března 2023 20:34 )

A já se dnes divila,proč Čaputová chce poslat Zelenému loudilovi stihačky nebo co...to jí poradil náš džentlas prezident...a v Polsku byl taky🤔

pindal ( 17. března 2023 18:08 )

Ego by rádo,ale svědomí ho brdzí,to je dobrá zpráva.

JaNat ( 15. března 2023 19:09 )

Kolikrát ti mám psát, že jsem nevolila ani jednoho. Máš snad problémy s pamětí? Dělej s tím něco.

Th0r_z_h0r ( 15. března 2023 16:14 )

Proto uz ma ten rudoch tri knizky, minimalne, jen co ja vim

Babisova_drahota ( 15. března 2023 15:56 )

Proto jsi volila Babiše.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa