Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť 16°C

Neznámé detaily ze života Pavla: Utekl před rozvodem rodičů, chtěl pracovat v dolech

 • Autor: Bára Veverková - 
  7. 2. 2023
  05:00

  „Jsem generál a jsem na svou hodnost hrdý,“ říkával. Dnes se budí jako vítěz prezidentských voleb. Jaký je životní příběh Petra Pavla (61), který ve čtrnácti letech, kdy se psal rok 1975, utekl před rozvodem rodičů z Kladna na 400 km vzdálené vojenské gymnázium v Opavě?

  „Vojenské gymnázium pro mě v těch 14 letech byl i trochu únik. Moji rodiče se skoro dva roky rozváděli a já jsem se z té atmosféry chtěl dostat pryč. Bydleli jsme na Kladně a odejít na vojenské gymnázium v Opavě bylo tehdy jako odejít na druhý konec světa,“ přiznal v jednom z rozhovorů syn plukovníka Josefa Pavla. Ten působil jako zpravodajec a měl na starost i elektronický průzkum, mimo jiné zachycování a analyzování zpráv armád NATO.

  Maminka, která dělala ve výpočetním středisku, ale z představy, že bude mít syna v armádě, nadšená nebyla. „Říkala: Když už chceš do uniformy, tak dělej třeba aspoň lesáka. Ale z lesnické školy nepřišli, přišli náboráři z vojenského gymnázia, slibovali hory doly, říkali, jak tam bude úžasné sportovní vyžití. Tak mě přesvědčili.“

 • 1.Blbci všude

  O jiné variantě studia dle svých slov neuvažoval, pouze jednou chtěl ze školy odejít, a to než došlo k podpisu závazku, což bylo 1. 1. 1980, v polovině prvního ročníku na vysoké vojenské škole ve Vyškově.

  „Nechtěl jsem, aby moji rodiče museli platit všechny ty peníze za studium, tak jsem si trochu naivně maloval, že půjdu do dolů, tam si vydělám, všechno to zaplatím a budu dělat něco jiného. Ale co, to jsem netušil. Odradil mě od toho táta, který říkal: Blbce a problémy najdeš všude. A jestli před nimi začneš utíkat, tak budeš utíkat pořád,“ vysvětlil Pavel, který další vzdělání získal na vojenských akademiích a univerzitě v ČR, USA a Velké Británii.

 • 2.Vstup do KSČ

  Ještě jako student podal přihlášku do KSČ. Po dokončení studia se stal velitelem průzkumné čety zvláštního určení u elitních výsadkářů v Prostějově. V roce 1985 byl po dvou letech kandidatury přijat do KSČ. V Prostějově povýšil a přebral funkci velitele výsadkové průzkumné roty. „Urputníci mě posuzují podle toho, co bych býval 33 let dělal, kdyby se nestalo, co se stalo. Já sebe i jiné posuzuji podle toho, co jsme za těch třiatřicet let pro naši zemi reálně udělali,“ říká Petr Pavel, který o to samé žádal i své voliče.

  „Můj názorový politický vývoj byl zpožděný prostředím, ve kterém jsem žil. Ve vojenském školství žádné alternativní myšlení neexistovalo,“ dodává s tím, že třeba vstup do KSČ pro něho vůbec nebylo těžké rozhodnutí. „Až později jsem si uvědomil, že to byla chyba. Věřím ale, že už jsem to odčinil.“

 • 3.První svatba

  V srpnu 1986 se poprvé oženil, vzal si Hanu Obručníkovou, s níž má dva syny – Jana a Petra. Po pěti letech v Prostějově přešel Pavel na zcela jinou pozici. 23. srpna 1988 byl přemístěn ke Generálnímu štábu ČSLA a nastoupil na tříletý postgraduální zpravodajský kurz, který organizovala vojenská rozvědka (Zpravodajská správa Generálního štábu).

  První rok proběhl pod vojenskou akademií v Brně, kde se hlavně zdokonaloval ve francouzštině, další dva v pražském sídle Zpravodajského institutu pod krycím jménem Pávek. V rámci KSČ zastával post předsedy základní organizace. Že by se ale intenzivně připravoval na novou kariéru rozvědčíka, který měl být vysazen na Západě, popírá. A říká, že měl od počátku ambici stát se vojenským diplomatem.

 • 4.Výstup z KSČ

  Ještě v listopadu revolučního roku 1989, během druhého ročníku zpravodajského kurzu, vystoupil z KSČ. Následné písemné kádrové hodnocení od nadřízených hovoří už o tom, jak kapitán Petr Pavel „podporuje demokratizační proces ve společnosti i v ČSLA“.

  V novém režimu zdárně dokončil zpravodajský kurz a přešel k Vojenskému zpravodajství. V roce 1992 se zúčastnil speciálního kurzu v USA a odjel na mírovou misi UNPROFOR do bývalé Jugoslávie, v rámci které jeho jednotka na konci ledna 1993 podnikla dobrovolnou záchrannou operaci.

 • 5.Medaile

  Ve válečné zóně mezi Srby a Chorvaty Pavel se svou jednotkou ze základny Karin zachránil přes pět desítek odříznutých francouzských vojáků. Za svůj počin si vysloužil i nejvyšší francouzské vojenské vyznamenání a od prezidenta Václava Havla medaili Za hrdinství.

  „Vnímali jsme to tak, že dnes jsou v problému Francouzi, zítra můžeme být my a očekávali bychom to samé od nich,“ řekl Pavel s tím, že jim to připadalo jako naprostá samozřejmost. Současně ale poznamenal: „Druhý dojem byla naprostá bezmoc, protože UNPROFOR nebyla bojová mise, nebyla pro to vůbec vybavená, neměli jsme zpravodajské informace, ani my jsme nebyli vybaveni na boj, měli jsme jen ruční zbraně a jít do prostoru, kde probíhal standardní konflikt s použitím všech druhů zbraní, nebylo jednoduché.“

 • 6.Velitel

  O dva roky později navázal spolupráci s generálem Radovanem Procházkou, tehdejším ředitelem Vojenského zpravodajství a bývalým politickým vězněm. Následně byl vyslán na kurz pro vyšší důstojníky na Vysoké štábní škole v Camberley ve Velké Británii. V roce 1997 se vrátil do Prostějova jako velitel elitní brigády speciálních sil (dnešní 601. skupina speciálních sil).

  Jednotka, kterou cvičil, byla následně jako první vyčleněna do NATO v rámci sil rychlé reakce. Poté, co Česká republika vstoupila roku 1999 do Severoatlantické aliance, se stal asistentem zástupce velitele pro řízení operací na spojeneckém regionálním velitelství NATO v nizozemském Brunssumu. Za dva roky se rozvedl.

 • 7.Rozvod a svatba

  Důvod rozchodu není znám, po třech letech se ale znovu oženil, vzal si svou nynější ženu Evu, za svobodna Zelenou. „U nás to nebylo moc romantické. Potkali jsme se v pracovním prostředí, bydleli na stejné vojenské ubytovně v Prostějově a po letech jsme se pak sešli zase na tom samém místě,“ svěřila se pro Blesk Eva Pavlová, nynější podplukovnice v záloze, která stejně jako její manžel v minulosti vstoupila do strany.

  „Byli jsme mladí, žili jsme v době, která přinášela určité okolnosti, a byli jsme hodně naivní. I vojenské prostředí, ve kterém jsme pracovali, nás formovalo... Já byla žena pracující v armádě a v té době bylo těžké se prosadit a vzdělávat. Tohle byla pro mě jediná cesta,“ vysvětlila.

  Rok po svatbě odcestoval Petr Pavel do Velké Británie, kde absolvoval kurz u Královské akademie obranných studií. Dva roky nato přešel na další diplomatický post a až do roku 2009 působil v Bruselu jako zástupce vojenského představitele ČR při EU. O dva roky později nastoupil jako zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR, v červenci 2012 se pak stal náčelníkem a ve funkci setrval tři roky, načež byl zvolen předsedou vojenského výboru Aliance. Na konci listopadu 2018 na postu skončil a uzavřel i svůj služební poměr u armády. V hodnosti armádního generála odešel do zálohy, stále ale zůstal aktivní. Na jaře 2020 založil iniciativu a sbírku Spolu silnější za účelem koordinace a podpory dobrovolníků v boji s koronavirem. Iniciativa podporovala výrobu a distribuci ochranných pomůcek či pomoc zdravotníkům a sociálním pracovníkům.

  29. června 2022 oficiálně potvrdil, že se bude ucházet o kandidaturu v letošních prezidentských volbách. Svou kampaň financoval z darů podporovatelů, od žádného dárce neplánoval přijmout částku vyšší než 3 miliony korun. Mezi jeho „fanoušky“ se zařadili např. lékaři Pavel Pafko, Jan Pirk a Tomáš Šebek, herci Daniela Kolářová, Zdeněk Svěrák, Vladimír Polívka, Zlata Adamovská, Petr Štěpánek, biochemik Libor Grubhoffer, bývalá předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová a další.

 • 8.Nejistá manželka

  K rozhodnutí kandidovat ho dle jeho slov přivedl Miloš Zeman, když začal na sklonku roku 2019 jmenovat své možné nástupce. „Nejdříve zmínil předsedu odborů Josefa Středulu a šéfa Hospodářské komory Dlouhého a asi o týden později tehdejšího premiéra Andreje Babiše. A já si uvědomil, co všechno z mého pohledu negativního on reprezentuje, k tomu jeho inspirace maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Opravdu jsem nechtěl, abychom šli maďarskou cestou v Babišově režii. A tak jsem si řekl, že udělám vše, co je v mých silách, abych tomu zabránil,“ vysvětlil Pavel, jehož manželka Eva si kandidaturou nebyla příliš jistá.

  „Když jsme ale jezdili po besedách a viděla jsem podporu lidí, tak jsem si říkala, že by to mohla být taková jeho poslední mise pro tuto zemi,“ uvedla pro web Extra.cz.

 • 9.Samoživitelka

  „Když manžel pracoval v Bruselu na nejvyšší vojenské funkci při NATO, tak jsme si to už víceméně zažili. Byli jsme hodně viditelní a už tehdy jsme museli reprezentovat naši zemi. Byli jsme v diplomatickém prostředí a víme, že je třeba se chovat podle etikety. Zároveň jsme se zabývali charitativními projekty. Určitě bych chtěla být viditelnou manželkou prezidenta, stát po boku manžela, podporovat ho a ulehčovat mu práci v sociálních oblastech a charitativní činnosti.“

  Ráda by, aby se například řešily problémy žen a rodin. Sama totiž moc dobře ví, co je to být matkou samoživitelkou. Ještě předtím, než se v roce 2004 provdala za Petra Pavla, prošla Eva jedním manželstvím, z něhož má dceru Evu. Na ni svého času zůstala sama.

  „Byla jsem samoživitelkou, mámou dítěte a vím, jaké to je, v jaké životní situaci jsou tyto ženy, a ráda bych pomohla i v této oblasti,“ prozradila pro Deník.

 • 10.Téměř beze změny

  Podporu Pavlovi ale neposkytovala jen jeho žena. Zatímco starší syn Petr byl během prvního kola voleb v Německu, mladší Jan stál ve štábu po boku svého otce. Petr Pavel tehdy vyhrál se ziskem 1 975 056 hlasů (35,40 %) přibližně o 0,4 % hlasů před šéfem hnutí ANO 2011 Andrejem Babišem.

  „Změnilo se pouze to, že je tu více objektivů, jinak jsem se tátovi snažil pomáhat už v průběhu kampaně,“ řekl Blesk Zprávám Jan s tím, že pokud by potřeboval pomoc, rád by to udělal i v časech jeho prezidentování. „Občas tomu neuteču,“ dodal. Uvidíme, zda on, ale hlavně jeho otec, který vyhrál i druhé kolo voleb a stane se tak na následujících pět let prezidentem České republiky, dostojí svým slovům. Petr Pavel po celou dobu své kampaně sliboval vrátit Česku klid a řád. Stane se tak? To ukážou následující roky, kdy bude hlavou našeho státu.

 • 11.První dáma

  Eva Pavlová se narodila 5. 11. 1964 v Šumperku. Jejím dívčím snem bylo stát se učitelkou v mateřské školce, neuspěla však při zkoušce ze zpěvu. Po studiu na gymnáziu navštěvovala Vysokou vojenskou pedagogickou školu v Bratislavě. Později působila jako důstojnice v Prostějově. Dále v roli podplukovnice pracovala na generálním štábu, kde měla funkci komunikátorky. Její službu ukončila až zahraniční mise Petra Pavla, kvůli které se s rodinou odstěhovali do Bruselu.

  Nová první dáma ráda vaří a lyžuje. Od 15 let vlastní řidičský průkaz na malou motorku, ke kterému později přibyl i doklad o způsobilosti k řízení velké motorky. Tuto zálibu sdílí se svým manželem, který dle svých slov vlastnil snad všechny velké značky s výjimkou Kawasaki.

  „A protože mě nejvíc baví cestování, mám teď nejlepší univerzál, GS od BMW. Moje žena na tento typ motorek a ježdění není, vždycky se jí nejvíc líbil styl chopper/cruiser, a tak jsem jí pořídil hodnou Hondu Rebel 500,“ řekl v jednom z rozhovorů Petr Pavel.

  Video  Tisková konference Petra Pavla  - Blesk TV
  Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Uživatel_5522193 ( 16. února 2023 09:27 )

Osobní život tohoto pána ne mi lhostejný

Eva HÁDĚ ( 8. února 2023 20:49 )

Kdo utece vyhraje.... jasnej vitez

jajas ( 7. února 2023 20:49 )

5nastoIevceskych: Ty komiku!

harpyje ( 7. února 2023 19:27 )

frustrat 5nas­toIev­ceskyc­h/alli­na/bo­hatym­rdni­kateI - obcas si ten odlitek z generalovy statnicky hlavy, co pouzivas jako analni kolik, musis vytahnout, jinak z tebe ty fekalie budou nekontrolovatelne tryskat do vsech stran dal a pokazdy te smazou

jajas ( 7. února 2023 19:07 )

Nebreč bohatymrdnikateli, máš těch nicků více, tak zkoušej, u kterého ti tvé příspěvky projdou!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa