Čtvrtek 28. září 2023
Polojasno 24°C

Ruští a ukrajinští poslanci se poprali na summitu. Rus dostal facku za snahu urvat vlajku

Aktualizováno -
5. května 2023
06:54
Autor: Darina Jíchová, swp, ČTK - 
4. května 2023
22:08

Poprask na summitu parlamentního shromáždění černomořské hospodářské spolupráce PABSEC vyvolaly dvě roztržky mezi ruskými a ukrajinskými představiteli, padaly facky a vzduhem létaly pěsti. Hlavní roli přitom hrála ukrajinská vlajka, uvedl kanál Nexta.

V Ankaře se uskutečnilo zasedání zástupců parlamentů iniciativy hospodářské spolupráce zemí, jež se nacházejí v oblasti Černého moře. Jedná se o 13 zemí, které ale nutně neleží u Černého moře, jelikož členem je i řada balkánských států.

Vše začalo během projevu ruské poslankyně Olgy Timofejevové, zatímco mluvila, ukrajinští delegáti roztáhli v pozadí ukrajinskou vlajku. Byla to mimo jiné reakce na to, že měla připnutou stužku sv. Jiří, což je na Ukrajině bráno jako symbol ruské agrese a brutality proti Kyjevu, jak uvádí například list Ukrajinska pravda s odkazem na další média.

Tento výstup Ukrajinců však rozčílil turecké pořadatele fóra a nechali je ze sálu vyvést. Předseda tureckého parlamentu se nechal slyšet, že „nedovolí, aby někdo narušoval chod summitu“, s tím, že ano, „každý má právo vyjádřit svůj názor, ale někde jinde“.

Tady to ale nekončí, střet dvou delegací pokračoval i mimo sál, kdy člen ruské mise, podle kanálu Nexta se jednalo o poslance Stavického, ale zatím to nebylo potvrzeno, vytrhl vlajku z rukou ukrajinskému poslanci Oleksandrovi Marikovskému. Ten si to však nenechal líbit a po Rusovi se ohnal a svou vlajku vybojoval zpět.

Na zasedání vyzval k míru mezi Ruskem a Ukrajinou předseda tureckého parlamentu Mustafa Sentop. Podle něj Turecko velmi podporuje ukrajinskou nezávislost a suverenity a snaží se zprostředkovat jednání o příměří. Podle něj si však některé západní země přejí, aby válka pokračovala. Žádný konkrétní stát nezmínil.

18:17
Dnes

Na sociálních sítích se objevilo video z dnešního ruského útoku na koksárnu v Avdijivce v Doněcké oblasti.

18:08
Dnes

Hlavní velitel ukrajinských sil, generál Valerij Zálužnyj se 28. září setkal s náčelníkem britského generálního štábu Tonym Radakinem. Společně projednali situaci na frontě a obranné potřeby Kyjeva, uvedl ukrajinský generál.

17:52
Dnes

Francouzský ministr obrany Sebastien Lecornu a jeho ukrajinský protějšek Rustem Umerov jednali v Kyjevě o další vojenské pomoci napadené zemi.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud