Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Zataženo, déšť 13°C

Pavel o bydlení v Lumbeho vile: Zemanová asi měla jiný vkus, působí to tam depresivně

Aktualizováno -
14. března 2023
12:50
Autor: ČTK - 
13. března 2023
17:53

Svůj plán pro prvních 100 dní ve funkci zveřejní prezident Petr Pavel v nadcházejících dnech. Zahrnovat bude i pravidla pro výběr ústavních soudců nebo snahu moderovat vnitropolitickou debatu mezi vládou a opozicí, řekl dnes Pavel v rozhovoru s ČTK při své první zahraniční návštěvě v Bratislavě. V dokumentu bude i plán prvních zahraničních cest. Zároveň se vyjádřil ke svému bydlení v Praze. Pokud se podaří díky vybavení osvětlit Lumbeho vilu, bude v ní nový prezident Petr Pavel s manželkou Evou přes týden rád bydlet. Objekt splňuje i bezpečnostní kritéria.

Pavel oznámil úmysl představit plán pro prvních 100 dní ve funkci minulý týden v inauguračním projevu. Zdůraznil v té souvislosti, že mít tzv. 100 dnů hájení po nástupu do funkce by mu nebylo vlastní, raději bude kritizován za příliš aktivní start. „Veřejnost se v nadcházejících několika dnech dozví, co v plánu bude,“ řekl dnes ČTK Pavel.

Video  Tisková konference Pavla a Čaputové  - Blesk TV
Video se připravuje ...

V plánu budou zahraniční cesty i způsob výběru ústavních soudců

Zahrnovat bude například proceduru pro výběr ústavních soudců. „Aby bylo naprosto jasné, jakým způsobem a v jakých lhůtách budou jmenováni ústavní soudci,“ uvedl. Jen v letošním roce končí mandát předsedovi Ústavního soudu (ÚS) Pavlu Rychetskému, ale i dalším šesti jeho kolegům. Soudce ÚS jmenuje prezident se souhlasem Senátu na desetileté funkční období. Pavel dříve oznámil, že chce transparentnější výběr kandidátů. Zmínil, že jejich seznam by mohl být veřejný a mohli by absolvovat veřejná slyšení.

Dokument bude zahrnovat i plán na první zahraniční cesty. Podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové zvažují prezidenti ČR a SR některé absolvovat společně. Podle Pavla by se to mohlo týkat například květnového jednání hlav států Rady Evropy v Reykjavíku. „Tam si dovedu dobře představit, že bychom mohli letět jedním letadlem. Bylo by to nejen úsporné, zelené, ale také symbolické,“ uvedl. Dalším případem by mohl být summit NATO ve Vilniusu.

Program bude zahrnovat i snahu moderovat vnitropolitickou debatu mezi vládou a opozicí nad složitými tématy. „Jako bude třeba náprava valorizačního vzorce (důchodů), tedy nejenom pro případné mimořádné, ale i pro standardní valorizace, ale hlavně následně parametry důchodové reformy, což je klíčové téma a bez spolupráce mezi vládou a opozicí to prostě nepůjde,“ doplnil Pavel.

Prezident se asi zabydlí v Lumbeho vile. Bude mít stejnou kancelář jako jeho předchůdci

Na Pražském hradě bude prezident Pavel používat stejnou kancelář jako jeho předchůdci Miloš Zeman, Václav Klaus i Václav Havel. Přes týden bude totiž pravděpodobně bydlet v Lumbeho vile.

Pavel se s prostory na Hradě seznámil v pátek den po své inauguraci. Dříve oznámil, že na víkendy by rád jezdil do svého domova v Černoučku na Litoměřicku. Na bydlení ve zbytku týdne favorizuje Lumbeho vilu nedaleko Jeleního příkopu, ve které pobývali Klaus a zpočátku i Zeman. V poslední době Lumbeho vilu využívala Zemanova manželka Ivana.

Pavel ČTK řekl, že vila je umístěna v krásném prostředí. „Bohužel asi měla paní Zemanová, která tam žila před námi, trochu jiný vkus, takže to prostředí působí trochu depresivně. Takže bychom ho rádi trochu osvětlili. A pokud se nám to podaří, tak tam budeme rádi přes týden bydlet,“ uvedl.

Rozhodnuto však podle něj ještě není. „Ale ze všech pohledů by to asi bylo optimální. Je to krásné prostředí, je to v blízkosti Hradu, takže dostupnost do práce je velice rychlá. A zároveň to splňuje všechna kritéria z hlediska bezpečnosti,“ uvedl. Považoval by za plýtvání prostředky, pokud by se měly vydávat peníze na zabezpečení nového objektu.

Vyloučil bydlení v apartmá přímo na Pražském hradě. „Asi málokdo by chtěl opravdu bydlet na zámku, a tam to jsou místnosti jak na starém zámku s velkými stropy a krásným starým nábytkem. Ale vůbec nepřipomínající bydlení,“ vysvětlil.

Vyhovující podle něj není ani tzv. Husákova vila. „To je v podstatě zámeček, něco jako menší hotel, kde je minimálně 20, 30 místností. To není bydlení pro jeden pár. Já bych si tam připadal naprosto nepatřičně. Je to zařízení, které je po rekonstrukci, není tam žádný nábytek, což samozřejmě není překážkou. Ale je to ve veřejné části zahrady, takže z hlediska bezpečnosti to nenaplňuje kritéria, ale hlavně si myslím, že nemá smysl vykládat obrovské prostředky na zajištění dalšího velkého objektu,“ uvedl. Dokáže si představit smysluplnější způsob využití objektu.

Tým expertů je skoro hotový, Nerudová o místo v něm nejeví zájem

Prezident Petr Pavel má do značné míry hotový tým expertů, se kterými bude spolupracovat, shání ještě „průřezového“ specialistu na vzdělávání. Pavel to dnes při návštěvě Bratislavy řekl v rozhovoru s ČTK. Pavlova soupeřka z prezidentské volby Danuše Nerudová, která před druhým kolem Pavla podpořila proti bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO), podle něj o pozici v týmu zatím neprojevila zájem. Pavel s ní diskutuje, jak zajistit setrvání jejích klíčových témat ve veřejném prostoru.

„Bude fungovat v takových třech rovinách – jedna budou interní poradci, kteří budou na smlouvu nebo alespoň částečný úvazek, pak to budou lidé na zavolání a potom ad hoc na konkrétní oblast,“ uvedl k týmu Pavel. S mnohými z těchto expertů spolupracoval Pavel již v době kampaně.

Pavel dnes oznámil, že jeho právním poradcem bude Petr Pánek. „Do týmu přináší roky zkušeností z mezinárodní advokacie a schopnost řešit složité právní otázky. Věřím, že nám jako právní poradce pomůže obnovit důvěru k prezidentskému úřadu a vytvořit transparentní kancelář, kde je na prvním místě zájem občanů,“ uvedl na twitteru.

Důchodová reforma jako společné dílo. Prezident chce „tlumit vášně“

Při jednání o důchodové reformě chce prezident Petr Pavel zejména tlumit vášně a připomínat, že to musí být společné dílo. Řekl to dnes v rozhovoru s ČTK při návštěvě Bratislavy. Reforma přesáhne volební období kterékoli strany nebo koalice, není možné ji nastavovat každé čtyři roky nebo ještě častěji, míní.

„Bude zapotřebí, aby dokument byl připraven tak, že přežije volební období, protože není možné důchodovou reformu nastavovat každé čtyři roky nebo ještě častěji,“ uvedl prezident. Věcně domluvit se podle něj budou muset vláda, opozice i odborníci, kteří mohou přinést jiný pohled na věc.

Udělám všechno pro to, abych tuhle debatu opravdu věcně moderoval k cíli, který bude potom přijatelný pro obě strany a který povede ke shodě, protože to budou dělat vlastně pro sebe navzájem,“ dodal Pavel.

Video  Šokující smrt skokana Hájka, utonul v moři? Pavel na Slovensku a Gombitová se vrátí do Čech.  - Bára Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

pozorovatel1952 ( 27. března 2023 14:15 )

Dáme nový, světlejší nábyteček, stát to přece zaplatí. Hlavně aby se lampasák a plukovnice politručka cítili dobře. Peněz je dost. Pomohl obrat důchodce....

vlasok ( 22. března 2023 20:32 )

Skrátka obrátiť kabát, to tá demokracia, za každého režimu, treba nahodiť inú grimasu. Včera komunista, odchovaný na RVHP a dnes veľký "demokrat" , ktorý hneď vedel koľká uderila.

vlasok ( 22. března 2023 20:18 )

Tiež som si myslela, že je "študovaný" a vie čo sa patrí, ale ako vidieť , zrejme diplomacia mu nič nehovorí a, slušný človek sa nevyjadruje k svojim predchodcom, hlavne, ak je to žena, ale vidieť, že ovláda iba vystatovačnosť a nadradenosť. Skromnosť a slušnosť, nie je jeho prednosť.

vlasok ( 22. března 2023 20:14 )

Peňazí je dosť, treba začať míňať, rekonštruovať, kupovať nový nábytok, však je za čo. Presne ako u nás, výmena kancelárií sedačky za 20 tisíc , na všetko je, len chudákom sa nesmie nič dať.

vlasok ( 22. března 2023 20:14 )

Peňazí je dosť, treba začať míňať, rekonštruovať, kupovať nový nábytok, však je za čo. Presne ako u nás, výmena kancelárií sedačky za 20 tisíc , na všetko je, len chudákom sa nesmie nič dať.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa