Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Zákulisí inaugurace Petra Pavla: Se syny v závěsu, Babiš bez Moniky a přísně tajné šaty pro první dámu

 • Autor: Zpravodajové Blesku,ČTK - 
  10. 3. 2023
  05:00

  Česko má nového prezidenta, generál Petr Pavel složil ve čtvrtek slib. Inauguraci přihlížely na Pražském hradě stovky lidí, do Vladislavského a následně do Španělského sálu se ale dostali jen pozvaní. A Pavlovi protikandidáti z prezidentských voleb Danuše Nerudová, Pavel Fischer a Marek Hilšer dorazili s partnery, poražený finalista volby Andrej Babiš (ANO) přišel sám bez manželky Moniky. Pavla kromě manželky Evy doprovázeli i synové. A pořádně tajemno bylo do poslední chvíle kolem šatů pro první dámu. Podívejte se do zákulisí.

 • 1.Se syny v závěsu

  Velký den začal Petr Pavel doma v Černoučku na Litoměřicku, odkud s manželkou Evou vyrazil klem půl deváté do Prahy. Nechtěně přitom ukázal část svého prvního prezidentského projevu, jenž mu vyčuhoval z tašky, když dům opouštěl.

  Po zastávce v dočasném sídle, kterým je Hrzánský palác, už zamířili převlečení Pavlovi na slavnostní oběd na Pražský hrad. Na inauguraci dorazil Pavel nejen s manželkou Evou, doprovodili ho totiž hned v závěsu i synové Petr a Jan, s nímž kráčela do nitra legendárního sídla českých králů manželka Lada.

  Inaugurace Petra Pavla - příjezd prezidenta (9. 3. 2023) Inaugurace Petra Pavla - příjezd prezidenta (9. 3. 2023) | Blesk:FOTO: Jiří Koťátko / CNC

  Oba synové podporovali Petra Pavla i během kampaně, kdy nechyběl ani společný snímek ve flanelových košilích. A nechyběli ani ve volebním štábu.

  A byla to právě rodina, které pak prezident z balkonu a také na Hradčanském náměstí děkoval. „Mé rodině to samozřejmě přineslo do života velké změny. A zdaleka ne všechny byly pozitivní,“ uvedl Pavel. „Já jim všem chci poděkovat za to, že to vzali sportovně a že se rozhodli se s tím vypořádat stejně, jako jsme se s tím rozhodli vypořádat my s Evou,“ dodal směrem k rodině Pavel.

  Video  Pavel poděkoval na Hradě rodině a manželce Evě i svému týmu a příznivcům včetně harleyářů.  - Česká televize/Blesk
  Video se připravuje ...

 • 2.Oběd se Zemanovými a klíče od klenotů

  První zastávkou na Hradě byla dvě hodiny před začátkem inaugurace Zlatá jídelna, kde Pavlovi poobědvali s již bývalým prezidentem Milošem Zemanem a jeho manželkou Ivanou. Nová první dáma Eva dostala od bývalé hlavy státu květiny, jak ukázaly fotografie prezidentské kanceláře.

  K obědu se podával mimo jiné vývar a také tradiční česká svíčková.

  Oběd Petra a Evy Pavlových s Milošem a Ivanou Zemanovými na Pražském hradě (9. 3. 2023) Oběd Petra a Evy Pavlových s Milošem a Ivanou Zemanovými na Pražském hradě (9. 3. 2023) | Facebook Miloše Zemana

  Na oběd byly v programu vyhrazeny necelé dvě hodiny. Na začátku setkání měl končící prezident svému nástupci symbolicky předat Řád bílého lva a Řád Tomáše Garrigua Masaryka, jejichž bude podle zákona nositelem. Předal mu i prezidentský klíč od Korunní komory, ve které jsou uchovávány mimo jiné korunovační klenoty.

  Video  Projev Petra Pavla během inaugurace: Pravda zvítězila, raduje se. A obul se do populistů.  - ČTK/Blesk Zprávy
  Video se připravuje ...

 • 3.Přísně tajné šaty pro první dámu

  Tajemno bylo kolem šatů pro první dámu Evu Pavlovou. Vytvořila je návrhářka Štěpánka Pivcová, jež předem nechtěla naznačit ani jejich podobu či barvu. Zhotovit je musela ve velmi krátkém časovém úseku. Štěpánka Pivcová k přípravě oblečení na čtvrteční inauguraci uvedla, že má příští první dámu „navnímanou“, proto nebyl výběr šatů tak obtížný a Eva Pavlová si z nabízených možností dokázala vybrat.

  Pavlová nakonec během slavnostního odpoledne vystřídala modely dva. Na Hrad přijela v modrých buklé šatech a v červeném kabátu, na slavnostní ceremoniál potom přišla v šatech fuchsiové barvy, v obou případech šaty doplnila broží.

  „Mile mě zaujalo, že Eva Pavlová měla dvoje šaty. Je vidět, že na rozdíl od předchozí první dámy jí oblečení nebude úplně lhostejné. Dokáže ocenit, že každá situace vyžaduje jiný dress code, a oddělila dvě situace symbolicky svým oblečením,“ řekl prezident Asociace vizážistů a stylistů Petr Lukeš. Oba kousky podle něj první dáma zvolila velmi dobře, odpovídaly zvolené příležitosti.

  Inaugurační šaty doplnila botami od špičkového obuvního designéra Oldricha Voyty. Ten to sdílel na instagramu. „Jsem šťastný, že již mohu sdílet tuto krásnou spolupráci s nyní již první dámou České republiky Evou Pavlovou,“ napsal.

  „Inaugurační obuv je z tkané látky v béžovozlatém tónu, aby dotvářela celkový outfit. Jejich podpatek je 3D tištěný a inspirací byly tvary klenby Vladislavského sálu. Na patním švu jsou ručně našité říční perly doplněny o křišťálky Preciosa, které doplňují jemný motiv šperku. Kabelka je ze stejné látky, s třepenými kraji, tento detail je použit i u saka.“

  Štěpánka Pivcová byla také v kampani osobní stylistkou Petra Pavla i jeho ženy. Na základě pozorování trendů ve světové módě, kde se loni objevily znovu flanelové košile oblíbené naposledy v 90. letech, se i tento kousek stal poznávacím znakem tehdejšího prezidentského kandidáta.

  Eva Pavlová si během kampaně oblíbila zejména kabáty Pivcové, která tvoří pod značkou The May Studio. Pozornost veřejnosti budoucí první dáma upoutala v den výsledku voleb, kdy na sobě měla na míru šité pouzdrové šaty v tělové barvě. Pivcová pro ten den musela připravit dvě varianty oděvu, tedy i pro případ, že by Petr Pavel volbu nevyhrál. Pavlová je doplnila šperkem od známého návrháře Hanuše Lamra. Ten v médiích uvedl, že brož znázorňuje květ růžového kaštanu.

  Pavlová spolupracuje i s dalšími tuzemskými návrháři, oblékla si třeba šaty košilového střihu návrhářky Kateřiny Geislerové. Kromě nadčasového střihu zaujaly také decentním vzorkem a smaragdovou barvou.

  Kromě šatů a šperků je Eva Pavlová věrná českým tvůrcům i v případě kabelek. Na veřejnosti se několikrát objevila s modelem od značky Folbeur, za níž stojí česká návrhářka Markéta Folberová. Kabelky mají minimalistický styl, který je první dámě blízký, nadčasové tvary a kvalitní italskou kůži.

 • 4.Neúspěšní kandidáti na inauguraci

  Inauguraci nové hlavy státu přihlíželi i Pavlovi protivníci z prezidentského klání. Danuše Nerudová dorazila v doprovodu manžela Roberta, Pavel Fischer s manželkou Klárou a Marek Hilšer s manželkou Monikou.

  Jako „kůl v plotě“ bez doprovodu přišel druhý finalista prezidentské volby Andrej Babiš (ANO). Manželka Monika, která ho na významných akcích téměř vždy doprovází, na Hrad nedorazila. Vysvětlil to tím, že nebyla pozvána. „Viděl jsem, že paní Nerudová byla s manželem, tak asi měla nějaké jiné postavení,“ řekl Babiš. Ve Vladislavském sále se zdržoval poblíž kolegů z ANO, tedy u Aleny Schillerové, Karla Havlíčka nebo Kláry Dostálové.

  Inaugurace Petra Pavla: Andrej Babiš (9. 3. 2023) Inaugurace Petra Pavla: Andrej Babiš (9. 3. 2023) | Blesk:Jiri Kotatko

  Babiš se zdráhal ohodnotit Pavlův projev, který ocenila většina politiků i politologů. „Vyjádřím se až k jeho rozhodnutí k protiústavnímu jednání vlády, Sněmovny a Senátu, kteří chtějí připravit důchodce o peníze, které jim podle zákona náleží,“ uvedl. K Pavlově projevu později novinářům pouze řekl, že mluvil o sjednocení. „Uvidíme, necháme se překvapit,“ poznamenal.

  Spornou novelu o seškrtání valorizace důchodů zmínil už před příchodem pro Blesk Zprávy. „Je to velký den. Má historickou šanci spojit rozdělené půlky společnosti. Doufám, že vyhoví naší žádosti a dá veto na protiústavní a retroaktivní asociální návrh vzít důchodcům peníze,“ řekl při příchodu na Hrad Babiš. „Pokud by to udělal, myslím si, že by to získalo obrovskou podporu i u voličů, kteří volili mě,“ míní. Myslí, že Pavel bude profesionálním prezidentem.

  Video  Babiš při příchodu na Pavlovu inauguraci: Má historickou šanci spojit rozdělené půlky společnosti.  - Blesk / Vojtěch Jandera, Jan Jedlička
  Video se připravuje ...

 • 5.Návrat ukradené standarty

  Pavlův tým sliboval překvapení, jež přišlo krátce po složení slibu. Na Pražský hrad se vrátila standarta, která byla před osmi lety zcizena. Na jejím návratu se prezident Pavel dohodl již během kampaně se skupinou Ztohoven, jež v roce 2015 na Hrad vyvěsila rudé trenky. Pavel ji odhalil na balkoně těsně po své inauguraci.

  Převlečeni za kominíky umělci vylezli 19. září 2015 po lešení na střechu Hradu a standartu na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana vyměnili za obří rudé trenýrky. Petr Pavel počátkem ledna ještě předtím, než vyhrál volbu prezidenta, uvedl, že skupina Ztohoven prezidentskou standartu vrátí na Pražský hrad. „Nastal okamžik, kdy to můžeme dokončit,“ řekl krátce po zvolení nynější prezident. Standarta poté prošla restaurováním a vrátily se na ni symboly, které umělci odstranili a rozstříhali.

  Pavel během projevu na balkoně zdůraznil, že ústava prezidentovi ukládá, aby pečoval o hodnoty, na kterých stojí. Jde o lidská práva, důstojnost a rovnost před zákonem, doplnil.

  „Bez nich bychom nemohli být demokratickou zemí a součástí velké rodiny demokratických zemí,“ uvedl. Varoval, že hodnoty jsou něčím, o co lze velice rychle přijít.

  „Mnoho lidí v posledních letech opravdu nabylo dojem, že tyto hodnoty ztrácí na významu, že se vytrácejí, a proto se také občas postavili na odpor,“ poznamenal s tím, že „skupina takových občanů, kteří došli k závěru, že hodnoty jsou pošlapávány právě tady na Hradě, se rozhodla jeden ten symbol z Hradu odnést - a odnesli standartu prezidenta“.

milan59 ( 11. března 2023 07:29 )

milan59 ( 11. března 2023 07:28 )

Tak hlavně že pozvali tu HÉREČKU Holubovou,co potom mávala z okna Hradu

milan59 ( 11. března 2023 07:26 )

To že se paní Zemanová denně NEPŘEDVÁDĚLA V MÉDIÍCH,tak to ji budete kritizovat. Ale že pracovala pro různé dětské domovy to jistě ten bulvár nestihl VYPÁTRAT,protože měli domácí úkol = denní šmírování prezidenta Zemana a pana Babiše Tak se těšte co bude bulvár denně přednášet o paní Pavlové,tedy kromě toho u koho si nechala ušít šaty,kde koupila kabelku a boty.

milan59 ( 11. března 2023 07:20 )

milan59 ( 11. března 2023 07:19 )

Nojo teď bude madam rozhazovat manželovo prezidentský plat horem dolem!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa