Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, bouřka 21°C

Prezident Pavel vrátil na Hrad ukradenou standartu: Časy se mění… a nashle!

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
9. března 2023
19:19
Autor: trm, for, simao, ČTK - 
9. března 2023
15:03

Česko má oficiálně nového prezidenta a tím dobré zprávy nekončí. Na Pražský hrad se vrátila standarta, která byla před osmi lety zcizena. Na jejím návratu se prezident Pavel dohodl již během kampaně se skupinou Ztohoven, která v roce 2015 na Hrad vyvěsila rudé trenky. Pavel ji odhalil na balkoně těsně po své inauguraci. Standarta prošla restaurováním a vrátily se na ni symboly, které umělci odstranili a rozstříhali.

  • Za zmizením prezidentské standarty stáli členové umělecké skupiny Ztohoven. Převlečeni za kominíky umělci vylezli 19. září 2015 po lešení na střechu Hradu a standartu na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana vyměnili za obří rudé trenýrky.
  • Petr Pavel počátkem ledna ještě předtím, než vyhrál volbu prezidenta, uvedl, že skupina Ztohoven prezidentskou standartu vrátí na Pražský hrad. „Nastal okamžik, kdy to můžeme dokončit,“ řekl krátce po zvolení nynější prezident.
  • Standarta poté prošla restaurováním a vrátily se na ni symboly, které umělci odstranili a rozstříhali. Dnes se vrátila na Pražský hrad.
  • Pavel komentoval návrat standarty z balkonu na Pražském hradě poté, co zazněla státní hymna a píseň Časy se mění.

Petr Pavel poté, co dnes složil slib a ujal se funkce, promluvil k zaplněnému třetímu nádvoří Pražského hradu z balkonu, na který vystoupil spolu s manželkou Evou. Jeho projev směřoval i k návratu prezidentská standarty.

Pavla po příchodu na balkon přivítali jeho příznivci potleskem, poté zazněla státní hymna v podání Kateřiny Marie Tiché a Kühnova dětského sboru. Po stručném projevu nového prezidenta zazněla píseň Časy se mění.

„Inaugurace je příležitostí si připomenout hodnoty, které se začaly v poslední době citelně vytrácet, ale stojí na nich naše země a jsou pro nás tak důležité, že byly vtěleny do základního zákona,“ uvedl Pavel.

22:51
9. 3. 2023

To bude z našeho online zpravodajství z inaugurace Pavla a konce Zemana vše. Nadcházejícím krokům nového prezidenta se ale i nadále budeme věnovat na Blesk.cz.

22:29
9. 3. 2023

Pokud se nevyskytnou žádná podezření na další nesrovnalosti na Hradě, nebude prezident Petr Pavel vyvolávat novou prověrku. „Nemá smysl takový audit zadávat, pokud bychom neměli nějaká vážná podezření,“ řekl Pavel k případné nové prověrce na Pražském hradě. Pokud by podnítil kontrolu NKÚ, zahájení procesu by podle něho trvalo řádově měsíce až půl roku, další měsíce by trvala samotná prověrka. „Případné výsledky bych se dozvěděl koncem tohoto roku nebo na začátku příštího,“ podotkl Pavel, který se dnes odpoledne ujal složením slibu funkce hlavy státu.

22:00
9. 3. 2023

Pavel zopakoval, že k týmu, který se tvořil za jeho předchůdce ve funkci Miloše Zemana v posledních deseti letech, neměl důvěru. Po zvolení prezidentem, kdy se stal chráněnou osobou, proto Pavel požádal o ochranu od lidí, kterým důvěřoval více, řekl. „Považoval jsem to za celkem logický krok, ne za nějaké naprosté odmítnutí práce útvaru prezidenta,“ podotkl. „Předpokládám, že si řadu věcí vyjasníme,“ uvedl ke schůzce s Balážem. „Vzhledem k tomu, že od zítřka už mě bude hlídat útvar ochrany prezidenta, tak to svědčí o tom, že tady k nějakému vývoji už došlo,“ doplnil.

Zobrazit celý online

Pavel během projevu na balkoně zdůraznil, že ústava prezidentovi ukládá, aby pečoval o hodnoty, na kterých stojí. Jde o lidská práva, důstojnost, rovnost před zákonem, doplnil.

„Bez nich bychom nemohli být demokratickou zemí a součástí velké rodiny demokratických zemí,“ uvedl. Varoval, že hodnoty jsou něčím, o co lze velice rychle přijít.

„Mnoho lidí v posledních letech opravdu nabylo dojem, že tyto hodnoty ztrácí na významu, že se vytrácejí, a proto se také občas postavili na odpor,“ poznamenal s tím, že „skupina takových občanů, kteří došli k závěru, že hodnoty jsou pošlapávány právě tady na Hradě, tak se rozhodla jeden ten symbol z Hradu odnést a odnesli standartu prezidenta“.

Pavel: Nebude to lehké… a nashle

„Já jsem velice rád, že vám tady dnes s mojí ženou Evou můžeme říct, že my vnímáme tu pozici prezidenta a manželky prezidenta, protože Eva nemá ráda titul první dámy, že ji vnímáme jako službu. Jako službu vám všem, a ne sobě, a že jsme skutečně připraveni udělat všechno pro to, aby ta změna nastala. Jestli můžu poprosit o symbol té změny,“ dodal Pavel a požádal o vyvěšení standarty, která byla z Hradu odnesena a restaurována.

Po písni Časy se mění Pavel zaujal bezelstným rozloučením: „A na závěr bych chtěl říct: Nebude to lehké, ale zvládneme to. Nashle,“ uzavřel Pavel.

Video  Petr Pavel s manželkou Evou dorazil na Pražský Hrad na inauguraci.  - ČTK / Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Pohnutý osud prezidentské standarty

V roce 2015 byla z Pražského hradu odcizena prezidentská standarta. Místo ní nad Hradem zavlály rudé trenky, ty vyvěsila skupina Ztohoven. Standartu se policii nepovedlo najít. Skupina performerů později oznámila, že symbol rozstříhala na 1152 kousků. Ty se údajně následně rozdaly náhodně vybraným lidem.

Teď se standarta vrátila....

Video  Prezident Pavel s manželkou Evou vrátili na Hrad ukradenou standartu a pozdravili občany z balkonu.  - Česká televize/Blesk
Video se připravuje ...

Pavel se vyfotil se standartou už během kampaně. „Nedávno jsem se dozvěděl, že prezidentská standarta, která byla v roce 2015 odcizena z Hradu, existuje a nebyla úplně zničena, jak se povídalo. Zejména pro ty, kteří slouží vlasti, má obrovský symbolický význam. Setkal jsem se proto s lidmi, kteří ji z Hradu vzali. A mám dobrou zprávu – dohodli jsme se na kompromisu,“ informoval tehdy na twitteru.

Navrácení standarty mělo jedinou podmínku – že se prezidentem nestane expremiér Andrej Babiš (ANO). 

„Do vyhlášení výsledku voleb tedy bude standarta v úschově. Tuto podmínku respektuji a děkuji za takový přístup. Sice neschvaluji, co tehdy udělali, ale rozumím tomu, proč to udělali. Věřím, že situace na Hradě se v březnu změní. Chci tam vrátit politiku založenou na hodnotách demokracie a svobody a jsem rád za dnešní dohodu, že spolu s hodnotami se tam vrátí i prezidentská standarta,“ dodal Pavel v lednu.

Čin před 8 lety vyšetřovala policie jako krádež a zlodějům hrozilo i tříleté vězení. Cena symbolu pak byla až 33 tisíc korun s rozměry tři krát tři metry. Byla stará teprve dva roky. Podle skupiny byla standarta natištěna na obyčejné umělé látce.

Standartu nakonec podle České televize restaurovala přímo firma, která ji původně vyráběla. Dvě švadleny ji sešívaly zpět dohromady dva dny. 

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček označil zničení standarty za prasárnu, kterou se Ztohoven definitivně dostali na úroveň nacistů. I ti podle něj zneuctili prezidentský symbol. „Zajímavé bude sledovat reakce politiků, kteří dosud konání Sto hoven zlehčovali,“ dodal také.

Video  Projev Petra Pavla během inaugurace: Pravda zvítězila, raduje se a obul se do populistů.  - ČTK/Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

LuCo ( 10. března 2023 19:38 )

Dobří kamarádi možná vráti PP i jeho stranickou legitimaci...

milan59 ( 10. března 2023 09:59 )

milan59 ( 10. března 2023 09:58 )

Vy možná ne,ale já ANO !!

milan59 ( 10. března 2023 09:57 )

Musel jsem se SMÁT cituji z článku - Na Pražský hrad se vrátila standarta, která byla před osmi lety zcizena. Na jejím návratu se prezident Pavel dohodl již během kampaně se skupinou Ztohoven, která v roce 2015 na Hrad vyvěsila rudé trenky. Pavel ji odhalil na balkoně těsně po své inauguraci. Standarta prošla restaurováním a vrátily se na ni symboly, které umělci odstranili a rozstř­íhali­....­....­... A cena byla pro Ztohoven kolik,tedy jestli když tu standartu rozstříhali dali všechny kusy dohromady a pak tedy i to restaurování!!

panda82 ( 10. března 2023 09:08 )

No na koblihy vám už moc nezbude

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa