Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Oblačno, déšť 10°C

Prezident odhalil zákulisí inaugurace: Nervózní první dáma, nepíšící pero a vtípky o počasí

Autor: amb - 
13. března 2023
14:05

„Tfuj tfuj tfuj,“ pošeptal Petr Pavel své manželce Evě krátce předtím, než vstoupili do Vladislavského sálu. Můžeme to vidět na videu ze zákulisí inauguračních příprav, které prezident sdílel na svém facebooku. Ukázal na něm, jak před složením slibu řešili déšť, nepíšící pero i nervozitu.

„Ze všeho nejvíc jsem chtěl být Old Shatterhand, ale pak jsem zjistil ke svému smutku, že to není povolání,“ vzpomínal ještě v kostkované košili, kterou si ve čtvrtek ráno oblékl na cestu z Černoučku do Prahy.

Dodal, že měl jako dítě spoustu romantických představ o tom, co by chtěl být. „Nikdy by mě nenapadlo, že budu generál. Že bych někdy mohl být prezident, to už vůbec ne,“ doplnil.

„Princeznou,“ usmívá se Eva Pavlová, když se jí ptají, čím chtěla být.

„Když začalo znovu pršet, trošku jsem znejistěla“

„Paní předsedkyně Vás vyzve, přicházíte, složíte slib a máte projev,“ popisují na videu Petru Pavlovi, který už má na sobě oblek, ve kterém se o pár chvil později na inauguraci ukázal. „Já jsem zapomněl, co tam mám říkat, nevadí?“ rozesmál svou ženu.

Lidé, kteří sledovali inauguraci Petra Pavla z III. nádvoří, museli vytáhnout deštníky – střídavě totiž pršelo. „Když začalo znovu pršet, trošku jsem znejistěla. Měli jsme varianty projevu do dobrého a špatného počasí. Naštěstí neprší,“ smála se v den inaugurace prezidentova mluvčí Markéta Řeháková. 

„Naplánovali jste krásné počasí,“ vtipkoval později Pavel směrem k Markétě Pekarové Adamové.

Nepsalo mu pero. Manželka byla podle Petra Pavla nervóznější

Na videu také ukázal, jak v Hrzánském paláci piloval svůj podpis. Teprve den před inaugurací totiž upozornil, že je zvyklý se podepisovat jako P. Pavel – na listině ale musí být celé jméno.

„Nejsem zvyklý se podepisovat Petr, tak si to musím nacvičit tady,“ dodával. Vzápětí ale zjistil, že mu nepíše náhradní pero. To s sebou měl pro jistotu, kdyby nepsalo první pero, kterým měl slib podepsat. Tím vyvolal u ostatních smích.  

Eva Pavlová podle něj inauguraci zvládala dobře. Přiznal ale, že byla od rána trochu nervózní. „Ale to je spíš dáno tím, že asi každý žena je před událostí, kde chce dobře vypadat, nervózní, jestli bude všechno v pořádku. Účes, make-up, oblečení sladěné… My chlapi to máme jednodušší,“ dodal.

„Jsem trošku nervóznější než on,“ potvrdila nová první dáma. Uvnitř byl ale podle ní manžel nervózní také – jen to umí dobře kamuflovat, jak sama řekla.

„Pokud jde o syny, o dceru, tak myslím, že ti to prožívají už taky trochu v klidu, protože už si zvykli,“ dodal Pavel.

Prezident: „Budu se snažit být nejen symbolem“

Petr Pavel přiznal, že se na ceremonie nikdy moc netěšil. Přesto je to ale krásné a má to podle něj obrovskou symboliku. Zvlášť když člověk ve Vladislavském sále slyší husitský chorál. „Tak se mu promítne dlouhá, dlouhá historie,“ popsal.

„Celá ta procedura kolem inaugurace je hodně formální, hodně symbolická. Ale rozumím tomu, že to je věc, která pro lidi představuje něco, co by je mohlo sjednocovat, protože ten Hrad má velkou, symbolickou hodnotu pro všechny naše občany. Ať už mají jakoukoliv politickou preferenci, tak přece jenom na ten Hrad se dívají trochu jinak,“ vysvětlil.

„Já se budu snažit být nejen symbolem, ale také tím, u koho lidé uvidí, že má minimálně velkou snahu naplnit všechno to, co jim sliboval v kampani,“ zakončil Pavel ve videu.

Video  Zákulisí inaugurace prezidenta Petra Pavla  - Facebook prezidenta Petra Pavla
Video se připravuje ...

panda82 ( 15. března 2023 12:03 )

To kvůli tomu shromáždění na osobní pozvánky, na třetím, nádvoří jsme přišli o vojenskou přehlídku, tak jsme neviděli kráčet prezidenta s ministrini obrany, to bylo poprvé co nepochodovali vojáci, asi toho má prezident dost, jako vrchní velitel se toho zřekl

nick55 ( 13. března 2023 19:44 )

Dcera paní Pavlové byla naprosto nevkusně oblečená, posez s přehozenou nohou jak stará Klausová Krásný kalhotový kostým měla dáma zřejmě z diplomatického sboru, na kterou obdivně zírá Fiala na fotce č. 59. Ta upoutala pozornost už při příjezdu, při vystupování z auta

pragver ( 13. března 2023 16:03 )

A vyženěná dcera je kde ?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa