Pondělí 22. července 2024
Svátek slaví Magdaléna, zítra Libor
Oblačno, bouřka 27°C

Pavel na Slovensku: Pomatené poděkování v knize i sraz s Kollárem. Co čeká prezidenta dál?

Aktualizováno -
14. března 2023
10:18
Autor: Maxmilián Nový, vja - 
14. března 2023
05:00

Nový český prezident Petr Pavel úspěšně zvládl svou zahraniční cestu na Slovensko. S manželkou Evou jej v pondělí v Bratislavě přivítala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, přičemž oba státníci si evidentně velmi dobře „sedli“. Na Slovensku strávil i úterní dopoledne, kdy se setkal s předsedou tamního parlamentu Borisem Kollárem. Podepsal se také do pamětní knihy v Českém domě, a to trochu zvláštně. 

Chlebem a solí vítali na Slovensku Petra Pavla (61) a jeho paní Evu (58). Prezidentský pár (s Bleskem v závěsu) vyrazil na první zahraniční cestu, na níž došlo i na opravdu dojemné momenty.

Video  Petr Pavel na pietních aktech  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Sdílené názory a pohodová atmosféra

Na Slovensko přijel český prezidentský pár včera ráno v koloně aut a dostalo se mu vřelého přijetí. „Není tajemstvím, že sdílíme množství názorů a hodnot. To je nejlepší základ pro další spolupráci,“ prohlásila slovenská hlava státu Zuzana Čaputová (49), která český protějšek uvítala tradičním chlebem a solí.

Oba politici také uvedli, že zvažují společné zahraniční cesty, jako první je v plánu v dubnu Ukrajina. Řeč přišla i na ruskou agresi. „Pokud dnes někdo vzývá Putina jako někoho, kdo by nám mohl vrátit pořádek nebo svobodu, tak asi nesleduje, co se v Rusku děje,“ řekl prezident.

Dobré vztahy mezi dvěma státníky se přenesly i na atmosféru celé návštěvy. V útrobách prezidentského paláce létaly úsměvy i vtípky. „V rámci lidských práv se zeptám, kdo chce fajčit?“ zeptal se českých novinářů člen prezidentčina týmu. A následně kuřáky navedl ven na správné místo.

Příští rok Zuzaně Čaputové končí její prezidentský mandát a stále není jasné, zda ho bude obhajovat. „Čistě z lidského pohledu vám řeknu, že bych si přál mít takovou partnerku v sousedním státě po zbytek svého volebního období,“ řekl k tomu Pavel.

Tleskali mu na každém kroku

Pavel měl včera v programu ale ještě jeden, čistě nepolitický bod. S první dámou totiž položili květiny před bratislavským gay klubem Tepláreň, kde loni v říjnu šílený střelec zabil dva lidi.

Následně pak hlava státu – v naprosté tichosti – uctila novináře Jána Kuciaka (†27) a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou (†27), úkladně zavražděné v únoru 2018. Místní tato gesta zřejmě ocenili, neboť téměř na každém kroku český pár provázel potlesk.

Nevynechal ani šéfa parlamentu Kollára

Návštěva Slovenska pokračovala ještě dnes, Pavel ráno začal v Českém domě v Bratislavě, kam se vydal několik minut po osmé hodině. Začal podpisem do pamětní knihy, avšak místo toho, aby napsal „děkuji za přijetí“, napsal „děkuji za návštěvu“. Taková slova by ale měl použít hostitel, nikoliv host. 

Prezident Petr Pavel se na Slovensku v Českém domě podepsal do pamětní knihy (14.3.2023) Prezident Petr Pavel se na Slovensku v Českém domě podepsal do pamětní knihy (14.3.2023) | ČTK / Šálek Václav

Následně se setkal s předsedou Národní rady Slovenské republiky Borisem Kollárem. Ten po schůzce uvedl, že Česko i Slovensko by měly mít možnost zapojit se do poválečné obnovy Ukrajiny.

Dále se Pavel setkal s mladými zástupci tamních nevládních organizací a neziskovek. Celou návštěvu Pavel zakončil krátkým shrnutím výjezdu pro přítomné novináře.

„Byla to první cesta (...) měli jsme ambici nastavit rámec spolupráce,“ řekl Pavel s tím, že nechtěl na úvod řešit žádné velké podrobnosti. „Mluvili jsme o možnostech rozšíření spolupráce tam, kde je to nejvíc třeba,“ podotkl.

Mezi tématy, které během návštěvy řešil, byly například nadcházející volby na Slovensku nebo hrozba dezinformačních kampaní.

Jednání s opozicí a pak hned Polsko

Pavla čeká ještě velmi nabitý zbytek týdne. Bezprostředně po příjezdu ze Slovenska si prezident patrně trochu odpočine, hned ve středu ráno se však sejde se zástupci opozičního hnutí ANO Alenou Schillerovou a Karlem Havlíčkem. Řešit spolu budou kontroverzní snížení červnové mimořádné valorizace důchodů. Své finální stanovisko ke sporné novele sdělí pravděpodobně po skončení schůzky.

Ve čtvrtek pak Pavla čeká druhá zahraniční cesta, letecky tentokrát zamíří do Polska, kde setrvá až do pátku. Třetí výjezd nového prezidenta mimo Českou republiku pak povede do Berlína, kam se vydá 21. března.

Video  Tisková konference Pavla a Čaputové  - Blesk TV
Video se připravuje ...

pindal ( 18. března 2023 20:40 )

Údajně má náš prezident v dokladech IQ 107.To znamená,že je chytrý.Je jasný,že na nějaké velkorysé chování to není,ale "zatopit",to on bude umět.Já to vím,protože s tímto podobným IQ jsme měli v naší vesnici starostu,ale už jsme se ho,už jsme o něho přišli,chci říct.

JaNat ( 14. března 2023 20:35 )

Stanovíš diagnózy na dálku? Ajajaj, koupený diplom, co? V Plzni nebo Brně? Kolik tě stál? No to je jedno, on ti je stejně na h...o.

JaNat ( 14. března 2023 20:33 )

Soudruzi z USA ho pozvat nemohli, tam žádní nejsou.

JaNat ( 14. března 2023 20:22 )

Klídek nebo vám taky blbne mobil?

JaNat ( 14. března 2023 20:21 )

Ale on nechce komunikovat, on chce jen provokovat a to je rozdíl. A to jsi měl, co by doktor, dávno rozpoznat.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa