Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Česko má nového prezidenta! Pavel složil slib, děkoval rodině a nastínil další kroky

Aktualizováno -
9. března 2023
22:55
Autor: ČTK, simao, for, vja, amb, trm - 
8. března 2023
05:00

Česko má nového prezidenta. Generál ve výslužbě Petr Pavel složil na společné schůzi obou parlamentních komor slib a stal se definitivně hlavou státu. Svůj den zakončil rozhovorem pro Českou televizi, během kterého řekl, že přeci jen bude bydlet na Hradě. Víkendy chce ale trávit ve svém domovském Černoučku. Dění kolem Zemanova odcházení i Pavlova nástupu jsme sledovali na Blesk.cz online.

Zemanovo odcházení a Petr Pavel na Hradě
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
22:51
9. 3. 2023

To bude z našeho online zpravodajství z inaugurace Pavla a konce Zemana vše. Nadcházejícím krokům nového prezidenta se ale i nadále budeme věnovat na Blesk.cz.

22:29
9. 3. 2023

Pokud se nevyskytnou žádná podezření na další nesrovnalosti na Hradě, nebude prezident Petr Pavel vyvolávat novou prověrku. „Nemá smysl takový audit zadávat, pokud bychom neměli nějaká vážná podezření,“ řekl Pavel k případné nové prověrce na Pražském hradě. Pokud by podnítil kontrolu NKÚ, zahájení procesu by podle něho trvalo řádově měsíce až půl roku, další měsíce by trvala samotná prověrka. „Případné výsledky bych se dozvěděl koncem tohoto roku nebo na začátku příštího,“ podotkl Pavel, který se dnes odpoledne ujal složením slibu funkce hlavy státu.

22:00
9. 3. 2023

Pavel zopakoval, že k týmu, který se tvořil za jeho předchůdce ve funkci Miloše Zemana v posledních deseti letech, neměl důvěru. Po zvolení prezidentem, kdy se stal chráněnou osobou, proto Pavel požádal o ochranu od lidí, kterým důvěřoval více, řekl. „Považoval jsem to za celkem logický krok, ne za nějaké naprosté odmítnutí práce útvaru prezidenta,“ podotkl. „Předpokládám, že si řadu věcí vyjasníme,“ uvedl ke schůzce s Balážem. „Vzhledem k tomu, že od zítřka už mě bude hlídat útvar ochrany prezidenta, tak to svědčí o tom, že tady k nějakému vývoji už došlo,“ doplnil.

21:31
9. 3. 2023

Představitele ANO Alenu Schillerovou a Karla Havlíčka přijme prezident ve středu ráno. Dnes uvedl, že stanovisko zveřejní „možná krátce po jednání“, chce nechat prostor hlavní opoziční straně. „Pokud přijdou ještě s nějakými novými výhradami nebo návrhy, tak bych je moc rád vzal v úvahu,“ poznamenal prezident.

21:08
9. 3. 2023

Od pátku bude prezidenta Petra Pavla hlídat Útvar pro ochranu prezidenta ČR. Předpokládá, že se v nadcházejícím týdnu setká s ředitelem útvaru Martinem Balážem. Pavel to dnes řekl v rozhovoru pro Českou televizi. Po svém lednovém zvolení Pavel opakovaně uvedl, že k části útvaru necítí důvěru. Baláž v únoru požádal o propuštění ze služebního poměru ke konci dubna.

20:55
9. 3. 2023

„Bylo pro mě velkou ctí, že nový prezident Petr Pavel složil dnes do mých rukou prezidentský slib,“ sdělil na svém twitteru Miloš Vystrčil (ODS). 

20:50
9. 3. 2023

Stanovisko ke spornému snížení červnové valorizace důchodů sdělí nový prezident Petr Pavel po jednání se zástupci ANO, s nimiž se setká ve středu.

20:49
9. 3. 2023

„My jsme země, která má co nabídnout, má spoustu šikovných lidí a je škoda, když se někdy jenom bojíme to využít,“ řekl prezident.

20:45
9. 3. 2023

Prezident Pavel hodlá přes týden bydlet v Praze. Nechce žít v apartmá přímo na Hradě, které dnes navštívil. V pátek si prohlédne další možnosti. Řekl to dnes v rozhovoru pro ČT.

20:39
9. 3. 2023

„Já předpokládám, že budou ta podezření vyšetřena, a samozřejmě budu trvat na tom, abychom to dotáhli do konce,“ vyjádřil se nový prezident k bývalému osazenstvu Hradu. 

20:34
9. 3. 2023

„Ono to ani není tak moc o tom, že by byli nějací populističtí občané. Populističtí jsou většinou někteří politici. Těm občanům nelze vyčítat to, že podlehnou některým slibům nebo dobře vypadajícím řešením, která ale vlastně řešeními nejsou. Na ty lidi se člověk zlobit nemůže. Oni mají nějaký problém, ten problém je dlouhodobě pálí a někdo jim nabídne řešení. Člověk jim nemůže vyčítat to, že neprohlídnou to, že to jenom vzdušný zámek, který je má nalákat, ale vlastně jim žádné řešení nepřinese. Spíš bych se měl zlobit na ty politiky, kteří takový druh politiky dělají," řekl prezident v rozhovoru pro ČT.

20:23
9. 3. 2023

„Navrácení standarty se mi zdál jako příhodný symbol, ne zásadní," řekl nově zvolený prezident Petr Pavel v rozhovoru pro ČT.

19:45
9. 3. 2023

Premiér ČR Petr Fiala okomentoval dnešní inauguraci.

19:38
9. 3. 2023

„Společně čelíme stejným problémům a jedině společně se s nimi také dokážeme úspěšně vypořádat. Nebude to lehké, ale zvládneme to. Děkujeme za vaši podporu,“ napsal nově zvolený prezident Petr Pavel na svém Twitteru.

19:36
9. 3. 2023

První rozhovor prezidenta Petra Pavla dnes odvysílá Česká televize ve 20:10 hodin. Online přenos můžete sledovat zde.

19:16
9. 3. 2023

Co dnes řekla Blesku Miroslava Němcová (ODS) nebo Bohuslav Svodoba (ODS)? Na to se můžete podívat v tomhle videu.

Video  
Video se připravuje ...
19:16
9. 3. 2023

Podívejte se na nové snímky z koncertu Te Deum v Katedrále sv. Víta.

Nově zvolený prezident Petr Pavel na koncertě České filharmonie a Pražského filharmonického sboru pod taktovkou dirigenta Jakuba Hrůši, katedrála sv. Víta, Praha (9. 3. 2023) Nově zvolený prezident Petr Pavel na koncertě České filharmonie a Pražského filharmonického sboru pod taktovkou dirigenta Jakuba Hrůši v katedrále sv. Víta v Praze (9. 3. 2023) Dirigent Jakub Hrůša na koncertě České filharmonie a Pražského filharmonického sboru při příležitosti inaugurace prezidenta Petra Pavla, katedrála sv. Víta, Praha. (9. 3. 2023) Koncert České filharmonie a Pražského filharmonického sboru při příležitosti inaugurace prezidenta Petra Pavla v katedrále sv. Víta, Praha. (9. 3. 2023)
19:15
9. 3. 2023

Další fotogradie z inaugurace sdílel Ivan Bartoš (Piráti). 

Ivan Bartoš (Piráti). Ivan Bartoš (piráti) s manželkou Lydií (Piráti).
19:08
9. 3. 2023

„Je mi opravdovou ctí, že jsem se mohl zúčastnit této mimořádné inaugurační ceremonie nového českého prezidenta Petra Pavla. Těším se na úzkou spolupráci založenou na hodnotách a zásadách, které sdílíme. Gratuluji prezidentu Pavlovi a přeji mu mnoho úspěchů v jeho nové funkci,“ napsal na Twitter americký velvyslanec Bijan Sabet. 

19:03
9. 3. 2023

„Pán prezident @general_pavel, srdečne gratulujem k inaugurácii. Som rada, že na čele štátu, ktorý je Slovensku najbližší, je človek, s ktorým máme rovnaké hodnoty. Želám Vám veľa dobrých rozhodnutí. Teším sa na spoluprácu a už čoskoro aj na stretnutie v Bratislave,“ napsala na Twitter slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. 

18:54
9. 3. 2023

Koncert Te Deum v Katedrále sv. Víta skončil. 

18:42
9. 3. 2023

„Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor se vrací k tradici, která se naposledy uskutečnila, když byl prezidentem zvolen Václav Havel a zaznělo Te Deum v katedrále sv. Víta jako doprovod bohoslužby. Je to tradice, kterou naši hudebníci a zpěváci považují za krásnou ještě o to víc, že je to s hudbou našeho zakladatele Antonína Dvořáka. Také tam budeme hrát Sukovu meditaci na Svatováclavský chorál, čili dva z našich nejmilovanějších autorů,“ řekl ČTK generální ředitel České filharmonie David Mareček.

V září 2009 Te Deum dirigoval také Jakub Hrůša ve Španělském sále Pražského hradu při státní návštěvě papeže Benedikta XVI. V květnu 2016 skladba zazněla v podání prvního českého orchestru pod taktovkou Jiřího Bělohlávka ve svatovítské katedrále u příležitosti 700. výročí narození Karla IV.

„Dnešní večer představuje velkou oslavu kultury v širším slova smyslu, pro mě prostřednictvím hudby. Ale nejde pouze o hudbu, jde o situaci, ve které hudba slouží jako podpora intelektuální, emocionální a občanská té události, kterou tady právě prožíváme. Snažili jsme se k tomu zvolit hudbu, která je nejlépe vhodná,“ řekl ČTK Hrůša.

Koncert České filharmonie a Pražského filharmonického sboru při příležitosti inaugurace prezidenta Petra Pavla v katedrále sv. Víta, Praha. (9. 3. 2023) Dirigent Jakub Hrůša na koncertě České filharmonie a Pražského filharmonického sboru při příležitosti inaugurace prezidenta Petra Pavla, katedrála sv. Víta, Praha. (9. 3. 2023) Nově zvolený prezident Petr Pavel (třetí zleva) na koncertě České filharmonie a Pražského filharmonického sboru pod taktovkou dirigenta Jakuba Hrůši, katedrála sv. Víta, Praha. (9. 3. 2023)
18:41
9. 3. 2023

Koncertu v Katedrále svatého Víta se zúčastnil Petr Pavel i s manželkou Evou, syny Petrem a Janem a snachou Ladou. Přítomní jsou také Markéta Pekarová Adamová (TOP09), Petr Fiala (ODS) a Miloš Vystrčil (ODS). 

V nové části katedrály poté Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor provedou vedle státní hymny tři symbolická díla - Meditaci na staročeský chorál Svatý Václave od Josefa Suka, část z oratoria Svatá Ludmila od Antonína Dvořáka a Te Deum téhož skladatele.

Te Deum - Petr a Eva Pavlovi. (9. 3. 2023) Te Deum - syn Jan Pavel s manželkou Ladou. (9. 3. 2023) Te Deum - zleva Miloš Vystrčil (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP09) a Petr Fiala (ODS) Nově zvolený prezident Petr Pavel na koncertě České filharmonie a Pražského filharmonického sboru pod taktovkou dirigenta Jakuba Hrůši, katedrála sv. Víta, Praha (9. 3. 2023)
18:25
9. 3. 2023

Prezident Petr Pavel jmenoval s účinností od dnešního odpoledne Janu Vohralíkovou vedoucí své kanceláře. Vohralíková to řekla ČTK. Ve funkci kancléřky vystřídala Vratislava Mynáře, který k dnešku rezignoval.

Vohralíková již dříve řekla, že bude od počátku působit z Pražského hradu. Zbytek Pavlova týmu včetně nového prezidenta chce do konce března úřadovat z Hrzánského paláce. Na Hrad se chce Pavel přestěhovat až ve chvíli, kdy bude bezpečnostně zkontrolován a kanceláře budou připraveny.

ČTK minulý týden Vohralíková řekla, že po příchodu na Hrad chce uklidnit hradní pracovníky. Pokud pracovali dobře, chce s nimi i nadále spolupracovat. Plánuje připravit organizační změnu hradní kanceláře, která by vyhovovala celému Pavlovu pětiletému funkčnímu období. Její podobu má v úmyslu oznámit během dubna, platit začne od května.

18:20
9. 3. 2023

Petr Pavel s Evou položili květiny k lebce sv. Václava a uctili tím jeho památku. Zazněl Svatováclavský chorál ve verzi z roku 1358. Následně vzal Pavel do rukou Svatováclavský meč, který je součástí Svatovítského pokladu. Není však nedílnou součástí korunovačních klenot, přestože s nimi je úzce propojen, uvedla ČT24.

Video  Jak probíhaly inaugurace prezidentů od Masaryka po Zemana  - Videohub
Video se připravuje ...

rudy_hnis ( 10. března 2023 08:43 )

Ano, my zloději, komouši a ostatní lidský odpad jsme chtěki prezidentem našeho soudruha Babiše!
Čest práci!

1pravda1 ( 9. března 2023 23:19 )

PÁVKOVINY SKONČILY DNES, TAK ZÍTRA BYSTE NÁS MOHLI KONEČNĚ INFORMOVAT O OBROVSKÉ KAUZE VLÁDNÍHO STANU - DOZIMETRU, HLUBUČKOVI A REDLOVI, A KOKAINU ATD... NEBO SE NĚKOLIK MĚSÍCŮ NIC NEDĚJE?

rudy_hnis ( 9. března 2023 22:37 )

Ale nenakradl si miliardy z našich peněz jako jeho protikandidát.

blue_Moon ( 9. března 2023 17:14 )

Každý poslouchá muziku jaká se mu líbí, jsou i starší zpěváci v mém vkusu výběru jejich zpěvu, ale paní Kubišová to není. Každý zpěvák pokud se uplatní má své fanoušky a ostatní ho třeba nemusí.

manunu ( 9. března 2023 16:25 )

blue_Moon: Marta tam neměla zpívat, pouze by podpořila pana prezidenta svou přítomností. Nemohla se zúčastnit ze zdravotních důvodů, před pár dny podstoupila stomatologický zákrok. V listopadu zazpívala na závěr narozeninového koncertu v Lucerně a to byste zírala jak to vystřihla. Jiní starší zpěváci vám nevadí? Je stále žádaná, nabídky na koncertování má pořád, ale už nechce vystupovat.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa